Tensiune de descărcare de la 12V la 6V și 6A

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 30/04/10, 11:03

Nu degeaba pe vehiculele de 24V, care sunt echipate cu 2 baterii de 12V


este ca 203 în anii 50, unde erau 2 baterii de 6 volți în serie. acest lucru se datorează instalării și spațiului disponibil, mai degrabă decât altceva, deoarece de 2 ori 12 volți = cost suplimentar al bateriilor ca și pentru dezechilibru, cele mai descărcate elemente vor fi încărcate cu prioritate deoarece este obișnuit ca elementele să nu fie echilibrate (calitate de plăci, scalare, ect)
dar hei fiecare ideile sale ........

nb: când 2 baterii sunt în serie, moartea uneia duce la moartea celei de-a doua
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 30/04/10, 18:42

Și pentru protecție ... motorul va funcționa în condiții îngrozitoare de temperatură și umiditate ... poate chiar într-un scurtcircuit. : Mrgreen: (cum ar fi 60 până la 80 ° și umiditate maximă)

Piesa de alimentare va fi protejată de dioda Obelix în cazul unui scurtcircuit al motorului?

Întrebare subsidiară, dioda (polaritatea anti-inversă) la intrarea sursei de alimentare trebuie să fie în limita a 8 A?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 30/04/10, 19:14

bonjour,

Răspuns la întrebări: nu există protecție la această sursă de alimentare.
Da, dioda de polaritate anti-inversă trebuie să fie de minimum 10 A.

sugestie:
Într-un astfel de caz, aș prefera să aleg o sursă de alimentare decoupage bună, care ar fi mult mai sigură în cazul utilizării intensive ....

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 30/04/10, 19:55

Bună ziua Obelix

Les alim à découpage que j'ai trouvé sur le net les plus proches en tension et ampérage font 5V et 5A :strigăt: :se încrunta: : Mrgreen:
Pentru unii, nu este ieftin :şoc:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 30/04/10, 21:58

BJR,

http://modelismesmt.perso.neuf.fr/Alime ... on_6V.html

Exact ceea ce cauți .......
Mai sunt multe ...... încălzirea fierului de călcat .....

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 30/04/10, 22:20

Obelix a scris:bonjour,

Schema este bună. Aveți grijă însă la disiparea tranzistoarelor, mai sunt 40 de wați de evacuat ....
În caz contrar, pentru a regla cât mai bine tensiunea de ieșire, puneți o diodă sau două așa cum se indică mai jos
Imagine

Obelix



Obelix

Dioda așezată astfel va perturba tensiunea de ieșire, de obicei este plasată între pinii 1 și 3 pentru a proteja o revenire a tensiunii.
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 01/05/10, 10:56

Obelix

Sursa de alimentare 8) . Este limitat la 14 V la intrare, pentru 14.3 sarcina teoretică a bateriei unei mașini. Ai o idee?




Alain G

Imagine

Așa vrei să spui?
10A dioda prea?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 01/05/10, 11:26

bonjour,

Alan G.
Dacă nu punem această diodă, tensiunea de ieșire a sursei de alimentare va fi de 6V - Vbe a tranzistoarelor. Deci imposibil de atins 6V.

Flytox.
Soluția este foarte simplă.
Deoarece această sursă de alimentare nu este protejată împotriva inversării sursei de alimentare, o diodă simplă> 10 A din serie oferă rezultate bune.
Trebuie să puneți un zener de 12 V pe fiecare poartă, între poartă și sursă în protecție.

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 01/05/10, 12:01

Bună ziua Obelix

Poate că nu despre această poartă vrei să vorbești : Mrgreen: :

http://www.youtube.com/watch?v=G4scLESdWnc


Trebuie să puneți un zener de 12 V pe fiecare poartă, între poartă și sursă în protecție.


Nu toate urmăririle ..... :strigăt:
Dernière édition alin Flytox 01 / 05 / 10, 18: 25, editate 1 ori.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
edfed
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 16/12/09, 10:05




de edfed » 01/05/10, 12:39

et pourquoi ne pas mettre un moteur 12Volts directement?
ou alors, un moteur brushless.
viteza unui motor fără perii este independentă de tensiunea de alimentare, consumă puțin, este puternică și nu face zgomot ... și am uitat, durează mai mult decât un motor de curent continuu ..

în caz contrar, pentru alimentarea cu decupaj, aceasta este cea mai bună soluție. cu siguranță costă bani, dar funcționează și nu avem nimic degeaba. apoi îl cumpărăm o singură dată, nu ceva cu abonament.

nu există o soluție tehnică gratuită, fiabilă, sigură, etc ... nu trebuie să ne facem copii. mă face să râd să văd oameni care doresc ieftin, tehnic, nu fac nimic, de încredere ... chiar spiritul consumului pur. în plus, este și mai mult să consumi mai bine mașina în familie și să măgulești ego-ul de a fi la fel de verde și mai avansat decât alții.

moi je rouel au pantone mossieur, moi j'ai compris mon impact sur la planete, moi je moi je.

moi je suis à pied, à velo, et pour aller vite, à moto, ça consomme et j'en ai rien a fiche parce que c pas a moi de changer le systeme, c'est a tout le monde, ensembles pour faire changer les choses, en grande pompe.
genre, rentrer de force dans l'elysée, à 50000, et reprendre le pouvoir, j'iame pas foutre des coups d'epée dans l'eau. changer le monde à osn petit niveau individuel, ça me plait pas.

enfin, je part loin dasn le discours, mais c'est parce que ça me fait marrer de vous voir galerer pour faire un petit bout de panneau solaire, alors qu'a coté, l'usine qui les fabrique pollue l'asie.
ça me fait marrer de voir des mecs faire un bricolage pantone alors qu'a coté, la loi l'interdit, et que PSA a des subventiosn de malade pour fabriquer des caisses à l'autre bout de la planete.

asta mă face să râd.

si vous voulez changer les choses, faites comme j'ai dit.
on investi l'elysé à 50 000, armés etc.
on renverse le gouvernement.
on reprend le controle de l'economie et de la production.
asta este de făcut.


nu face un regulator mic 6V 6A pentru mașina lui individuală mică.
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103