Motor diesel hidraulic / pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
lolus
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 04/04/10, 10:14
Locul de amplasare: drome provensal

Motor diesel hidraulic / pantone




de lolus » 01/05/10, 05:17

Într-un proiect de studiu de artă și inginerie comercială, unchiul meu a făcut o roată 4L 4X4 cu 4 roți motor / hidraulice în urmă cu aproximativ treizeci de ani.
Pompa hidraulică a fost alimentată de motorul original

Avantaj:
Flexibil de condus, foarte cuplu la turații mici, fără cutie de viteze

Dezavantaj: Viteza limitată a consumului său mai mare de 4L se poate datora căderii de presiune și a randamentelor medii.




Lansez o idee (poate nu dacă altcineva a avut-o deja), dar poate fi interesant să ne gândim la o mașină ușoară de tip Meharie, de exemplu, cu un motor diesel cu 3 cilindri mic de tip mini excavator mecanic (consum redus: 3 sau 4 litri oră și putere 26CV) alimentarea unei pompe hidraulice (cea originală pentru un mini excavator, de exemplu, deoarece este dimensionată pentru motor) și cu 2 motor hidraulic și, bineînțeles, un sistem pantonne care, în opinia mea, ar fi foarte eficient pe un motor de acest gen datorită vitezei motorului aproape constante, care ar fi ajustată la cele mai bune performanțe în plus


Poate cu toate astea care ar putea face o mașină distractivă de condus și care nu-i conssomerrai puțin ??? Tu ce crezi?
Personal nu o voi face din cauza unui alt proiect, dar cred că este o idee de sapat, experimentat
0 x
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 01/05/10, 11:49

Ideea pare interesantă în teorie. În practică, unele dezavantaje apar rapid. Primul lucru care mă întristează se referă la ceea ce consumăm chiar și atunci când suntem opriți sau la o sarcină foarte mică. Sistemul va beneficia de lucrul în colaborare cu o hibridizare electrică sau pneumatică sau altele pentru a crea un rezervor tampon de energie disponibilă. Acest lucru va permite reglarea turației motorului și mai mult pe o gamă mică de variații. Dar cum rămâne cu prețul de cost global și relevanța acestuia pentru cele mai bune soluții actuale? Hidraulica este scumpă și nu necesită întreținere. Când vine vorba de ușurință, am văzut mai bine.
0 x
micdhi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 109
Înregistrare: 16/12/06, 09:58
Locul de amplasare: Mazamet Tarn




de micdhi » 02/05/10, 21:30

bună seara:
motocicleta hidraulică există și rulează la 130 km
mașina este mai puțin sigură, dar poate:
motocicleta Honda:

http://thekneeslider.com/archives/2007/ ... ssion-hft/

mașina și există mai multe videoclipuri despre subiectul ingocar

http://www.youtube.com/watch?v=YzabH-rBPqI

cordialement
0 x
„viața are mai multă imaginație decât duc visele noastre” christophe COLOMB

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118