Cerere de informații: motor electric de 12kW pe baterii reîncărcabile

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3

Re:re




de Alain G » 11/05/10, 03:24

citro a scris:
lamure a scris:Nu este trifazat, ci monofazat!
Am sugerat acest generator pentru simplul motiv că puteți varia tensiunea cu excitația pentru a o readuce la cea a controlerului motorului!
Prin adăugarea unor diode de putere și a unor condensatori transformăm curentul alternativ în curent continuu ca într-o simplă sursă de alimentare!
Trifaza este preferabilă monofazei din mai multe motive:
    Rezultatul, distribuit pe trei faze este (cred) mai mare decât faza unică.
    Rectificarea va fi mai ușoară și mai „curată” cu condensatori mai puțin puternici
Am văzut că terminalele de încărcare rapidă foloseau transformatoare cu douăsprezece faze a căror formă (liniaritate) a semnalului de ieșire este ușor de imaginat. : Idee:


Bună citro!

Nu Lamure a scris, ci eu! OK nu este mare lucru!

Este sigur că idealul este trifazat, dar este posibil să găsiți în Europa un gen de 220 3 faze cu un neutru sau se găsește între neutru și faza + sau - 120 volți?
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re:re




de Am citro » 11/05/10, 06:32

Alain G a scris:
citro a scris:
lamure a scris:Nu este trifazat, ci monofazat! ...
Bună citro!
Nu Lamure a scris, ci eu! OK nu este mare lucru!
:? Îmi pare rău.
Alain G a scris:Este sigur că idealul este trifazat, dar este posibil să găsiți în Europa un gen de 220 3 faze cu un neutru sau se găsește între neutru și faza + sau - 120 volți?
Ei bine, nu prea înțeleg întrebarea ta. :?:
Grupurile trifazate sunt comune la noi.
Atunci s-ar putea să vă referiți la cablajul lor stea sau delta. :?:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/05/10, 12:58

Alain G a scris:
Este sigur că idealul este trifazat, dar este posibil să găsiți în Europa un gen de 220 3 faze cu un neutru sau se găsește între neutru și faza + sau - 120 volți?

Punct pe i:
în Europa EDF și generatoarele compatibile sunt cu: un generator de 380V 3 faze cu un neutru sau găsim între neutru și fază + sau - 220 volți și nu 120V ca în SUA !!!!
http://fr.wikipedia.org/wiki/Triphas%C3%A9
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 11/05/10, 12:58

Bună Citro!

Aici grupurile trifazate sunt în 550-600 volți și pentru a reduce tensiunea trebuie să folosim un transformator, care se aplică unui grup foarte puternic.

Știu că în Franța este posibil să aveți 220 sau 230 cu + sau - 115-125 volți între neutru și una dintre faze, este disponibil ca generator acasă?
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219