Primitor (Pantone și încălzitor de combustibil)

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1

Primitor (Pantone și încălzitor de combustibil)




de sam17 » 14/02/06, 14:21

hi,

Sunt un nou venit în acest sens forum.

Au trecut mai bine de 6 luni acum când m-am interesat îndeaproape de tehnologia încălzitoarelor de combustibil pe care am descoperit-o printr-un vechi brevet datând din anii 20. Este un brevet depus de un producător de gazeificatoare (inventatorul mi se pare) care descrie o invenție numită carburtou. Cercetând pe internet am ajuns să descopăr sistemul pantone.

Sistemul pantone nu a fost niciodată în ochii mei altceva decât un încălzitor de combustibil, dar mult mai simplu de implementat.

De atunci am petrecut multe ore citind tot ce am putut găsi pe această temă. aceasta include conținutul acesteia forum desigur, paginile lui M. David, întregul site quanthome pentru tot ceea ce ține de reactorul pantone, conținutul site-ului economic (inclusiv raportul lui C. Martz), precum și tot ce am putut găsi pe emule, știri de pe usenet și google .

De câteva săptămâni sunt în posesia echipamentului necesar pentru efectuarea sudurilor sudate, am adunat o mulțime de piese mecanice care mi-ar putea fi de folos în contextul unui ansamblu panton. De asemenea, am lucrat la modalități simple și ieftine de a realiza toate acestea, pe scurt, sunt aproape de a începe.

Proiectul meu este să echipez un vehicul cu motor pe benzină cu un ansamblu 100% panton, permițându-mi să-l folosesc cu ulei sau combustibil. Mă gândesc să fac un bule cu temperatură controlată, încălzit de gazele de eșapament, pentru a avea o creștere a temperaturii cea mai rapidă posibilă.
În general, dopajul cu apă în sine nu mă interesează prea mult, prefer să experimentez ansambluri 100% pantone care, deși sunt mai dificil de implementat, mi se par și mai interesante din punct de vedere al rezultatelor.

Intenționez să vă țin la curent cu testele și rezultatele mele pe măsură ce progresez. Recent am o cameră digitală care îmi va permite să împărtășesc montajele mele cu o mai mare claritate.

Ciao.
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 14/02/06, 14:36

GROZAV;

Știți că aici aveți un mare maestru foarte experimentat al pantonei pe nume André (canadian). El este adesea la acest subiect „Experimente / Renault 5 super” cu PITMIX care este în curs de dezvoltare a pantonei sale pe R5.

Este într-adevăr foarte interesant că aterizezi în asta forum.

Bine ai venit printre noi.

PS: Nu sunt operațional, urmăresc testele PITMIX și altele, am o benzină R2 nevada pantonisabilă, dar urmăresc cu interes testele PITMIX care are probleme cu admiterea „gazului” care vine din reactor.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/02/06, 17:10

Bună Sam17
În ceea ce privește încălzirea combustibilului fie cu carburator, fie cu injecție, folosesc această metodă de mult timp, chiar și pe motorine, există un câștig mic, mai ales iarna, pe vreme foarte rece,
atâta tot, mă refer la un câștig mic, chiar și prin încălzirea aerului de admisie, deși ne-am limitat rapid la respectarea unei anumite temperaturi în funcție de combustibil.
În ceea ce privește pantonul, este departe de a fi un simplu schimbător, este similar cu un schimbător, dar acesta are o altă funcție.
Dacă am vrea să facem un schimbător de căldură, intrarea reactorului ar fi în spatele mașinii și am folosi cu toții lungimea conductei, dar acest lucru se întâmplă în 20 cm și la viteză mare.

Acum vă sfătuiesc să faceți un mic ansamblu 100% panton
pe un motor mic, (dacă nu este deja făcut) pentru a stăpâni controlul rapoartelor și temperaturilor, acest lucru se face într-o săptămână seara, mai puțin echipat.
veți înțelege puțin mai mult limitele de funcționare, plus că modificările sunt ușor de făcut.
Pe o mașină cel mai ușor este dopajul cu apă, dar dacă citești toate postările, operația este dificilă pentru unii
Acum, dacă aveți energia pacientului, puteți încerca mâna pe o mașină. Uită-te la ansamblul lui Guldy un sistem de injecție destul de elaborat, dezvoltarea nu este finalizată.
Asamblarea unui generator sau a unei pompe de apă este complet diferită de o mașină, care se oprește la fiecare colț de stradă.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 14/02/06, 19:59

Bine, în general, am o experiență solidă în depanarea mecanică, chiar dacă mă consider în continuare un handyman.

Am la dispoziție un generator, echipament dezafectat din armată care se bazează pe un motor de mașină (cred că este un motor DS) puțin vechi, dar complet nou (șaizeci de ore pe zi).

Cred că voi începe prin a echipa acest lucru pentru a pune mâna pe mâna și a regla fin setările pe un motor cu turație constantă.
Acest lucru ar trebui rezolvat suficient de rapid, permițându-mi să rezolv eventualele (și probabil multe) neprevăzute.

Este posibil să nu fi fost clar cu privire la reglarea termică a bulei de către gazele de eșapament.

Mi se pare că barbotarea uleiului sau a combustibilului dă rezultate bune numai atunci când se află la o anumită temperatură, de unde necesitatea, în opinia mea, de a reglementa acesta din urmă.

În acest sens, mă gândesc să-mi dotez ghebărul cu o bobină în care să circule o parte din gazele de eșapament luate după reactor, pentru a nu-l deteriora.

Bănuiesc că, dacă aceste gaze circulă în mod constant liber prin acest schimbător, îmi pot aduce rapid combustibilul sau apa la fierbere, ceea ce, mi se pare, nu este deloc de dorit.

Prin urmare, mă gândesc să realizez un ansamblu electronic cu o supapă fluture controlată de un solenoid de deschidere și închidere a ușii mașinii pe baza unui senzor termic plasat în lichidul barbotat.

În ceea ce privește încălzirea apei cu clocot, cred că va fi suficient să plasați chiar înainte de strecurarea cu clocot o mică bobină scufundată în lichid, unde va avea timp să se încălzească înainte de a fi transformată în bule.
0 x
--

Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 15/02/06, 10:34

Dezavantajul clocotirii combustibilului: cele mai volatile părți se evaporă mai întâi. Ceea ce rămâne în partea de jos are caracteristici diferite, de unde și obligația de a schimba setările pe măsură ce mergeți.
Dopajul cu apă elimină acest dezavantaj.
Dacă doriți să treceți amestecul vapori + combustibil prin reactorul Pantone, puteți plasa reactorul între motor și galeria de admisie. Dar va fi suficientă suprafața dintre tijă și tub pentru a alimenta motorul?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 15/02/06, 18:58

salut cucui,

da, am înțeles că barbotarea combustibilului, și în principal a benzinei, a pus probleme datorită faptului că cele mai volatile elemente au fost consumate mai întâi. Acestea fiind spuse, din momentul în care combustibilul este încălzit la o temperatură în care toate componentele sale, inclusiv cele mai grele, se evaporă, acest lucru ar trebui să limiteze acest tip de problemă.

Mă înșel în privința asta?

În ceea ce privește suprafața de trecere a gazului prin reactor, este adevărat că mi-am pus întrebarea dacă un reactor bazat pe o tijă cu diametrul de 14 mm ar permite să treacă suficient gaz. Deoarece nu am găsit într-adevăr un ansamblu 100% panton pe un motor pe benzină, unde nervurile reactorului erau limpezi, am decis să experimentez asta singur.

Dacă cineva are experiență în acest sens (adică în afară de dopajul simplu cu apă), m-ar economisi puțin timp. Oricum caut în continuare informații despre asta peste tot forum.
0 x
--

Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 16/02/06, 09:04

Bună Sam17
Pari hotărât să îți murdărești mâinile și îmi iau pălăria la tine. Voi fi bucuros să aud de realizările, succesele sau eșecurile tale.
Mă va ajuta și eu să încep. Pentru moment m-am mulțumit cu acumularea de cunoștințe teoretice.
Lucrul meu a fost mai degrabă colectoare solare (avatar: acoperișul vechii mele clădiri, 160 m2 de colectoare, dar slab folosit).
Deoarece nu am experimentat încă nimic concret în ceea ce privește Pantone, nu vă pot fi de mare ajutor, spre deosebire de André (canadian), care cu siguranță vă va putea sfătui, deoarece a încercat aproape totul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 16/02/06, 17:48

sam17 : Arrow:

hi,

Aruncați o privire la experimentele / Renault super 5 subiect. PITMIX regizorul și André marele experimentator au vorbit multe despre toate problemele de acordare a pantonilor. : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 16/02/06, 17:50

sam17..scuze, nu vazusem asta deja spus mai sus. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 16/02/06, 19:33

-> Jean63
Într-adevăr, am citit în totalitate schimburile cu pitmix și am strâns câteva informații interesante care m-au liniștit pe unele dintre alegerile mele și m-au împins să văd lucrurile diferit pentru alte alegeri. Este foarte interesant să vedem cum, dintr-o comunitate mică, schimbul de idei face posibilă avansarea lucrurilor.

-> cuicui

Da, sunt ferm hotărât să atac, asta e sigur. După aceea rămâne să găsești timpul pentru ao face, deoarece între crearea companiei mele încă profitabile, timpul pe care să-l dedic dragului meu și pantonei, este posibil ca nopțile să fie scurte!
Este adevărat că, în ceea ce privește André, el pare să-și fi îndepărtat experiențele și reflecțiile asupra subiectului. Îmi pare foarte bine să dureze atât de mult timp ca să ajute noii copii.




Altfel, am creat un post nou aseară în forum experimente privind grupul.

Latura bună de a face lucrurile în timp ce îi țin pe toți informați așa este că mă împinge să merg mai departe cu privire la subiect, pentru că singuri tindem întotdeauna să renunțăm.
0 x
--

Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 127