umbrire

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/07/10, 13:33

Trebuie sa-mi corectez calculul, pentru ca am uitat sa impart la 0,082 pentru pinul care da 12 ore in loc de 1 ora si deci constanta termica este in principiu mai buna, in jur de jumatate de zi!!
Deci problema poate fi legată și de Windows sau DF?
Câtă putere de încălzire este necesară pentru a încălzi casa cu 10°C? sa comparam cu aia care ajunge pe geamuri la soare (cati m2 macar 1 KW?)??

Un simplu studiu termic al casei în ordinea mărimii ne permite să identificăm cauzele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 16/07/10, 14:21

este autoconstrucție

scândurile sunt de 113 mm
practic am 13m^3 de beton fara gresie
Cred ca problema vine din marimea ferestrelor de sud/vest si sud/est prea mari si de la ventilatie

pentru putere nu pot spune dar am un prieten care mi-a dat un mic program trebuie doar sa vad daca scandurile exista in baza de date

dar nu sunt acasa asa ca nu are acces :s

dar cu un PC nu voi mai avea problema asta
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/07/10, 15:16

scândurile sunt de 113 mm
practic am 13m^3 de beton fara gresie

113 mm, de doua ori mai gros da timp de 4 ori mai mult sau doua zile iar 13m3 de beton da o inertie termica buna in pamant si asa nu mai inteleg problema ta de supraincalzire!!!
De câtă putere electrică aveți nevoie pentru a încălzi cu 10°C?
Daca 1 KW este suficient, atunci ferestrele pot face aceasta putere cu soarele si o soba mica pe lemne face usor de la 3 la 7KW????

Noaptea este in interesul dumneavoastra sa ventilati direct fara VMC pentru a raci placa de beton de 13mc cu racoarea noptii in loc sa retineti caldura zilei cu DF VMC ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 16/07/10, 16:10

cu DF avem o eficienta de 60% in HV deci tot se raceste bine noaptea ^^
în PV avem o eficiență de 75% suficientă pentru a gestiona ziua de fapt, dar pe vremea asta foarte caldă este mai bine să o oprim

pe de alta parte cu un PC ar fi mai bine :|


incalzim cu o mica soba pe lemne in teorie 0 electricitate dar in aceasta iarna (prima) a trebuit sa punem niste
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111