Alegerea vopselei organice pentru obloane din lemn

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
sam becket
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 27/04/08, 19:36

Alegerea vopselei organice pentru obloane din lemn




de sam becket » 29/06/08, 15:49

bonjour,

Acum, când am decis să-mi schimb geamurile, va trebui să încep să pictez obloanele și aș avea nevoie din nou de sfatul tău.


Prin urmare, vreau să-mi vopsesc obloanele batante din lemn, de aceeași culoare cu viitoarele mele ferestre (lemn / aluminiu).
(deci aluminiu acoperit cu pulbere la exterior).
În plus, vreau să folosesc vopsea organică, cu o diagramă de culori ral, pentru a găsi aceeași nuanță.
Sunt un pic confuz pentru că nu știu ce vopsea să folosesc.

Să rezumăm:

-Vopsea (sau lac) natural
-Pentru tâmplăria exterioară (obloane din lemn)
-Grafa de culori ral
- Aplicarea prin pulverizare de preferință.

Întrebări:
1-Ce îmi recomandați, pentru a se potrivi cât mai bine cu aluminiul ferestrelor: vopsea sau lac?
2-Ce marcă de vopsea organică, de calitate (sănătoasă, rezistentă ..) și care corespunde criteriilor mele, îmi recomandați?
3-Sunt aceste vopsele naturale suficient de rezistente pentru exterior?
4-A folosit cineva vreodată acest tip de vopsea pentru prelucrarea lemnului exterior?

Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 10/07/08, 19:48

Ca marcă, îl cunosc pe AURO, care este folosit de tâmplarul care îmi face deschiderile pe care le folosesc pentru cadrele mele din lemn.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
sam becket
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 27/04/08, 19:36




de sam becket » 19/07/08, 09:55

Va multumesc ..
într-adevăr, vopselele Auro par a fi o alegere bună.
La rândul meu, am luat vopsea Livos ... (în colțul meu nu există prea multe opțiuni ...)
Vom vedea ce dă.
Din punct de vedere al prețului, este exact la fel ca vopselele chimice din supermarketurile DIY.
0 x
Leila
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 19/07/10, 17:43




de Leila » 26/07/10, 11:54

Bonjour!

Îmi permit să „dezgrop” acest subiect pentru a avea o părere despre acest tablou Livos ...

Este de bună calitate? Ați folosit fixativul pe care îl fac, care mi se pare strălucitor? Dacă da, este cu adevărat strălucitor sau doar satinat? Arată bine, este ușor de utilizat? ...

Și din 2008, s-a schimbat în aspect?

Multumesc!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 136