Încălzire cu gazificator

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne

Încălzire cu gazificator




de titus02 » 08/11/05, 18:42

bonjour

Am consultat cu interes schimbul de idei privind șemineele și sobele cu lemne.
dacă am înțeles totul corect, simpla ardere a lemnului este ineficientă pentru că căldura „crește” rapid
în fum și gazele de ardere conțin încă elemente combustibile care se pierd.

Un sistem de focar „clasic”, asociat cu un sistem similar gazogenilor deja utilizați în timpul
este posibil ultimul război? principiul:

Rumegușul (sau așchii sau buștenii mici) este „blocat” într-un cilindru sigilat de
modalitate de „degazare” a lemnului fără a-l arde.
Un focar „clasic” asigură creșterea temperaturii sistemului (în plus este frumos), odată cu cilindrul
la temperatură, gazele eliberate sunt canalizate într-un arzător, situat sub cilindru pentru a asigura
funcționarea sistemului într-un circuit închis (odată ce lemnul de foc este epuizat).

acest sistem are 2 avantaje:

-gasele conținute în rumeguș sunt exploatate „temeinic”, fără a se pierde imediat în conductă.
-cilindrul etanș și rumegușul fierbinte pe care îl conține asigură încălzire prin „radiație”, aceasta
căldura nu se pierde în conductă, cu căldura suplimentară furnizată de arzător.

Acest sistem ar putea fi adaptat într-un șemineu "clasic", plasat deasupra șemineului
coș de fum, ca un raft.

este „viabil” și eficient în opinia dumneavoastră? acest sistem are puțin de existat deja?

Am încercat cu disperare să desenez o diagramă, sper să fie de înțeles.

Multumim pentru feedback-ul dvs.

ps: am ales rumegușul a priori pentru că nu este scump (vezi gratuit în gateri) și permite
umpleți volumul cilindrului de încălzire „până jos”, fără a lăsa spațiu pentru aer
apariția flăcărilor.
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 23/02/06, 00:01

„Cad” întâmplător pe postarea ta. Este interesant sistemul tău de gazificare din ultimul război mondial, dar văd că nu a interesat pe nimeni ..

Nu văd diagrama dvs., acest sistem m-ar interesa, de exemplu să-mi încălzesc garajul.

A +.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 23/02/06, 08:41

într-o perioadă destul de recentă, eram foarte interesat de tot ceea ce ține de forjarea metalelor. Cu această ocazie, am fost foarte interesat de producerea cărbunelui, care este foarte scump în comerț și se lasă cu o viteză terifiantă într-o forjă de cărbune.

Așa că am dat peste acest site unde un tip explică cum să faci cărbune și procesul este foarte apropiat de cel pe care îl descrii:

http://www.twinoaksforge.com/BLADSMITHI ... ARCOAL.htm
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132