Transformă-mi cârma în panton

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 02/09/10, 16:40

Curios, Safrane 2.2L funcționează, care rulează foarte mult la 350 km cu catalizatorul său original (în 000 ani) și tocmai a trecut controlul tehnic pentru revânzare = ok ... conform jurnalului de bord, unde a notat totul, consumul său mediu este de aproximativ 4 litri la 8.5, 100% utilizare pe distanțe lungi, autostrăzi și autostrăzi ... Proprietarul este alergic la motorină, mașina care înlocuiește Safrane este un C90 ... 5L 1.6cp benzină ...
Când catalizatorul se topește, se datorează, în general, materialului ars care supraîncălzește catalizatorul: cât mănâncă pe 100 de tone Safrane?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/09/10, 14:07

oiseautempete a scris:Când catalizatorul se topește, se datorează, în general, materialului ars care supraîncălzește catalizatorul: cât mănâncă pe 100 de tone Safrane?
Catalizatorul nu se topește, fagurele care îl compune este ceramic.
Intrarea pereților despărțitori se rupe și înfundă treptat fagurii, ceea ce încetinește gazele și crește temperatura. Pe primul pe care l-am demontat, carcasa metalică a catalizatorului s-a fisurat în mai multe locuri, generând scurgeri de gaz și zgomot.

Safrane-ul meu este pe GPL, mai degrab fac excursii scurte pentru a merge cu remorca la depozit sau în weekendurile de familie la 70 km. Prin urmare, sunt mereu încărcat (4 pasageri + bagaje și / sau remorcă). Consumul meu este de aproximativ 12l / 100 de GPL, dar conducând calm, golesc până la aproximativ 9 litri (acest lucru este rar).
Acest cârmă (al doilea și probabil ultimul meu) este mai lacom decât precedentul cu cutie de viteze automată echipată cu același kit GPL, pe care l-am pus pe acesta când avea 2 km (în curând va avea 100.000).
Dacă această berlină oferă performanțe bune pe drum, consider că necesită prea multă întreținere în comparație cu volvo 850 GPL BVA pe care îl aveam și de care m-am separat la peste 360.000 km fără reparații speciale ...
0 x

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100