Biodiversitate: 3 păsări moarte în 4 zile în grădină ...

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Biodiversitate: 3 păsări moarte în 4 zile în grădină ...




de Christophe » 07/10/10, 13:30

3 păsări moarte au fost găsite în același loc (raza de 3 m) în grădină în decurs de 4 zile :strigăt: :strigăt:

Acest lucru nu s-a întâmplat niciodată, așa că mă întreb despre originea și eventuala noastră răspundere? :| :|

A existat o vrabie, o pițigoi și în această dimineață un robin ... deci nu este specific unei specii ... este foarte aproape de locul în care ne-am pus hrănitorii în anii precedenți (așa că există trecere).

Cum am avut deja câteva zile de vreme foarte proastă și rece, îmi pusesem deja 2 bile de grăsime de anul trecut, erau ciupite ... mai ales de robinul pe care-l văzusem acum câțiva ani. zile ...

Crezi că aceasta ar putea fi cauza? (indigestie, prea multe calorii, bile expirate sau contaminate ... ???). Am scos mingile pentru siguranță ...

În caz contrar, care ar putea fi motivul acestui masacru? Ce sa fac? :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 07/10/10, 13:40

Nicio idee, dar ai grijă să nu le atingi oricum.

Nu mai vorbim despre asta, am vorbit prea mult despre asta, dar gripa aviară nu a invadat complet planeta (așa cum ne-am speriat cu câțiva ani în urmă) și nici nu a dispărut complet astăzi, așa că nu știm niciodată.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 07/10/10, 13:59

Bonjour Christophe,
Cred că animalele nu au prostia noastră (indigestie, prea multe calorii). Se descurcă în funcție de nevoia lor temporală viitoare.

Pe de altă parte, compoziția bilelor face că voi căuta mai degrabă sau pentru o matriță sau expirat. Sunt etichetate.

a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

biodiversitatea




de tigrou_838 » 07/10/10, 14:02

hi,

nu ar fi pisicile?

pisica mea știe exact unde am pus bilele și semințele pentru păsări și a trebuit să montez alimentatorul pe o miză mare la 2 metri de pământ fără nimic în jur, pentru a-l împiedica să ne prindă pe ei și pe mine. aduce înapoi pe terasă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: biodiversitate




de Christophe » 07/10/10, 14:06

nonoLeRobot a scris:Nicio idee, dar ai grijă să nu le atingi oricum.


Pisica Ben a mâncat deja primele 2 ... și am atins pisica!

nonoLeRobot a scris:Nu mai vorbim despre asta, am vorbit prea mult despre asta, dar gripa aviară nu a invadat complet planeta (așa cum ne-am speriat cu câțiva ani în urmă) și nici nu a dispărut complet astăzi, așa că nu știm niciodată.


Houla nu s-a gândit la asta ... chiar crezi că ar putea fi așa?

Ei bine, voi verifica dacă există o dată de expirare pe bile ... și voi cumpăra altele ...

Dacă este gripă, nu se va opri în ciuda schimbării bilelor, vom fi bine ... :şoc:

tigrou_838 a scris:hi,

nu ar fi pisicile?

pisica mea știe exact unde am pus bilele și semințele pentru păsări și a trebuit să montez alimentatorul pe o miză mare la 2 metri de pământ fără nimic în jur, pentru a-l împiedica să ne prindă pe ei și pe mine. aduce înapoi pe terasă.


M-am gândit la asta (la fel ca șocul de la ferestre, dar 3 în 4 zile este prea mult!) Dar imposibil, deoarece gâtul roșu din această dimineață a fost pe balconul unde pisicile nu merg niciodată ...

Mai mult decât atât, pisicile noastre când vânează, mănâncă ... cu excepția șopârlelor și a alunițelor, nu știu de ce (alunițele sunt foarte rare, 1 cred doar în 3 ani până la 2 vânători).

În plus, pisica care a mâncat primii 2 i-a găsit în același timp cu mine ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

biodiversitatea




de tigrou_838 » 07/10/10, 14:13

îmi cunoști pisica, nu-l deranjează să urce peste tot, uneori este pe acoperiș când vin acasă de la serviciu, așteptând să treacă păsările să mai facă o masă.

în plus, îmi aduce înapoi viță de vie și alunițe.

uneori îi mănâncă, alteori îi aduce înapoi la ușă și face ca miaouuuuuuuu miauuuuuuu să arate ce prind pentru tine blugii mei maeștri. : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

si acum sper ca imi vei da o bucata buna de paté de somon, o stii pe cea care imi place, miaouuu miaouuu : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: biodiversitate




de Christophe » 07/10/10, 14:28

Christophe a scris:Dacă este gripă, nu se va opri în ciuda schimbării bilelor, vom fi bine ... :şoc:


Și mai presus de toate, ceilalți oameni ar trebui să vadă același lucru ...

Ei bine, am verificat data de expirare: există un 04/2010 ... deci este cu siguranță depășit, dar de acolo să ucid păsările?

Ei bine, voi pune totul în flux, așa că cel puțin păstrăvul va beneficia ... dar hei, încă nu sunt convins că este că ...

De asemenea, am mutat robinul din această dimineață, era o urmă de sânge sub cap ... așa că a fost prins în fereastra de la balcon sau este consecința o cădere din cauza disconfortului?

Greu de decis ... în orice caz, asta nu explică atât de repede cele 3 decese ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: biodiversitate




de Flytox » 10/10/10, 20:28

Christophe a scris:Ei bine, am verificat data de expirare: există un 04/2010 ... deci este cu siguranță depășit, dar de acolo să ucid păsările?

Ei bine, voi pune totul în flux, așa că cel puțin păstrăvul va beneficia ... dar hei, încă nu sunt convins că este că ...

Nu inteleg .... :se încrunta: Dacă un produs mai mult sau mai puțin toxic este conținut în bilele tale de grăsime pe care le dai păsărilor, cadavrele lor pot avea aceeași toxicitate ... și acum vei otrăvi peștele ???
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 11/10/10, 09:08

Pentru cadavre, pisicile au avut grijă de ele.

Pentru păstrăv, presupunând că bilele sunt „foarte toxice”, ceea ce este oricum foarte puțin probabil, sensibilitatea unui pește de 1 kg nu este aceeași cu un piaf de 10 g dacă?

În orice caz, nu mai există cadavre de când am scos bilele ... vom vedea dacă se vor întoarce când voi pune bile noi ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/10/10, 14:11

info:
Ciocolata este toxică pentru carnivore, câini și pisici !!!
Am aflat despre asta recent !!!!
http://www.maison-facile.com/014article ... sp?num=605
http://www.polyvet.com/5bulletin/intoxi ... ocolat.htm
http://www.hillspet.fr/Dog/Adult/Health ... -dogs.aspx
http://forum.doctissimo.fr/animaux/Chie ... 8657_1.htm
http://www.polytrans.fr/actualites/dang ... 18-93.html

Bine de stiut !!

Pisicile sunt insensibile la zahăr, dar nu câinii !!!

Mulțumesc Google:
http://www.google.fr/search?client=fire ... =&gs_rfai=

Alcaloidul ne stimulează creierul, dar îl doare pe cel al câinilor !!
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 229