Valva EGR, funcționare și explicații

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 23/08/07, 11:19

A2E a scris:
Christophe a scris:Acesta este un vânzător de mecacyls care a scris această recenzie? : Roll:

ps: semnătura dvs. este încă în format forum 2005 ați putea să o modificați stp?


Da, este posibil! mai ales că ar fi putut realiza un videoclip pentru a-și acredita experimentarea (pentru celebrele septici), precum și un raport de utilizator!
Voi încerca să aflu mai multe ...


Mi-am actualizat profilul 2 și semnătura rămâne în așa fel încât nu mă pot abține! : Evil:

A2E: ați găsit cauza problemei dvs. de supapă EGR (încălzirea anormală a tubului de recirculare a gazelor de eșapament din oțel inoxidabil)? vă mulțumesc. poate fi întotdeauna interesant. Îmi place să cunosc cauzele problemelor. De aceea am mașini pe care încă pot controla funcționarea (nu 100%, dar mă îmbunătățesc în timp).
Când voi fi forțat să trec la vehicule moderne umplute cu electronice, voi fi „sătul” de a nu putea pune la îndoială diagnosticul profesionistului care poate smulge cât vrea el spunând orice salată despre avarie .
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 23/08/07, 11:22

zac a scris:
jean63 a scris:Mulțumesc Zac ...... hai să vedem mecarun P18. Înlocuiește C99 sau este în plus față de C99?


salut
nu este nimic de-a face cu aceasta: p18 reduce frecarea motorului prin întărirea stratului de suprafață al metalelor; c99 îmbunătățește combustibilul și, prin urmare, arderea (printre altele).

@+

OK, mulțumesc ZAC pentru aceste informații.

Mecacilele în care funcționează poate și ele? ai testat zac?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 23/08/07, 12:16

jean63 a scris:
A2E a scris:
Christophe a scris:Acesta este un vânzător de mecacyls care a scris această recenzie? : Roll:

ps: semnătura dvs. este încă în format forum 2005 ați putea să o modificați stp?


Da, este posibil! mai ales că ar fi putut realiza un videoclip pentru a-și acredita experimentarea (pentru celebrele septici), precum și un raport de utilizator!
Voi încerca să aflu mai multe ...


Mi-am actualizat profilul 2 și semnătura rămâne în așa fel încât nu mă pot abține! : Evil:

A2E: ați găsit cauza problemei dvs. de supapă EGR (încălzirea anormală a tubului de recirculare a gazelor de eșapament din oțel inoxidabil)? vă mulțumesc. poate fi întotdeauna interesant. Îmi place să cunosc cauzele problemelor. De aceea am mașini pe care încă pot controla funcționarea (nu 100%, dar mă îmbunătățesc în timp).
Când voi fi forțat să trec la vehicule moderne umplute cu electronice, voi fi „sătul” de a nu putea pune la îndoială diagnosticul profesionistului care poate smulge cât vrea el spunând orice salată despre avarie .


Nu, din păcate, Jean!
dar poate ca urmare a achiziționării de motorină 100% în supermarketuri, pentru că mai ieftin decât în ​​altă parte (dar cu fundul de jos cum sugerează zvonul)
și apoi 170 000km pe contor, faulting-ul este normal, cred!
deocamdată, alarma EGR nu s-a aprins încă, așadar ... ar trebui să dezasamblez această tubulură, dar piulițele mi se par oarecum sudate pe țeava de evacuare! :se încrunta:
sa urmezi ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 23/08/07, 12:24

AE a scris:

deocamdată, alarma EGR nu s-a aprins încă, așadar ... ar trebui să dezasamblez această tubulură, dar piulițele mi se par oarecum sudate pe țeava de evacuare!
sa urmezi ...


..... m-ar surprinde dacă aveți o lumină EGR sau o alarmă pe un vehicul 1999.
Este adevărat că 170000 km, putem avea probleme: dacă mecanicul pe care îl știu a trăit aproape de casa ta, el te demontează și gură gaura ... a pus capăt problemelor + o lovitură de C99 pentru a curăța și a plecat din nou pentru 170000 km !!!

Jumpy 2002 D din 1,9 (fără turbo sau DPF) nu are alarmă sau indicator luminos. Au pus asta pe diesel după 2003 și cred doar Hdi (cei care au electronica „la bord” care controlează și care vede totul ..... dar prea devreme sau prea târziu des: am citit articole interesante pe aceste subiecte dar ar trebui să le găsesc).
Dacă doriți să aflați mai multe, tastați „supapă EGR” în google și vă veți găsi în forums unde vorbesc doar despre asta (oameni care au -au avut- probleme chiar și cu supapa EGR pe mașinile NOI 407, 607 etc ;: .. uimitor de citit).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 23/08/07, 16:09

Christophe a scris:Nu credeam că Zac este „dependent” de aditivii din petrol : Mrgreen:


meuhhhhhhhhh nu nu sunt drogat, testez și dacă scade consumul prin creșterea duratei de viață a „fiarei” pe care o iau. Nu sunt obtuz; doar extrem: întotdeauna la cel mai eficient : Lol: : Lol: : Lol:

mai bine trei picături de ulei decât un nou burghiu care va 3 de ori în jurul planetei înainte de al rupe :P

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
max2
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/10/10, 00:24

EGR




de max2 » 18/10/10, 14:59

Ei bine, această supapă egr m-a costat 750 euro în ultima perioadă. Este într-adevăr o componentă foarte scumpă, mai ales că este a doua oară când trebuie să fac această supapă solenoidă, o dată pe zafira și pe un Laguna 2.

analizați starea piesei după demontare efectuată de tehnicienii Renault:

Imagine

Mă întreb dacă această supapă solenoidă poate fi ocolită fără a provoca deteriorarea pe termen lung a motorului?

în orice caz, cu toată murdăria care se află pe ea, poate fi sigur că își face treaba filtrând particulele nocive pentru planeta noastră (dar portofelul îl ...)
0 x
oliburn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 181
Înregistrare: 30/01/07, 07:59
Locul de amplasare: 33 Mérignac




de oliburn » 20/10/10, 06:29

Îl cunosc bine pe domnul MECACYL, el este și inventatorul unui
stabilizator pentru rulota numită RACIO
produsul său este eficient, dar nu intră în atomi : Mrgreen:
este doar un anti-frecare, practic este silicon diluat ...
Am lucrat cu el la zgomotele podului de tranzit
1995 și asta nu a fost concludent !!! nici nu este un produs miracol ... atunci când supapa EGR a tranzitului meu cu mult timp în urmă, că eu
a făcut-o inactivă!
0 x
Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 20/10/10, 09:07

...... în ceea ce privește mécarun P18 este de fapt „militec-1” importat din Statele Unite și recondiționat cu o etichetă frumoasă ...

este un anti-frecare foarte eficient dezvoltat la bază pentru a evita retenția armelor automate.

dar tot ce este supapă EGR, pisică, FAP etc. sunt doar pentru a compensa calitatea slabă a combustiei într-un motor cu ardere internă ...

o soluție? doparea apei ......
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 217