Pensie ... la ce vârstă?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 22/10/10, 22:40

Citiți primul exemplu de pb2488, și asta a fost suficient pentru mine ..
„De ani de zile, politici puternice de stimulare au încurajat companiile să recurgă la pensii anticipate fără niciun efect asupra ratei de ocupare a tinerilor. Instruirea, rigiditatea pieței forței de muncă și acum criza pot explica întârzierea franceză, dar cu siguranță nu putem spune că pensionarea la 60 de ani este o încurajare pentru recrutarea tinerilor! "

Prin urmare, Franța este un caz special care arată spiritul și rapacitatea liderilor francezi: întotdeauna mai mult.

Dar încurajarea pensionării anticipate este pur și simplu să profitați de o nișă și să scăpați de numărul maxim de persoane plătite în exces și să profitați de creșterea productivității în același timp, fără a fi nevoie să angajați, sub masca unei crize ...

Prin argumentarea unor impozite profesionale prea grele, recesiunea economică, care înclină alegerea către reducerea salariului, în absența unei idei originale a angajatorului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 22/10/10, 23:16

@Christophe

Pe site, acestea oferă venitul disponibil pe persoană în gospodărie, prin urmare sunt incluși copiii.
Majoritatea pensionarilor și-au plătit casele și chiar au nevoie doar de o mașină și au nevoie de mai puține călătorii.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/10/10, 10:24

jlt22 a scris:Majoritatea pensionarilor și-au plătit casele și chiar au nevoie doar de o mașină și au nevoie de mai puține călătorii.


Exact asta tocmai am spus corect?
Voi vedea site-ul.

pb2488, în sursă, putem vedea acest tabel care rezumă „totul”:

Imagine

Gegyx ar trebui să meditați la această diagramă înainte de a scuipa pe conducători ...
Echilibrarea acestui tabel cu PIB / capita ar arăta un pic mai mult nivelul de garanție atins niciodată nicăieri în rândul pensionarilor francezi ...pentru că în PIB / locuitor, Franța este mai săracă decât Germania, Japonia, SUA, Marea Britanie ... deci în numele a ceea ce pensionarii ar avea dreptul la mai mult în Franța decât în ​​aceste țări? Mai ales că la nivelul îngrijirii, dintre care pensionarii sunt consumatori grei, aceștia sunt, de asemenea, privilegiați în comparație cu aceste alte țări, dar aceste cifre ar putea să ia deja în considerare acest lucru ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/10/10, 10:43

Christophe a scris:Voi vedea site-ul.


Am dat clic, am văzut.

Este în principal distribuția geografică, unde găsiți pe grupe de vârstă la nivel regional sau național?

Ah ah ah am găsit salariul lui Chirac: http://www.salairemoyen.com/salaire-48049-Chirac.html : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 23/10/10, 12:03

În sfârșit, un orășel din Franța, unde viața este bună pentru toți ... cu condiția să aveți mijloacele necesare.
Totuși aici, din nou, puterea de cumpărare a pensionarilor este mai mare decât cea a activelor, dar doar 6 euro.

http://www.salairemoyen.com/revenus.php ... T%C3%88CHE
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 23/10/10, 12:26

Nu exact PIB-ul / locuitorul Franței este mai mare decât Germania (conform FMI) uneori este opusul, dar este deținut în orice caz. (PIB german mai mare, dar populația de 80 de milioane față de 65 de milioane în Franța)

Imagine

http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_ ... B_(nominal) _pentru locuitor

Am vrut doar să postez pentru a arăta că, chiar și cu șomajul nostru de 10% și cu tinerii noștri pensionari. În plus, acestea sunt modele pe care le comparăm întotdeauna cu Germania acum, înainte de criză, comparam întotdeauna cu Anglia. Chiar am impresia că luăm ceea ce vrem să facem ceea ce ni se potrivește.

De asemenea, nu trebuie să uităm că femeile germane din punct de vedere cultural nu lucrează sau lucrează puțin, există mult mai mult cu jumătate de normă (nu găsesc cifrele). Există puține creșe, este rău să-ți lași copiii ca bone etc.

Pentru povestea copiilor noștri care vor putea plăti mai mult bla, în prezent avem în Franța 2,1 copii pe femeie, în comparație cu 1,4 în Germania. Deci, argumentul demografic poate fi adus în Germania, nu prea mult în Franța.

În cele din urmă, pentru povestea că trebuie să nu mai taxăm pe cei mai bogați, un studiu al creditului elvețian arată că Franța este a treia țară care are milionari, prima în Europa. Mi-e greu să plâng ...
Imagine


Altfel sunt de acord că reprocesarea lor nu mă face să plâng nici în general, dar pe de altă parte argumentul 1 și nici 2 nu cred deloc. Pe termen scurt, este evident că încă 2 ani de muncă ca pensionar vor însemna 2 ani mai puțini de muncă (Companiile nu pot fi create sau distruse în 2 zile). În public va fi matematic.

Pe termen mediu poate că nu este adevărat, dar de când ne-a fost spus despre creșterea saco-sfântă care salvează totul, am puțină credință în ea. Mai ales că locul de muncă favorizat artificial poate să nu fie bun din punct de vedere economic, dar social este foarte important. Tinerii fără muncă fac prostii, își pierd stima, un spirit întreprinzător așa cum a spus Christophe etc ... Și chiar dacă nu echivalează în bani, este mai bine să plătești un pensionar decât un șomer.

Pentru problema costurilor, este ridicol să vezi studenții plângându-se de ceea ce se va întâmpla peste 40 de ani, deci este ridicol să arăți deficitul în 2050. În ambele cazuri, se vor întâmpla o mulțime de lucruri.

Ceea ce nu este neglijabil este deficitul anual, cred de la 4 la 6 miliarde (în funcție de an). Este imens, dar nu este de neefăcut.

Pentru a compara:
- 3 miliarde pentru TVA la 5,5% în alimentație
- 2 miliarde de ore scutite de ore suplimentare (favorizează economia, dar accelerează șomajul)
- 1 miliard retragere din publicitate la TV
- 0.6 miliarde de scuturi fiscale
...


Toate acestea pentru a spune că, pe termen lung, acest tip de reformă mi se pare normal, dar că acolo toate argumentele oferite mi se par destul de false. Pe de altă parte, blocarea țării pentru a noua oară mi se pare destul de plictisitoare (poate necesară) și argumentul că nu atingem o realizare socială destul de zero.
Dernière édition alin nonoLeRobot 23 / 10 / 10, 13: 31, editate 1 ori.
0 x
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 23/10/10, 12:52

nonoLeRobot a scris:Ceea ce nu este neglijabil este deficitul anual, cred de la 4 la 6 miliarde (în funcție de an). Este imens, dar nu este de neefăcut.

Pentru a compara:
- 3 miliarde pentru TVA la 5,5% în alimentație
- 2 miliarde de ore scutite de ore suplimentare (favorizează economia, dar accelerează șomajul)
- 1 miliard retragere din publicitate la TV
- 0.6 miliarde de scuturi fiscale
...
Deficitul social este de aproximativ 150 miliarde pe an, inclusiv 30 miliarde pe an doar pentru pensii !!!!
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:
Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 23/10/10, 13:15

Unde ai cifrele de pensionare? Îmi era greu.

Pentru deficitul total, înainte de 2002 rareori depășește de 50 de miliarde de peste 3 ori (în jurul anului 1993) și puțin. Înainte de 2002, adesea sub 30. Din 2002, este adesea peste, dar a depășit doar 65 miliarde în 2009, când a ajuns la 140 miliarde.

Imagine

http://fr.wikipedia.org/wiki/Dette_publ ... _la_France
0 x
Gebe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 361
Înregistrare: 08/08/09, 20:02
x 65




de Gebe » 23/10/10, 13:31

Am crezut că cifra deficitului de pensie este greșită, hei nu:

Imagine

într-adevăr, începe să existe un incendiu grav :se încrunta:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/10/10, 14:18

Spune-mi dacă greșesc, dar zona roșie nu ar trebui să înceapă de la 0? : Idee: : Cheesy:

Dar suntem departe de 150 de miliarde de euro doar pentru pensii, dacă am citit corect în 2010 sunt 32 de miliarde de euro, inclusiv 16 miliarde de euro pentru funcționarii publici.

Funcționare = 20% din contribuții, dar 40-50% din deficit ... explică-mi BUGUL ???

Deci, cu toată inima, să spunem una „mare mulțumire” sindicatelor pov responsabile de rahatul social actual și care apără aproape exclusiv acești privilegiați ...

Următorii elevi de liceu pe care îi veți întâlni pe stradă, se gândesc la „pensiile sărace” ale „săracilor lor profesori publici” ...

Este întotdeauna bine să fiu sincer ... : Cheesy:

Nouălea în coloana „sold public” se află dobânda asupra datoriei ... deci deficitul pur social este mai puțin important.

Cu toate acestea, 7.5 și 8.5% din PIB vor avea de suferit în curând în Franța, vom mânca greacă sau islandeză?

Și să ne gândim că în 2008 am fost bătute cu degetele de către UE pentru că depășisem 3% ... o glumă frumoasă ...

Vedem, de asemenea, că pinioufii care dețin țara de 30 de ani nu sunt mai competenți la stânga decât la dreapta în acest punct ... Doar ultimii 2 ani Giscard erau în verde, în timp ce tocmai veniserăm Al doilea șoc petrolier ...
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145