Biomasa: care culturi pentru mâine? (Valbiom)

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Biomasa: care culturi pentru mâine? (Valbiom)




de Christophe » 08/11/10, 12:03

Culturi noi: Ce oportunități? Eveniment neutru în carbon

Problemele de mediu, epuizarea resurselor petroliere și criza din sectorul agricol ne împing să găsim alternative în legătură cu metodele noastre de producție și consum.

Biomasa poate fi un substitut avantajos pentru resursele fosile, atât din punct de vedere energetic cât și nonenergetic.

Prin urmare, biomasa oferă noi perspective pentru lumea agricolă, prin crearea de locuri de muncă locale și nerelocabile și prin contribuția la independența noastră energetică. Mai multe studii arată că biomasa va juca un rol major în anii următori.

Această zi își propune să ofere o imagine de ansamblu asupra
multiple perspective oferite de biomasă!


Program și proceduri de înregistrare: https://www.econologie.info/share/partag ... YbnWGI.pdf


Miercuri, 17 noiembrie 2010 - Espace Senghor de Gembloux

dragă

Asbl ValBiom are plăcerea de a vă invita la a 7-a întâlnire de biomasă.

În prezent, problemele de mediu, scăderea resurselor petroliere și criza din sectorul agricol ne împing să găsim alternative la metodele noastre de producție și consum.

Biomasa poate înlocui în mod avantajos resursele fosile, atât din punct de vedere energetic cât și
neenergetic.

Prin urmare, biomasa oferă noi perspective pentru lumea agricolă, prin crearea de locuri de muncă locale și nerelocabile și prin contribuția la independența noastră energetică.

Scopul acestei zile este, prin urmare, de a oferi o imagine de ansamblu asupra perspectivelor multiple oferite de biomasă!

Program și proceduri de înregistrare: https://www.econologie.info/share/partag ... YbnWGI.pdf

Vă oferim posibilitatea de a vă înscrie până vineri, 12 noiembrie.

Formular de înregistrare online: http://www.valbiom.be/index.php?url=fr/inscription/

Nu ezitați să mă contactați pentru mai multe detalii. Termenele fiind foarte scurte, nu întârzie înregistrarea.

Vă rugăm să distribuiți acest anunț cât mai larg posibil. Multumesc pentru ajutor.

Așteptăm cu nerăbdare să vă întâlnim miercuri, 17 noiembrie.

Cordialement,

Valerie THIELS
Ofițer de comunicare ValBiom


ps: Am participat la 2 dintre aceste zile (2007 la plante cu creștere rapidă, cum ar fi miscanthus și 2009 la biocombustibili de a doua generație, cum ar fi lignocelulozic, pentru cei 2 am făcut subiecți: https://www.econologie.com/forums/search.php ), este foarte bine organizat, dar anul acesta nu voi putea merge.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/11/10, 14:12

Am putea recupera tot lemnul și plantele care putrezesc în păduri, centre de primire a deșeurilor și grădini, sau chiar arse de toată lumea în toată Franța și care poluează toată Franța cu vapori dăunători de acri !!

Sunt îngrozit de cantitatea de plante astfel pierdută și niciodată recuperată pentru încălzire !!
Și înainte de a cultiva, de a reduce culturile pentru hrană, trebuie să asigurăm o bună recuperare a tuturor acestor plante, chiar și bucăți mici de lemn care pot fi puse în pelete sau așchii.

Am garajul meu plin de astfel de lemne din grădina mea să ard și se revarsă la centrul de colectare a deșeurilor care arde și poluează !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/11/10, 14:38

Ei bine, o mulțime de deșeuri verzi municipale sunt reciclate în compost, deci nu toate sunt pierdute. Nu sunt sigur că îndepărtarea tuturor lemnelor moarte (mici) din păduri este benefică pentru calitatea humusului ... și, prin urmare, pentru creșterea viitoarei păduri ...

Acum este sigur că există o mulțime de pierderi: din 100 m3 tăiați în pădure, aproximativ 60 m3 sunt lăsați la locul lor, este destul de imens dar cine vrea să se încălzească cu crenguțe sau crenguțe de 1 cm grosime?

Iată bilanțul mediu al materialului lemnos destinat mobilierului solid, cadru, construcții, lambriuri, parchet ... etc etc:

Imagine

Din acest document (din ziua 2007 când am fost): https://www.econologie.com/la-filliere-b ... -3742.html

Prin urmare, trebuie citit că, în cele din urmă pe 100m3, doar 2 până la 18m3 de lemn (solid) este evaluat în produsul final.

Dar atenție, acest lucru nu înseamnă că restul este pierdut: cei 20 m² de deșeuri de tăiere nu sunt risipiți. Sunt recuperate în pelete sau PAL ... În mod similar, cred că o mare parte din 60 m² este recuperată în lemn de foc ...

De exemplu: nimic nu se face ca material din lemn cu o ramură de 20 cm în diametru, dar este interesant pentru încălzire ...

Pentru alte documente din ziua de Valbiom 2007, despre balanțele pentru lemn, căutați aici:
https://www.econologie.com/chauffage-au- ... -3740.html

ps: iată subiectul zilei din 2009 https://www.econologie.com/forums/6ieme-rb-b ... t8431.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 08/11/10, 14:54

Bătrânul meu a lucrat în pădure ... reziduurile tăieturilor au fost la sfârșitul carierei sale introduse în endins și zdrobite de o mașină. Totul a rămas la locul său pentru a reveni la viitoarele plantații ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/11/10, 14:59

Da și aici este chiar obligatoriu să curățați parcela după expunere ...

Adesea, atunci când nu există râșniță, este arsă la fața locului, dar cel mai bun este același lucru pentru a face așchii de pădure pe care le prețuim ... dar trebuie să aveți echipamentul și accesul.

Am văzut-o acum câteva luni live pe cele 4 benzi pentru lucrări de tăiere pe părțile joase: tocătorul umplea direct un basculant.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 08/11/10, 16:45

Christophe a scris:Prin urmare, trebuie citit că, în cele din urmă pe 100m3, doar 2 până la 18m3 de lemn (solid) este evaluat în produsul final.

Dar atenție, acest lucru nu înseamnă că restul este pierdut: cei 20 m² de deșeuri de tăiere nu sunt risipiți. Sunt recuperate în pelete sau PAL ... În mod similar, cred că o mare parte din 60 m² este recuperată în lemn de foc ...


Nu aveam numerele la fel de precise, dar se potrivește cu experiența mea cu pădurile.

Și cred că dacă rumegușul este folosit din ce în ce mai bine, 60% aruncat în pădure nu este deloc cazul.

Și dacă adăugăm deșeuri verzi de la case și grădini, trebuie să fim în surplus la nivelul Franței, pentru a fi validați.
0 x
Un bientôt!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/11/10, 17:06

trebuie să fim în surplus la nivelul Franței,


La 2 acasă și în jur, la 900 km distanță, totul este validat, pentru a vedea ce este aruncat și ars de toți, care poluează cu o mulțime de acri de fum !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 209