Picioare BD nichelate: Regii petrolului !!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse

Picioare BD nichelate: Regii petrolului !!




de lau » 06/03/06, 23:54

ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
Imagine
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 07/03/06, 01:13

Aveți data publicării acestui „picioare nichelate” Croquignol Filochard et Ribouldingue? ... îmi amintește de vechile amintiri din copilărie, pe vremea când litrul de benzină era la 1 franc nou (100 franci vechi )!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 07/03/06, 04:50

Bună Ioan 63

Trebuie să fie în anii 65-67 dacă îmi amintesc bine
Un litru de benzină a costat 1 franc pe litru în Franța în 1967
Pentru aceiași bani în 1967 aveam 4,4 litri în Quebec.
De atunci, atât de mult ulei a curs sub poduri, dar este terminat ..
apa ar fi de preferat.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 07/03/06, 09:11

Bună André,

Așa este, aveam vreo 15 ani; pe atunci nimeni nu-și imagina problemele de poluare cu mașinile!

Când m-am dus la pompă în 68 cu primul meu 2CV, nu-mi amintesc că rezervorul plin a fost o mare problemă în portofelul meu, dar, în ciuda tuturor, totul este relativ. Îmi amintesc că mi-am cumpărat primul meu Peugeot 1 în 104, a costat 1973 de franci și am câștigat 13000F pe lună ca analist-programator de computere, aproximativ din memorie. Prin urmare, a fost nevoie de 1000 luni de salariu pentru a cumpăra o mașină mică (13cv impozit).

Deci, dacă reducem la un salariu mic în Franța astăzi, este de 1200 de euro salariul minim pe care îl cred (de exemplu, mai puțin?) Sau de 8 ori mai mult. O mașină echivalentă mică costă cel puțin 10-12000 de euro. deci ar fi echivalent. Marea diferență este că astăzi, în Franța, costul vieții este mai scump: benzină = 1,30 euro / litru sau de 9 ori mai mult și mașina consumă mai puțin (aici este la fel), costurile de întreținere (?; Fac un maxim eu însumi), chirie = 1100 franci / lună un 1 m50 F2 la Paris, la acea vreme trebuia să câștig 1500 franci / lună + cheltuieli de călătorie ...... azi 'hui e o nebunie, vom spune 800 euro mini, acolo este o problema. Când vine vorba de mâncare, cine vrea să cumpere organic, trebuie să fie foarte bogat, altfel este condamnat să mănânce toată chimia înghițită de plante prin îngrășăminte și pesticide ... etc.

Anii 60 nu au fost atât de răi și trăiesc picioarele nichelate. : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/03/06, 14:55

Ah ah ah :D :D :D

Prea bine comicul (este complet?) Mă întreb dacă domnul Pantone nu l-a citit în tinerețe atât de mult asemănările sunt evidente : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 07/03/06, 16:43

Este complet și am râs prea sincer, personajele lui Pellos sunt excelente, am fost sigur că ar face plăcere în contextul actual.8)
Nu am urmat, au înșelat un fermier vândându-i un teren cu un puț fals de benzină conectat la o cisternă ascunsă.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/03/06, 16:50

O da ! Vrem continuarea :) :) (smulgeți un fermier, nu aș îndrăzni ... ticăloșii sunt toți înarmați! :D )

Chiar vreau să pun aceste pagini pe site dacă mă „autorizați”? Problemă: în ce secțiune? (în afară de inclasificabil nu văd prea multe)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 07/03/06, 18:05

le pui unde vrei, eu nu am drepturi de autor : Cheesy:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 281