Parisul în zăpadă, zăpadă, zăpadă ...

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 10/12/10, 21:49

De fapt Chatelot16, nu mai este o problemă a întrerupătoarelor, multe autocare funcționează acum cu dublă funcționare (diesel / electric cu pantograf), în special gama TER fabricată de canadianul Bombardier ... ceea ce nu împiedică aceleași trenuri, deși de design modern (vorbesc pentru Rhône Alpes, pentru că RER : Lol: ) nu poate conduce, deoarece multe întrerupătoare sunt înghețate sau blocate de frig.
Rețeaua feroviară din Franța este foarte slab dezvoltată pe alocuri.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/12/10, 22:41

bonjour
Zăpada trebuie să fie organizată, să aibă echipamentele, odată ce un guvern își asumă responsabilitățile, asta nu pune o mare problemă. Dacă ar trebui să închidem școlile, aeroporturile și nu te duci la lucru la fiecare 30cm de ninsoare? timp de 4 luni viața ar încetini ...
În marile orașe, nu numai că trebuie să deschizi drumurile, ci și să deschizi trotuarele, trebuie să ai de-a face cu mașinile care parchează, să ai un program de noapte, trebuie să transporti această zăpadă în camioane, să mergi și să o depozitezi în locuri specifice, face un munte de zăpadă, acest munte de zăpadă, sa terminat de topit în luna iulie. Primim 2 - 3 metri de zăpadă pe iarnă, în funcție de locație.

Imagine

Imagine

Imagine


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Dernière édition alin Andre 11 / 12 / 10, 00: 31, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/12/10, 22:48

după fotografia ta, ministrul nostru care se plânge că vremea prognozase 10 cm de zăpadă și că au căzut 12 cm ne face să râdem!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16179
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5262




de Remundo » 10/12/10, 22:55

Bună André,

Îmi place găleata specifică de pe Tracto Caterpillar. Și elevii s-au transformat în pluguri de zăpadă : Idee:

Acestea fiind spuse, ne dăm seama că toate acestea se transformă în Diesel ... dependență, când ne țineți ...

cu excepția poate a Omului Curajos cu lopata în șanț :D
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 10/12/10, 23:39

Poze minunate!

În cazul meu, mi-am anulat programările, am făcut un pic de telecomunicații (treaba mi-o permite), m-am conectat la Skype pentru 2 conferințe video și am făcut mai mult decât dacă aș fi mers acolo 8)
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 11/12/10, 08:07

conferințe video


este timpul pentru ca lumea să fie pusă acolo, vom economisi bani, dar rețeaua este făcută pretutindeni .......
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/12/10, 12:43

Capt_Maloche a scris:În cazul meu, mi-am anulat programările, am făcut un pic de telelucrare (treaba mi-o permite), conectat la Skype pentru 2 conferințe video și Am făcut mai mult decât dacă aș fi fost acolo 8)


Ah, în sfârșit, o mică speranță în această lume a bătăușilor :)
Având în vedere prețul ridicol al metodelor de comunicare în prezent, nu înțeleg bine pkoi, nu încercăm să dezvoltăm această metodă de lucru în continuare ...

1 subiect recent despre telelucrare: https://www.econologie.com/forums/teletravai ... 10190.html

2 mai în vârstă:
https://www.econologie.com/le-teletravai ... -3786.html
https://www.econologie.com/forums/la-grippe- ... t8217.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/12/10, 13:03

când contează munca reală, conferința sau alt tip de telefon, nu știu ce este util ... dar pentru majoritatea lucrătorilor din Franța contează doar timpul prezenței la locul de muncă!

încă un alt mod de a vă plânge (sau de a prezenta ideea unui nou sistem informațional): există o mulțime de lucruri care trebuie oferite traseului de urmat și localizat radar, nimic care să informeze starea de drum în caz de zăpadă sau inundații și să poată decide cât mai curând posibil dacă este posibil sau nu să meargă la serviciu, să poată avertiza angajatorul, să caute un alt mijloc de transport ...

plugurile de zăpadă și șlefuitoarele de nisip nu pot merge peste tot în același timp! ar fi suficient un mijloc bun de informații pentru a trece acolo unde este deja tratată în loc să se oprească acolo unde nu este ea! cu informații bune, uneori ar fi suficient să plecați o oră mai târziu pentru a lăsa mașina de spălat zăpada mai întâi și a evita să pierdeți o zi întreagă

pentru a fi eficient, un astfel de sistem ar trebui să fie gratuit și disponibil pentru toată lumea! mai ales nu se limitează la cel care plătește un abonament!
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 11/12/10, 16:50

bonjour
chatelot16 a scris:plugurile de zăpadă și șlefuitoarele de nisip nu pot merge peste tot în același timp! ar fi suficient un mijloc bun de informații pentru a trece acolo unde este deja tratată în loc să se oprească acolo unde nu este ea! cu informații bune, uneori ar fi suficient să plecați o oră mai târziu pentru a lăsa mașina de spălat zăpada mai întâi și a evita să pierdeți o zi întreagă

pentru a fi eficient, un astfel de sistem ar trebui să fie gratuit și disponibil pentru toată lumea! mai ales nu se limitează la cel care plătește un abonament!


Îndepărtarea zăpezii de pe drumuri și autostrăzi este atribuită prin contract
Un plug de zăpadă are o porțiune de autostradă, când este furtună, trece continuu în buclă în secțiunea sa, în general 20 km, zăpada nu se poate acumula, un automobilist nu prea nesăbuit are doar urmează plugul de zăpadă.
drumurile curățate orașele curățate acest lucru are un cost destul de ridicat pe care cetățenii îl plătesc cu impozitele lor, pe de altă parte funcționează echipamentul de mutare a pământului de vară care iarna ar fi șomaj din punct de vedere tehnic, comerțul cu sare unde există extractio în estul Canadei.
De asemenea, mănâncă trupurile : Evil:
informațiile sunt date la radio și la televizor cu imagine și calitatea stării drumurilor, bune, corecte, dificile, blocate

André
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/12/10, 20:34

bonjour,
André ne informează:
Este un munte de zăpadă, acest munte de zăpadă, se termină de topit în luna iulie

Înțeleg mai bine de ce acum 20 de ani, a existat un munte de ghețari la 000 km de gheață și zăpadă peste tot în Canada, a fost nevoie doar de o vară prea friguroasă pentru ca zăpada să nu se topească înainte de octombrie sa incepi glaciatiunea, din lipsa de pluguri de zapada !!!

Ar trebui să facem o tabără de zăpadă în Canada.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 89