Problemă arzător de ulei cu robinet solenoid

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 15/12/10, 15:37

Începeți întotdeauna cu palma tehnică care permite rezolvarea a 80% din defecțiuni ...
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 15/12/10, 15:39

palma ???

Asta am pus când am găsit defecțiunea. Dar nu cred că ai vrut să vorbești despre asta
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 15/12/10, 15:58

Vechea obișnuință a unui tip care lucrează la instalații industriale în cincizeci de ani ... Ceva care nu funcționează aruncă două sau trei lovituri pe urechi ... Dacă începe să meargă din nou ... Este un contact prost ... : Cheesy:
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 15/12/10, 16:12

: Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Într-adevăr, este o soluție bună. În plus, ar trebui să-l port mai des, astfel încât firele să se atingă și să am lumină pe toate etajele ...



Am uitat să le mulțumesc tuturor celor care au dat conducere pentru a obține această mare victorie.
Dar nu s-a terminat pentru tine, deoarece acum există mașina.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.

Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/12/10, 21:30

Contactele false sunt foarte clasice !! Și îmi amintește de multe amintiri !!
Am avut astfel aparate de radio, televizoare și computere cu contacte false!
În anii 1980, am realizat plăci cu circuite imprimate cu contacte false, suduri rupându-se mecanic, prin deformarea plăcii cu circuite imprimate, televizoare care s-au defectat (sau chiar au luat foc în urma unui contact fals) ca urmare a sudurilor care au devenit prin oxidarea contactelor false care nu se găsesc pe sute de suduri și apoi, în funcție de impactul sau deformarea plăcii, a funcționat sau nu. !!
Îmi amintesc de un monitor care a funcționat dacă am apăsat în locul potrivit și, cu forța de a studia problema, am reușit să localizez sudura în tensiune înaltă și resolder !!!
Așa că am avut un computer Apple II care, cu un contact fals, a funcționat o lună și a trebuit să scuturați și să răsuciți placa de circuit mare, astfel încât să funcționeze din nou timp de o lună, timpul pentru a oxida din nou contactul fals, o sudură crăpată nu se găsește în câteva mii !!
Acum, circuitele tipărite sunt de o calitate mai bună, cu lipiri ultrafine rezistente la deformarea mecanică, pentru că altfel, cu densitatea circuitelor, s-ar defecta înainte de a fi vândute !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107