Recuperați căldura din hornul său

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/12/10, 15:09

Insertul închis cu schimbător și suflantă de aer cald cu canale pentru dormitoare și sufragerie, așa cum am făcut în două case diferite, este cea mai bună soluție comercială.

Al doilea aventuros poate merge, dar cu condiția de a înțelege bine fenomenele fizice, de a dori să exploreze necunoscutul, cu surprize, dacă nu chiar cu mari probleme.

deja, insertul are în magazin surprize cu profesioniști!

Puneți suflanta circulatorului înainte de inserție, nu după. (mai puțin periculos de CO dacă scurgeri)
Este recomandabil să aveți intrări foarte separate pentru aerul de ardere și aerul de încălzire prin suflantă, direct pe insert din exterior. (poate fi închis de o poartă).
Există, dar rareori.
CMV atunci nu pune o problemă dacă fluxul nu este prea puternic.
0 x
manitou22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 19/12/07, 22:37
Locul de amplasare: Bretagne




de manitou22 » 01/12/10, 21:47

hi
Un mic exemplu de realizare: to find it, in g .... gle, steps: CR poele jp gallo
Este simplu și funcționează !!!
A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

conducta cosului de recuperare caldura




de tigrou_838 » 02/12/10, 14:16

salut, ai un brand francez care a lansat un produs nu cu mult timp în urmă care ar trebui să ți se potrivească, uită-te la el:

http://www.maisonbrico.com/index.phtml? ... &iart=3942

Tigger
0 x
pieroxy
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 14/04/07, 14:43

Re: recuperarea căldurii conductei coșului de fum




de pieroxy » 03/12/10, 16:07

tigrou_838 a scris:salut, ai un brand francez care a lansat un produs nu cu mult timp în urmă care ar trebui să ți se potrivească, uită-te la el:

http://www.maisonbrico.com/index.phtml? ... &iart=3942

Tigger
Vă mulțumim pentru link. Din păcate, este un canal bun de cărămidă, așa că va trebui să aruncați tot ce cred pentru a instala acest lucru.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 21/12/10, 21:45

un caz personal:
Am un încălzitor cu aragaz alimentat automat -
în conducta coșului de fum am introdus o bobină de cupru de 12/14 înfășurată pe un diametru interior de 160 mm - corespunzător diametrului conductei de aragaz - diametrul conductei coșului este de 300 mm lungime a bobinei de 15 m.
circuitul acestei bobine trece printr-un fan coil apoi în încălzirea mea de apă caldă menajeră apoi într-un Vc de 2 em - circuitul acționat de un circulator de 55 w și un termostat
primul VC aspiră aerul de deasupra încălzirii și preîncălzește circuitul bobinei pentru a evita condensul în coș și difuzează aerul fierbinte în 1 camere
2 VC atrage parțial aer proaspăt din exterior și parțial aer din apartament printr-o a doua priză - trimite totul în partea inferioară în apartament preîncălzind noul aer injectat sub suprapresiune (aspirație filtrată împotriva prafului)
circuitul bobinei trece prin acest al doilea VC și îl încălzește
(între 8 și 25/30 ° reglat de termostat) apoi intră în apă caldă menajeră și solară și o menține între 10 și 25 ° - (adică 150 litri) -
acest circuit este cuplat la încălzirea pe colectoare solare

Reduc în special:
1 / valoarea electrică a încălzirii apei calde menajere
2 / factura combustibilului recuperând o mulțime de calorii din coșul de fum - de exemplu, placa de măturat care se află la ieșirea bobinei rămâne rece
3 / apartamentul situat la o ușoară suprapresiune este protejat de praf (filtru deasupra încălzirii)

cea mai mare parte a instalației se află într-o mansardă, dar ideal ar fi să treacă circuitele de aer cald într-un tavan dublu
nb: conductele mele sunt conducte speciale izolate "cu aer cald" VC au 30/70 w 2 ventilatoare de viteză și un al treilea de 55 w
toate reglate de termostate - aerul proaspăt este pulsat la viteză mare peste 20 ° sub VC este la viteză mică
totul funcționează de 3 ani
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 191