Mulci pentru mulci sau ornamente de casă

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Mulci pentru mulci sau ornamente de casă




de Christophe » 16/06/08, 21:57

Iată un mic sfat pentru a face un mulci frumos ieftin dacă aveți pădure de conifere departe de casă: mulci de con de pin

Rezultatul poate fi folosit la fel de mult ca un ornament (nu am o imagine la îndemână) sau ca mulci așa cum se arată în acest subiect: https://www.econologie.com/forums/mulch-de-p ... t5534.html

Cred că fotografiile nu au nevoie de niciun comentariu (marea grămadă mai albă este plopul zdrobit):

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ffkpoub
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 09/06/09, 05:48

Re: Mulci pentru mulci sau ornamente de casă




de ffkpoub » 21/12/10, 22:05

Christophe a scris:Iată un mic sfat pentru a face un mulci frumos ieftin dacă aveți pădure de conifere departe de casă: mulci de con de pin

Rezultatul poate fi folosit atât ca ornament (nu am o imagine la îndemână), fie ca mulci

Cred că fotografiile nu au nevoie de niciun comentariu (marea grămadă mai albă este plopul zdrobit):

[Img]

[Img]


Problema cu acest tip de mulci este că solul este acidificat!
Ați preferat un mulci neutru pentru a păstra toate beneficiile solului dvs. Câteva informații bune despre mulcire
Mulcirea Miscanthus și mulcirea switchgrass
Imagine
0 x
Plantele lucrează pentru noi ... www.champs-energies.com
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 21/12/10, 23:02

Bonsoir,

iată un subiect bine dezgropat ...

Două observații, acestea sunt conuri de molid și nu pin (cred). Pe de altă parte, dacă pădurea nu este privată și proprietarul este de acord, este interzisă ridicarea conurilor, chiar dacă atunci când cad, semințele au căzut deja în principiu ...

Acestea fiind spuse, folosit ca element de decor (în strat subțire), mai degrabă decât ca mulcire (strat gros cu funcție de îngrășământ pe termen mediu), este un produs foarte frumos, care de fapt acidifică ușor solul.

Cordialement
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 102