Progres și faliment ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
bojourvous5094
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 212
Înregistrare: 20/03/05, 20:11
Locul de amplasare: LÉVIS, QUEBEC

Progres și faliment ...




de bojourvous5094 » 12/03/06, 21:00

Progresele pe care le cunoaștem sunt „forțate” de legile pieței. Este evident că noua religie a profitului conduce drumul ... :se încrunta:

Când mă uit la evoluția ultimilor 50 de ani în Quebec ...
1) Am văzut agricultura de subzistență trecând la producția intensivă de monocultură ...
2) Am asistat la dezvoltarea rețelei de electricitate din Quebec, părăseam marele întuneric al lămpii cu ulei ...
3) Sosirea televiziunii în fiecare gospodărie care se deschide către lume.
4) Frigiderul care a înlocuit lădița este invenția care a revoluționat viața de acasă ... Putem vorbi și despre mașină de spălat și uscător ... Am trecut de la o sobă cu lemne la una cu electricitate ...
5) Cuptorul cu microunde și video ...
6) Internetul care se deschide către lume și permite contactul cu restul planetei ... precum și cu telefoanele mobile ... : Idee:

S-ar putea să zâmbești și nu-ți poți imagina că ar putea fi altfel ... Pentru cei care au experimentat furtuna de gheață din Quebec, cum găsești situația când ești întreruptă de curent? Depindem de energie electrică, a devenit un serviciu „esențial” Acum imaginați-vă o țară din deșert, unde cel mai eficient mijloc de transport este încă cămila ... Cred că este încă prezent un anumit decalaj ... :|

Ne apucăm de virajul global, mulți rămân la locul lor din lipsă de resurse, alții merg direct în curbă din cauza lipsei de atenție la LEGI, precum gravitația, deschiderea, partajarea resurselor limitate ... :?:

Toate schimbările încep în noi. Cu cât devin mai rapid, cu atât schimbările mai rapide vor avea loc în jurul meu ... 8)
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 236