Mustang Mach 1, consum mai mic?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 04/01/11, 18:40

subhuman_kreatur a scris:ultima întrebare, unde postez întrebarea de genul „ce pot face pentru a reduce consumul unei astfel de motociclete?”?


Singurul lucru care funcționează imediat și ieftin este următorul: sfaturi de condus ecologic!

Ok pentru SM ... există atât de multe mărci de motociclete încât ar fi putut fi una ...

SuperMot este bun dacă locuiți în regiunea care merge bine ... dar este totuși o „jucărie mare”!

Dacă ar fi să iau una, ar fi Aprilia SVX 550 (V2) ... Nu-mi plac monos! Dacă vreți să vorbiți despre motociclete, vă rog, pe celălalt subiect, voi răspunde mai mult aici!
0 x
subuman_kreatur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 04/01/11, 13:30




de subuman_kreatur » 04/01/11, 18:48

Christophe a scris:SuperMot este bun dacă locuiți în regiunea care merge bine ... dar este totuși o „jucărie mare”!

Dacă ar fi să iau una, ar fi Aprilia SVX 550 (V2) ... Nu-mi place mono!


bine, având în vedere limitele de viteză care există acum, aș tinde să iau ceva foarte manevrabil, cu mult cuplu și accelerație în timp ce scap complet vârfurile ...
îngrijorările unui SM, este o întreținere foarte regulată ... = s-a ieșit, doar vedeți starea mașinii mele (adeptul petrecerii gratuite (shhh, este un secret). ..), nu este foarte curat după se plimbă pe câmp și în pădure, protecția motorului a căzut și a luat-o peste tot ... Nu-l ating niciodată pentru a-l curăța, așa că pentru un interviu (spune-mi un sagouin, poți!) ...
Ei bine, știu un vehicul cu 2 roți, aș avea mult mai multă grijă de el (pentru că am avut deja unul), dar totuși, mă știu ... prea multă întreținere ucide întreținerea : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 04/01/11, 18:49

dedeleco a scris:Având în vedere volumul unui cilindru, dacă nu prea greu, ar fi bine să îl rulați pe unul sau chiar doi cilindri și să reduceți consumul cu 8 sau 4 !!!


Scoateți 1 din 2, poate da, dar 6 sau 7 din 8 nu ar trebui să fie visate: în opinia mea este imposibil având în vedere calendarul !!

Va ... suna sau chiar nu va începe ...
0 x
subuman_kreatur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 04/01/11, 13:30




de subuman_kreatur » 04/01/11, 18:55

Christophe a scris:
dedeleco a scris:Având în vedere volumul unui cilindru, dacă nu prea greu, ar fi bine să îl rulați pe unul sau chiar doi cilindri și să reduceți consumul cu 8 sau 4 !!!


Scoateți 1 din 2, poate da, dar 6 sau 7 din 8 nu ar trebui să fie visate: în opinia mea este imposibil având în vedere calendarul !!

Va ... suna sau chiar nu va începe ...


asta mi-am spus, că sunt 8 ... după părerea mea (nu știu nimic despre asta, dar ...) dacă sunt 8, probabil că nu este acolo degeaba și dacă este să mă blochez într-un deal fără a fi în măsură să-l urci, este un pic cam neplăcut ... ce va avea în schimbarea comportamentului dacă funcționează? Mi-ar plăcea să conduc un tractor fără cuplu?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/01/11, 19:42

Este o mașină de curse ușoară cu o viteză maximă enormă și, prin urmare, cu un cilindru trebuie să fim capabili să ne târâm ca un 2CV al timpului !!
0 x
subuman_kreatur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 04/01/11, 13:30




de subuman_kreatur » 04/01/11, 20:33

Ei bine, să spunem cu 2 cilindri atunci = p ...
și cât crezi că va reduce consumul? tot nu va fi proporțional cu numărul de pistoane care rulează, dacă?
și, doare motorul să facă asta?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 04/01/11, 21:46

Motorul aspiră de 4 ori mai puțin și, prin urmare cu noroc de 4 ori mai puțin, dar totul depinde de carburator și de puterea necesară cu un motor cu 2 picioare în loc de 8 (zgomot amuzant garantat) !!!!

Trebuie să încerci să afli, dar volumul de aspirație va fi de 4 ori mai mic.

Conducerea ecologică fără restricții la o putere redusă poate economisi bani, dar totul depinde de motor și de carburatorul său !!
0 x
subuman_kreatur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 04/01/11, 13:30




de subuman_kreatur » 04/01/11, 22:01

de ce nu-mi place ... vă mulțumesc pentru sfaturi, iau notă bună =) deconectați 3/4 din bujii înainte de o mare călătorie pe autostradă și ptet reconectați una sau două în colțuri ...
și nu ai ști ce ai putea face pentru a mă concentra, astfel încât să consume și să polueze mai puțin?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 04/01/11, 22:03

Când toți cilindrii nu funcționează, este tortură pentru arborele cotit răsucit. În plus, nu ar trebui să spargi vilo ...
Acest vițel ar trebui să fie echipat cu GPL .... doar pentru a ocupa întreaga cabină cu tancurile. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
subuman_kreatur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 04/01/11, 13:30




de subuman_kreatur » 04/01/11, 22:08

la GPL ... : Cheesy: pentru o dată, voi fi ucis de colecționari : Lol: : Lol: : Lol: ...
apoi ai un 'tang la gpl ... uh ... :? ... Pot pune și o pedală : Cheesy:

deci de așteptat ... vilos foarte întărit : Lol:
Îmi place ideea de a deconecta lumânările, deoarece atunci când trebuie să o folosiți „cu adevărat”, o conectați din nou ... și presto ... ^^
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155