Eroare benzină Berlingo (aprindere)

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 06/01/11, 21:47

Bună Alain.

Ceea ce cauzează această uzură este circulația electronilor.
Bobina le circulă întotdeauna în aceeași direcție.
Să spunem că ajung la electrodul central al unuia, traversează spațiul pentru a se alătura bazei, ajung la baza celui de-al doilea, traversează spațiul pentru a se alătura elecului central și se întorc la bobină prin al doilea fir.
Această uzură a fost văzută clar pe 2cv, deoarece calitatea electrozilor nu a fost la fel de bună ca astăzi.

jlg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 06/01/11, 21:50

Intr-adevar am inselat ..... 0.9mm :?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 06/01/11, 22:21

Această uzură a scânteii este utilizată pentru prelucrarea pieselor prin scânteiere sau electroeroziune care taie monocristale fără a lăsa solicitări de suprafață, spre deosebire de frezare sau strunjire.

http://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89lectro-%C3%A9rosion
http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical ... _machining
http://rdm.cnrs.fr/IMG/pdf/pres-electro ... incipe.pdf

Deci toate lumânările se epuizează și trebuie reparate !!
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 06/01/11, 22:24

AXEAU a scris:Bună Alain.

Ceea ce cauzează această uzură este circulația electronilor.
Bobina le circulă întotdeauna în aceeași direcție.
Să spunem că ajung la electrodul central al unuia, traversează spațiul pentru a se alătura bazei, ajung la baza celui de-al doilea, traversează spațiul pentru a se alătura elecului central și se întorc la bobină prin al doilea fir.
Această uzură a fost văzută clar pe 2cv, deoarece calitatea electrozilor nu a fost la fel de bună ca astăzi.

jlg



Tot nu înțeleg!

Scânteia durează câteva microsecunde și tensiunea merge la cele două lumânări în același timp, dar scânteia ia cea mai scurtă cale, deci, pe cea mai conductivă lumânare, dar acest lucru se face mai repede decât timpul scânteii care sare pe cealaltă lumânare care nu s-a aprins încă și care devine cel mai conductiv datorită amestecului neluminat care este mai conductiv și toate acestea alternează de mai multe ori într-un singur timp de aprindere!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 06/01/11, 22:25

Poate că ar trebui să ne punem întrebarea ce s-ar întâmpla dacă am inversa polaritatea? Este celălalt electrod care ar mânca mai mult? (Presupunere eh, nu trage ... și nu încercați să o faceți, hi, hi, hi ...)

(este doar o întrebare: nu ar trebui să o faci eh, pentru că, în acest caz, asta ar însemna că masa "-" ar deveni "+", totul ar fi prăjit amha)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 06/01/11, 22:39

Ei bine, da, Obamot.
Când mi-am răsfățat puțin clienții în timpul unui serviciu și pe care am observat-o după ce am curățat bujiile și le-am pus înapoi în același loc, am inversat pur și simplu firul + bobina cu cea a întrerupătoarelor pentru a nu le remonta.
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 07/01/11, 16:30

Flytox a scris: Pe 2CV, bujiile sunt deteriorate deosebit de repede. Dacă vrei să începi bine și să ai viteza maximă vertiginoasă anunțată de producător, trebuie să schimbi bujii la fiecare 5000 km! :strigăt: :şoc: : Evil:

La 2cv, bujiile sunt mult mai bune dacă se utilizează aprinderea electronică, deoarece durata scânteii, deși de 2 ori mai puternică, este mult mai scurtă ... și durata bujiei depinde și de calitatea lor ...
Viteza maximă amețitoare a producătorului (115 km / h crono, motor de 602cc și 29cp) este foarte bine întreținută (fără vânt și pe plat) și consumul mediu redus cu aprinderea electronică, în plus, motorul Visa, care este un 2cv îmbunătățit (652cc și 34cv) a făcut posibilă ținerea cu ușurință a 130 pe autostradă (vitezometru maxim 140 și mai mult de 150 vânt în spate, în timp ce Citroën a anunțat modest 125 km / h maxim ...) cu un consum de 6 L / 100 pe autostradă: am făcut 130 km, în principal călătorii lungi în LNA 000cc ... : Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 67