Faceți un Extruder de pelete

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/11, 22:53

Mesaje de la: https://www.econologie.com/forums/schema-usi ... t4348.html

dedeleco a scris:În cele din urmă, remarcabil, nu este nevoie să căutați, în Germania, nu în China, după o investiție comparabilă cu o sobă, vă puteți face peleții singuri cu deșeuri de grădină arse deseori în aer liber poluând un oraș întreg, în loc să le ardeți într-o sobă cu o eficiență bună:
Devine posibil să-ți faci propriile pelete cu deșeuri vegetale gratuite peste tot acasă și în altă parte, vecini și centru de reciclare !! cu acest remarcabil PelletMaker PELLETIERE care ia toate bucățile de lemn mare cu mic, le reduce la pulbere și iese din pelete pentru o investiție de 5600 € mai puțin decât un cazan !!!
Pelletpresse 3 KW 400V PelletMake pentru Stroh und Miscanthus
http://pellet-mill.de/shop/article_PM%2 ... 03.0E-S%26
http://cgi.ebay.fr/PelletMaker-PELLETIE ... 563fcabc96
Vezi videoclipurile !!!
singura problema, motorul de 380V pentru a trece la 220V.
În cele din urmă, este posibil să aveți doar piesele de bază ieftine (mai puțin de 300 €) și să vă amestecați cu presa dacă aveți echipamente mecanice.


dedeleco a scris:Un videoclip artizanal comentat:
Presă tradițională pentru pelete
http://www.youtube.com/watch?v=xePW9qzEuC8&NR=1
cu deșeuri recuperate și rolă de bază cumpărată și presă.
http://www.aupoele.fr/index.php?option= ... &Itemid=79


roy1361 a scris:... Și peleta care iese din mașina dvs. de cireș este certificată Dinplus, desigur ...

Pentru că, pentru mine, a pune toate „porcăriile” din grădina ta într-o mașină Tinguely, asta îți oferă doar ceva care poate avea forma unei pelete, nimic mai mult ...

Ne pare rău, dar nu confunda.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 20/01/11, 00:19

Și rahatul ăla atât de uscat arde la fel de bine cu 0 € ca celelalte foarte scumpe evitându-te să arzi mult mai rău poluând în aer liber în partea de jos a grădinii toate plantele din grădina ta, la fel ca majoritatea oamenilor din Franța.

Vă reamintesc că unele popoare s-au încălzit încă din zorii timpului cu balegă și rahatul animalelor lor, ca și cu Yak-urile pe platouri fără un singur copac și foarte frig !!
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 20/01/11, 06:45

salut dedeleco
această mașină arată bine, dar am îndoieli cu privire la funcționarea ei, pentru că atunci când vezi puterea necesară unei tocătoare pentru a tăia ramuri cu diametrul de 10 cm, mă îndoiesc că 3kw este suficient mai mult, vedem pe video că mașina este încărcare cu ramuri acoperite cu frunze verzi cum se usucă rumegușul ????
pe de altă parte, dacă această mașină funcționează corect
în ceea ce este o revoluție, pentru că pentru individul din mediul rural investiția este profitabilă în 2 sau 3 ani și independența energetică devine foarte reală
ai putea să-mi spui dacă este posibil să-l vezi funcționând
sau dacă vânzătorul are o adresă unde îl pot contacta
merci
lv13R
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/01/11, 08:22

0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 20/01/11, 14:04

Bună ziua lv13r:
când vezi puterea necesară unui tocător pentru a tăia ramuri de 10cm în diametru mă îndoiesc că este suficientă 3kw

Puterea necesară este proporțională cu viteza cu care lemnul este zdrobit!
Îl putem măcina manual, încet, tăiat cu mâna, lovind-o cu un topor cu puterea noastră umană individuală de 100W, chiar și pentru sportivii buni de 200W !!
Deci, această mașină va tăia destul de încet și nu 200 de tone de lemn pe oră, ca niște concasoare de așchii de lemn pe camioane cu putere de 300 până la 900 CP!
Așadar, puterea de a zdrobi 10cm de ramură se datorează politicii comerciale înșelătoare, care face zdrobitoare fabricate prost și rudimentare la prețuri extrem de mici !!
Dacă adăugați un ferăstrău, un topor și un mic truc, acesta va tăia încet ramuri mari la putere redusă, la limită, parcă manual, cu 100 de wați.
În orice caz, buștenii sunt arși și, prin urmare, un concasor de bușteni este absurd și, prin urmare, nu este găsit pentru persoane.

Mașinile industriale sunt optimizate pentru eficiență maximă, la nivel financiar care este stabilit în mare parte de prețul ridicat al forței de muncă și al ratelor dobânzii și de ce cumpărătorii captivi sunt de acord să plătească (308 € pe tonă chiar !!) !!!
Deci, atâta timp cât euprofitul crește odată cu mărimea (care crește pe măsură ce ratele dobânzii sunt scăzute pentru a plăti investiția inițială care se apropie în general de un milion de euro), dimensiunea și puterea cresc !!!!!

Deci, puterea este înșelătoare, dacă uităm disponibilitatea și realitățile financiare absurde ale profitului maxim (cauza crizei actuale).

Timp pentru tăiați gardurile vii și ramurile și ridicați în grădina lui este superior la cea a treceți prin acest polizor de înaltă performanță pentru persoane fizice (alături de un junk food zdrobitor chinezesc de 100 €!) fabricarea granulelor la propria viteză individuală.

În cele din urmă uscarea se poate face la soare vara întins pe prelate (ca pentru fân) și întorcându-se noaptea într-un siloz la evitați condensul care reumetează noaptea, chiar și sub o prelată (fapt care este foarte adesea uitat)!
Această condensare nocturnă cu aer proaspăt rehetează, de asemenea, granulele comerciale din silozuri de-a lungul unor luni treptat !!

În cele din urmă da lăsăm peletele să stea lângă o sobă (sau bușteni) pe zi sau mai cald, cu un proiect în camera încălzită, uscarea lor este îmbunătățită mult mai bine înainte de utilizare, cu o eficiență bună, deoarece căldura evaporării este recuperată prin condensare în casă pe pereții reci (ferestre, poduri termice), sistem folosit niciodată în sobe comerciale și care îmbunătățește performanța pe lemnul nu foarte uscat !!

Puteți utiliza un uscător cu un mic colector solar termic pasiv așa cum sa discutat pentru un uscător solar cu alge marine pe econologie foarte eficient și simplu vara!

Imagine
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00 ... _625_0.pdf
https://www.econologie.com/forums/post164108.html#164108
https://www.econologie.com/forums/post184711.html#184711
Dernière édition alin dedeleco 20 / 01 / 11, 14: 22, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/01/11, 14:16

Întrebare: să consumi mai puțină energie, mai bine să mănânci uscat sau umed?

În totalitate, este necesar să se ia în considerare energia „granulării”.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 20/01/11, 14:54

Cred că, în mod logic, este nevoie de puțină umiditate pentru ca granulele să se formeze ușor și să se țină împreună cu un mic liant, motiv pentru a pune un pic de frunziș verde ca în videoclip.
Prea ude și moi, fibrele se vor îndoi în loc să se rupă, lucru pe care toată lumea îl vede pe tocătoarele cu preț redus.

Este evident de mână, cu rumeguș perfect uscat, imposibil de văzut lipindu-se, puțin umed se compactează bine prin lipire și prea umed curge prea mult și nu se mai lipeste.

Așa că trebuie să respectăm amestecul de uscat și puțin ud pe care îl vedem în videoclip după părerea mea !!
Aparent, chiar și granulele standard, atât de perfect uscate, se dezintegrează mai ușor.
Producătorii par să folosească un procent de produse obligatorii.

Energia de granulare trebuie legată de viteză prin vâscozitate și frecare mecanică și crește la fel ca viteza de fabricație și, prin urmare, industriașii le fac atât de repede, încât se usucă granulele pentru a le citi !!
Încarcăm într-un tub împingând rumegușul și deformând fibrele pentru a le compacta, ceea ce ia energie de deformare mecanică și eliberează energie de frecare legată de viteza ca la o frână și care se încălzește până la punctul de încălziți presa și uscați-o dacă viteza este mare.
Ar trebui să fie posibil să procedăm la fel prin preîncălzirea presei de găuri a extruderului personal de pelete la 80 ° C.

Cred că fabricarea peletelor în mod industrial este complexă datorită vitezei ridicate și a standardelor care nu sunt sigur că toate sunt esențiale.
Nu găsesc studii științifice deschise asupra granulelor clare care ne permit să înțelegem bine și, prin urmare, este foarte empiric și secret, fără înțelegere deplină și, prin urmare, cu siguranță nu este optimul.

Cu cât mă uit mai mult la încălzire, cu atât văd mai multe aberații care mă lasă perplex !!
Vedeți diferența cu Canada !!
Cu Alain G, care concluzionează: de ce să-l simplificăm dacă îl putem complica !!
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 30/01/11, 18:35

Bonjour à tous,

Dețin niște animale exotice, din pasiune. Așadar, pentru a-i hrăni, am început să cresc și rozătoare într-o cameră „rece” de 9 m², care este de fapt acum o cameră caldă (încălzită la 19 ° C) pentru reproducere regulată pe tot parcursul perioadei. an.

Pentru alimente am cumpărat încă recent pelete numite și „capace” în jargonul crescătorilor.
Două dezavantaje:
- 14 EUR pe sac de 25 kg (1 sac consumat în medie pe săptămână) pentru cele mai ieftine
- Trebuie să le iau la 2 ore de mers cu mașina de acasă (iau câteva pentru a reuși totuși să amortizez costurile de călătorie).

Așa că m-am întrebat despre procesul de fabricație a acestor granule și acum trei zile am mers să caut o mașină mică (model 9PK-120) importată din China, desigur, dar niciun producător francez de după unele cercetări pe care am putut să le fac. Vânzător foarte serios (situat în Mory Montcrux, în Oise), care nu se împinge să cumpere și care nu își ia timpul să explice problemele și cum să procedeze. De asemenea, chiar și după achiziție, am avut mai multe întrebări și el mi-a răspuns prin e-mail și foarte repede (la 2 ore după trimitere în medie).

Așa că am cumpărat această mașină pentru 800 € HT, va dura câteva luni până când va fi amortizată, ca să nu mai vorbim de timpul petrecut alături de mașină pentru a o alimenta și a acționa în caz de problemă.
Dar știu ce am pus în el, sunt independent și, mai presus de toate, 25 de kilograme m-au costat doar 5-6 €!

În timpul primei utilizări nu a ieșit nimic. De fapt „mare paranoic” că sunt, nu am pus suficient material pentru ca peletele să se formeze. Așa că am demontat întreaga mașină când mi-ar fi fost suficient să mai adaug un pic de amestec (1/3 nisip compresor (foarte fin), 1/3 ulei, 1/3 rumeguș uscat (< 10% umiditate)) ...

În cele din urmă, mi-a dat ocazia să fac un mic tur al intestinelor și să identific piesele prezente!

Așadar, al doilea test, de data aceasta cu ceea ce voi pune mai târziu: grâu, porumb, fasole, rapiță (în semințe), vitamine.

și acolo bucurie și ușurare la vederea primei pelete.

De atunci l-am mai despărțit de două ori, în timp ce după ce a trecut amestecul destinat rozătoarelor, am folosit un amestec ușor mai gras pe care îl păstrez deoparte pentru a preveni formarea găurilor. înfundați la răcirea mașinii.

De asemenea, mașina vibrează din ce în ce mai mult, așa că nu știu dacă acest lucru este normal. Am impresia că arborele orizontal al motorului vibrează. În cele din urmă vom vedea mai târziu, dar sunt mulțumit de achiziția mea. Sperăm că va dura suficient pentru a fi amortizat.
1 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 30/01/11, 18:58

salut titiyador
Ați putea face fotografii ale diferitelor părți ale mașinii dvs.
pentru semințe și grâu le treci înainte într-o râșniță sau tu dar totul direct ??
merci
Lionel
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 30/01/11, 19:47

Dedeleco a scris:
Este evident de mână, cu rumeguș perfect uscat, imposibil de văzut lipindu-se, puțin umed se compactează bine prin lipire și prea umed curge prea mult și nu se mai lipeste.

Orice analogie are limitele ei! Compactarea simplă manuală nu trebuie confundată cu granularea gravă.
Presiunea considerabilă a mașinii generează o frecare intensă care, la rândul său, provoacă încălzire, a cărei consecință este lichefierea ligninei (aproximativ 180 °).
Această lignină este cea care, odată răcită, va garanta coeziunea peletei, așa cum a garantat și cea a copacului viu.
În mod logic, este necesar să se utilizeze un material foarte uscat; în plus, această uscăciune joacă un rol deloc neglijabil în eficiența bună în timpul arderii.

În ceea ce privește mașina de titiyadorVă rugăm să rețineți, aceste mașini chinezești mici sunt destinate preparării peletelor alimentare și nu pentru producției de pelete din lemn!
Dacă principiul este similar, eforturile dezvoltate în acest din urmă caz ​​sunt mult mai mari și necesită mașini dedicate.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 106