Un nou membru din Savoia

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Thibaud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 25/01/11, 13:51

Un nou membru din Savoia




de Thibaud » 25/01/11, 21:31

Salut tuturor,

Mic pasaj obligatoriu la venirea pe o forum, prezentarea.

Ți-am descoperit forum acum un an, citisem câteva postări pe ici pe colo, dar niciodată în profunzime și, timp de 2 săptămâni, devor forum în special secțiunea referitoare la economiile de combustibil, deoarece fiind student, bugetul benzinei este redus în cele din urmă, mai ales că nu-mi place să plătesc benzina mai ales la aproape 1,50 € și mai mult conștiința respectului mediul este din ce în ce mai important pentru mine și iată câteva motive:

Prețul energiei nu încetează să crească și de ce să plătim o anumită sumă atunci când cu câteva investiții realizăm economii mari pe termen lung?

Am 21 de ani, sunt student la drept, mai precis la Chambéry și când văd că sălile de conferințe sunt cu geamuri unice, că încălzirea funcționează în plină explozie și că atunci când este prea cald deschidem ferestrele pentru că caloriferele nu sunt reglabile, în sală suflăm aer cald de sus (nu sunt un geniu în fizică, dar aerul fierbinte crește, așa că ar fi mai interesant să-l suflăm de jos, nu?)

Mi-am cumpărat părinții în pachete bune de becuri eco, câștig dublu, consum mai mic și iluminare mai bună.

Deci iată, citesc, îmi amintesc ce pot înțelege (uneori sunt discuții foarte tehnice, prea multe pentru mine : Lol: )

Am de gând să scot bancheta din spate a mașinii mele (o folosesc fie singură, fie cu prietena mea, așa că nu sunt folosite 4 locuri), de asemenea, scoate roata de rezervă pentru că am un mini compresor și un spray de perforare , pot fi înlocuite custodele cu plexi, dacă acestea se pot menține la timp.

Folosesc deja acetonă (0,023% din cauza motorului pe benzină) și anvelopele mele sunt supraumflate la +0,2 bari, capacele butucului sunt bine închise, astfel încât să netezească bine janta.

Am un Punto 60 și sunt la 5,8 litri la sută în oraș și național, așa că este relativ corect, dar aș vrea să îmbunătățesc toate acestea, bujiile mele tocmai au fost schimbate, precum și grinzile în timpul schimbului de ulei și schimbați filtrul de aer, astfel încât să pot spera ceva mai bine.

Montarea unor anvelope ușor mai subțiri ar fi benefică?

Mulțumesc celor care au citit această lungă postare de prezentare și care vor fi amabili să-mi răspundă. :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/01/11, 21:52

Bine ați venit Thibaud, vă mulțumesc pentru această prezentare foarte frumoasă.

Ai spus:

Montarea unor anvelope ușor mai subțiri ar fi benefică?


Cu prețul unde sunt anvelopele și unde locuiți, cu siguranță nu. a putea frâna la timp și a rămâne pe drum este și economie ..... pe sicriul tău! :strigăt:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Thibaud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 25/01/11, 13:51




de Thibaud » 25/01/11, 22:18

Deci aș păstra în formă producătorul, m-aș gândi doar să iau o marcă mai renumită, de preferință Michelin, aș putea să cumpăr franceză pentru că am anvelope de marcă pe care nu le știam înainte nu sunt sigur că sunt foarte bune.

M-aș uita probabil la partea economizorului de energie Michelin dacă costul suplimentar nu este prea mare și dacă câștigul este real.

În ceea ce privește consumatorul, eu și prietena noastră plănuim să cumpărăm biciclete pentru a merge la facultate, este la 7 km de casa mea, totul plat, cu excepția ultimului kilometru în sus, în timp ce pe șosea sunt 10 km, deci 20 km pe zi cu un motor care nu are timp să se încălzească și în 10 km este în oraș cu 8 sensuri giratorii, 3 lumini roșii și o rampă de acces la o bandă rapidă, astfel încât tot ce trebuie să consumați mai mult și deteriorează un motor deoarece nu se poate încălzi cu adevărat.

A merge cu bicicleta de 3 ori pe săptămână ne-ar economisi în jur de 25 € benzină pe lună.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 25/01/11, 22:24

Bine ati venit !!

Nu știu despre tine, distanțele, dar mergând cu bicicleta sau pe jos în timp ce alergați, economisiți bani și vă îmbunătățiți sănătatea pentru viitor !!
Condusul cât mai puțin posibil este cel mai economic.
Chambéry nu este un oraș uriaș și, dacă doriți să economisiți, cu bicicleta sau pe jos, consumul de combustibil este maxim !!
Chiar și cu coastele acestei regiuni nu foarte plate, este un exercițiu bun, esențial pentru sănătate și eu, pensionar, mă forțez aproape în fiecare zi să merg cu bicicleta alergând o cădere de 200m altitudine! !
Așa că te invit să faci același lucru cu bicicleta, nu doar pentru economia de combustibil, ci mult mai mult pentru sănătatea ta și forma ta până la vârsta mea !!

În caz contrar, anvelopele Michelin Energy economisesc 5 până la 10% din energie, dar destul de scumpe, dar având în vedere distanța lor mare de călătorie, acestea sunt cele mai bune raporturi calitate-preț conform părerii multora !! (vezi econologie)

când văd că auditoriile sunt cu un singur geam, că încălzirea funcționează complet și că atunci când este prea fierbinte deschidem ferestrele pentru că radiatoarele nu sunt reglabile, în saloane aruncăm aer cald la etaj (eu sunt nu un geniu în fizică, dar aerul fierbinte crește, așa că ar fi mai interesant să-l suflăm de jos, nu?)

Ai dreptate, majoritatea clădirilor din Franța sunt prostii termice !!
dar investițiile necesare sunt enorme!
Izolatie externa de la 100 la 300 € pe m2 !! de făcut înainte de geamurile duble care vin după.

Dar economiile nu trebuie făcute la geamurile simple și duble (aproximativ 7%) vizibile, ci la izolarea de bună calitate a pereților și a tavanelor și a pardoselilor mai puțin vizibile și mult mai importante, mai degrabă la exterior. .

Aerul fierbinte suflat de jos crește la fel de repede sau chiar mai mult pe măsură ce este lansat în sus. De sus, dacă este aruncat în jos cu forță și forțat să treacă prin fund, trece și în cameră. Este o chestiune de modă.

Cu cât consumul este mai redus, LED-urile cu poluare cu mercur mai redusă (5 mg pe lampă fluorescentă nu trebuie aruncate), dar mai scumpe, dar cu o durată de viață mult mai lungă, dacă o calitate bună de 50000h !!

Așa că încearcă să alergi pe dealuri sau cu bicicleta !! economie maximă și sănătate maximă !!
Mănâncă fructe, legume și nu prea multe alimente industriale umplute cu junk food pe care le descoperim în continuare, nedumerite!
Învață să citești etichete !! si vezi escrocherii !!
Pe acest subiect am o mulțime de informații de pe internet !!
Feriți-vă de medicamente sau aditivi, suplimente, coloranți (chiar și în medicamente), inutile prescrise prea repede, vedeți dacă sunt autorizate sau interzise în anumite țări din afara Franței (cum ar fi selecția) !!
Pentru cei care doresc să piardă în greutate, cea mai bună dietă este să alergi o colină de 10% de 2Km (200m de cădere verticală) ca mine, în fiecare zi și mai ales fără junk slimming.
În Alpi aveți plimbări sau alergări magnifice cu bicicleta montană, ideale pentru asta !!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 25/01/11, 22:42

În ceea ce privește consumatorul, eu și prietena noastră plănuim să cumpărăm biciclete pentru a merge la facultate, este la 7 km de casa mea, totul plat, cu excepția ultimului kilometru în sus, în timp ce pe șosea sunt 10 km, deci 20 km pe zi cu un motor care nu are timp să se încălzească și în 10 km este în oraș cu 8 sensuri giratorii, 3 lumini roșii și o rampă de acces la o bandă rapidă, astfel încât tot ce trebuie să consumați mai mult și deteriorează un motor deoarece nu se poate încălzi cu adevărat.

În locul tău, tânăr sau bătrân bătrân învechit pentru a merge la cumpărături, aș lua o bicicletă (ieftin 100 € pe jos!) Și aș pedala, în plus, este adesea, de asemenea, sau chiar mai rapid decât cu mașina, având în vedere blocajele din oraș .
În plus, am pus un retractor auto cu reflector fixat cu sârmă verde mare de gard pe mânerul ghidonului cu o răsucire !!
Suntem mai puțin emoționați și mai vizibili.
Mai ales noaptea Lămpi LED vizibile, cu o durată lungă de viață și puține baterii !!
Vedeți pe econologie ce se vând mai bine decât la supermarket!

În plus, ideal pentru sănătatea pe termen lung.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/01/11, 22:52

Bine ati venit! Și să știi că tot ce spui chiar acum se poate întoarce împotriva ta! : Cheesy:
0 x
Thibaud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 25/01/11, 13:51




de Thibaud » 25/01/11, 22:54

În ceea ce privește mâncarea, sunt deja atentă, am descoperit semințele încolțite vara trecută, mi s-a părut foarte bună, se schimbă și în plus nu costă aproape nimic, medicamente, evit cât mai mult folosind aspirina in caz de cefalee persistenta nu iau nimic.

Pentru sănătate, fac deja ciclism rutier și alergare, așa că distanța nu este o problemă pentru mine din partea asta.

O simplă dezbatere, de ce majoritatea oamenilor nu respectă ceea ce avem la dispoziție consumă la fel de lacom în timp ce, acordând atenție naturii, economisim mediul, timpul nostru, banii noștri, consumând mai bine și mai bine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/01/11, 22:57

Thibaud:

În ceea ce privește consumatorul, eu și prietena noastră intenționăm să cumpărăm biciclete pentru a merge la facultate,


Foarte foarte bine. Mă duc în mod regulat la Maastricht (Olanda), unde studiază fiica mea. Am învățat să fiu atentă cu bicicletele, iar oamenii pe care îi întâlnesc acolo par să aibă o stare de sănătate excelentă și par mult mai puțin stresați decât oamenii pe care îi văd în Charleroi.

Și veți vedea: dormim bine!

Când eram la facultate, mergeam 2 X 5 km pe zi, de-a lungul Meusei din Liège. Părinții mei mi-au alocat un buget de autobuz: nu am avut niciodată abonament la autobuz și cu acești bani, mi-am plătit casetele magnetice.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/01/11, 01:02

elefantul a scris:și cu acești bănuți, mi-am plătit casetele magnetice.


Rooooh..și niciodată o halbă?

Imagine

: Mrgreen:

ps: totuși tocmai ai confirmat ce am spus ieri https://www.econologie.com/forums/eco-tartuf ... 95-40.html

Absolut, cu excepția faptului că, cu aceeași sumă de bani, cu banii economisiți în călătoriile dvs., îi veți cheltui mai devreme sau mai târziu în altă parte ... într-o altă formă!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 251