Faceți un hibrid Peugeot 205 (benzină / electric)

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 03/02/11, 16:00

Alain G a scris:Macro

Vorbești despre orele de vârf, dacă reîncărcarea se face atunci când există energie electrică disponibilă ca noaptea, nu există nicio problemă!



Nu ... Pe tot parcursul iernii suntem obligați să importăm electricitate germană ... Iarna trecută am avut dreptul la o mega reducere aproape europeană de câteva ore, deoarece producția este atât de strânsă în Europa ...

Rețelele nu sunt planificate pentru asta ... Noaptea la mine acasă cu toți oamenii care încălzesc nori cumulus și rulează mașină de spălat și uscător la mine acasă tensiunea disponibilă la contor merge de la 235v la 225 în primele ore ale orei gol ...

Pentru energia solară ... Ar trebui să putem conduce noaptea și să o încărcăm în timpul zilei ... Este un mod de a vedea ... Lucrez ziua ...
Dar hei, mi-ar permite să o folosesc în fiecare zi ... este deja asta ... Energie eoliană privată ... în afară de locuitorii de pe coastă și alte site-uri privilegiate din Franța ... Nu este profitabil ...

Totuși, costul financiar (doar din punct de vedere energetic) al călătoriilor MIE ar fi înmulțit cu 5 cu o mașină electrică astăzi .. În timp ce îmi sacrific confortul .. (trecând de la un monovolum la un microcar)
Dernière édition alin Macro 03 / 02 / 11, 16: 13, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
moimart1
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 30/06/08, 21:51
Locul de amplasare: Meuse




de moimart1 » 03/02/11, 16:06

Alain G, sunt de acord cu tine pentru un sistem inteligent de încărcare și este adevărat că centralele electrice produc uneori în „vid”.
Dar locuind în Meuse, nu sunt prieten cu nuclearul (BURE ...).

În plus, înțeleg oamenii care se supără în fața electricității când vedem prețul de cumpărare al mașinilor ...

Atunci nu trebuie să spunem că lipsa energiei electrice în Franța (dacă este adevărat, pentru că, după cunoștințele mele, EDF a trebuit să construiască o linie de înaltă tensiune între Franța și Maroc ...) este un motiv pentru care nu adoptăm electricitate pentru că pentru moment este singura soluție viabilă pentru a înlocui uleiul ...
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 03/02/11, 16:13

Macro

Ei bine, atâta timp cât este nevoie, centralele electrice pe bază de petrol pentru orele de vârf ar face posibilă reducerea transportului către stațiile de service, în plus față de poluarea mai mică, deoarece este mai ușor posibil un control mai bun al poluării și descărcării!

Oricum găsești întotdeauna contraargumente în favoarea ta pentru a polua cu petrolul tău! 8)

PS: problema dvs. de aprovizionare nu este cu siguranță generalizată în întreaga Franță și prăbușirea sa datorat unui climat nu foarte comun în Europa, nu prea regulat din câte știu eu!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 03/02/11, 16:24

Alain G a scris:
Oricum găsești întotdeauna contraargumente în favoarea ta pentru a polua cu petrolul tău! 8)



Sunt deschis la tehnologia electrică ... Pe de altă parte, rămân cineva lucid ... Această tehnologie va fi destul de restrictivă pentru mine ... și probabil foarte foarte scumpă ... De aici întrebările și preocupările mele înainte de a începe .. .

Și mai îngrijorător ... Cu cât încercăm să ne apropiem mai mult de tracțiunea electrică în Franța, cu atât ne dăm mai mult seama că intrăm într-un mediu foarte închis, cu oameni cu un comportament sectar la graniță ... Înfricoșează clampinul mediu ...

Pentru a polua cu uleiul meu ... Să spunem mai degrabă că curăț canalizările, șanțurile și că valorific într-un mod nobil o deșeuri care de multe ori erau aruncate pur și simplu la gunoi spre depozitul de deșeuri ... de acolo. Mai degrabă un depolueur Alain ..

Alain .. Cele două cățele tale mici au o amprentă de carbon mult mai mare decât mașina mea de pui .... Să-ți fie rușine ... : Mrgreen:
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 03/02/11, 16:33

moimart1 a scris:Alain G, sunt de acord cu tine pentru un sistem inteligent de încărcare și este adevărat că centralele electrice produc uneori în „vid”.
Dar locuind în Meuse, nu sunt prieten cu nuclearul (BURE ...).

În plus, înțeleg oamenii care se supără în fața electricității când vedem prețul de cumpărare al mașinilor ...

Atunci nu trebuie să spunem că lipsa energiei electrice în Franța (dacă este adevărat, pentru că, după cunoștințele mele, EDF a trebuit să construiască o linie de înaltă tensiune între Franța și Maroc ...) este un motiv pentru care nu adoptăm electricitate pentru că pentru moment este singura soluție viabilă pentru a înlocui uleiul ...


Noi, în Quebec, avem electricitate hidro-electrică din abundență și doar o centrală nucleară care a fost construită pentru a nu fi prea în urmă cu această tehnologie, dar am investit oricum în energie eoliană, o lipsă de viziune din partea autorităților franceze nu ar fi adevărata motiv pentru problemele dvs. de alimentare cu energie electrică!

Pentru prețul mașinii electrice sunt de acord 100% cu dvs., mi-e greu să înțeleg faptul că bisouneux schimbă mașinile petroliere în mașini electrice cu generator la bord pentru autonomie pentru doar 7000 de euro și nenorociții noștri producători de mașini cu toate mijloacele au la dispoziție să nu reușească la un preț rezonabil!
: Evil:

În opinia mea, problema vine din faptul că vor să creeze singuri totul de la A la Z, în timp ce toate componentele sunt disponibile pe piață și sunt deja foarte eficiente!

Desigur, rămâne problema fiabilității mașinilor electrice, care este cu mult superioară celei termice, vânzările ar scădea și reînnoirea s-ar întinde pe mai mulți ani, ceea ce nu doresc mai ales, plus dezbaterea cu privire la fiabilitatea bateriilor nu mai este relevantă, deoarece noi acum știu cum să le faceți de încredere.

Dovada poate fi văzută pe Prius, care este profitabil la un preț rezonabil!

Îi lipsește doar voința de a începe, din fericire, giganți precum GM s-au întors la muncă, ceea ce îi va împinge pe alții să se autodepășească pentru binele tuturor!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 03/02/11, 16:47

Macro a scris:
Alain G a scris:
Oricum găsești întotdeauna contraargumente în favoarea ta pentru a polua cu petrolul tău! 8)



Sunt deschis la tehnologia electrică ... Pe de altă parte, rămân cineva lucid ... Această tehnologie va fi destul de restrictivă pentru mine ... și probabil foarte foarte scumpă ... De aici întrebările și preocupările mele înainte de a începe .. .

Și mai îngrijorător ... Cu cât încercăm să ne apropiem mai mult de tracțiunea electrică în Franța, cu atât ne dăm mai mult seama că intrăm într-un mediu foarte închis, cu oameni cu un comportament sectar la graniță ... Înfricoșează clampinul mediu ...

Pentru a polua cu uleiul meu ... Să spunem mai degrabă că curăț canalizările, șanțurile și că valorific într-un mod nobil o deșeuri care de multe ori erau aruncate pur și simplu la gunoi spre depozitul de deșeuri ... de acolo. Mai degrabă un depolueur Alain ..

Alain .. Cele două cățele tale mici au o amprentă de carbon mult mai mare decât mașina mea de pui .... Să-ți fie rușine ... : Mrgreen:


Ei bine, aici există o mulțime de oameni pe care îi spuneți sectari care modifică o mulțime de mașini termice în electrice și care funcționează foarte bine în ciuda climatului mult mai rece decât acasă!

Sunt în tracțiune electrică din 1979 pe echipamente de manipulare electrică și sunt mulți ani în care știm să facem electric la un preț bun, problema vine de la producătorii care încearcă să amortizeze electricul în timp prea scurt, nu există nicio fotografie pe acest lucru și trebuie să fii rău intenționat să nu-l observi!

Pentru prăjirea uleiului, acesta a fost reciclat de mult timp și argumentele tale nu țin apă!

Cățelele mele le ador și luați prea în serios ceea ce citiți pe internet, vă sugerez să o luați ușor!

Ai face bine să nu mai mănânci carne de vită cât mai curând posibil, pentru că vei polua maxim! : Evil:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 03/02/11, 17:04

Alain .. În ceea ce privește producția de energie electrică ... Nu putem vedea lucrurile în același mod ..

Suntem (excluzând ilegalii) 66 de milioane în Franța pe un teritoriu de 675 km² (densitate 000 locuitori / km²) cu 90% în suprafața apei


Locuiți cu cei 8 milioane de congeneri, pe un teritoriu de 1 km² cu o suprafață de apă de 660%

Este sigur că producția hidroelectrică la domiciliu este foarte ușor de făcut ...

Producția noastră este de 83% din originea fosilă ...

Glumeam pentru câinii tăi ... pentru uleiurile de prăjit ... Chiar dacă trebuie să-l reciclăm ... densitatea populației îl face să se scufunde în șanț, precum și o mulțime de alte grăsimi ...
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 03/02/11, 17:41

Macro

Investim încă în mare măsură în energia eoliană!

Este sigur că ne putem juca la nivelul apei barajelor pentru a acumula rezervele făcute de turbinele eoliene, dar tocmai sosirea mașinilor electrice ar face posibilă gestionarea acestor surplus de turbine eoliene, ceea ce devine o problemă pentru dvs. prin injectarea lor în această cantitate de baterii de rezervă!

Tarife diferite în funcție de încărcarea rețelei ar compensa defectarea rețelei!

În era electronică orice este posibil și nu este foarte complicat de realizat!

Pentru cei jalnici, am bănuit că glumești! : Cheesy:
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 03/02/11, 20:28

Erratum ... Pentru noi, electricitatea este 90.2% fosilă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/02/11, 21:42

moimart1 a scris:cea mai mare parte a energiei nucleare ...
Este o alegere politică puternică, dar nu este durabilă ...
moimart1 a scris:Deci este viitorul mașina electrică pentru toată lumea?
Vă pot spune clar că mașina din petrol (și chiar biocombustibil) nu este viitorul. Dacă nu v-ați dat seama încă, va veni când litrul va fi la 3 € ...
Problema cu petrolul este deșeurile. Toate aceste motoare care consumă degeaba la lumină roșie, atunci când merg la vale ... Pentru a face față standardelor de poluare din ce în ce mai restrictive, producătorii își vor electrița vehiculele. O vor face cât mai încet posibil (și sub constrângere normativă), dar o vor face. Începe cu microhibridizarea (stop & start), apoi cu hibridizarea crescândă (creșterea treptată a capacității bateriilor tampon) pentru a ajunge la vehiculele electrice cu autonomie termică extinsă (hibrizi conectabili).
Mi-am dat seama că ne vom acoperi eu și soția mea, 30.000 km pe an, care necesită mai puțin de 75 km de autonomie și că vom parcurge cu ușurință 100 km într-o zi cu o sarcină intermediară scurtă (în timpul mesei, de exemplu). Sedanul nostru GPL, asigurat pentru 8000 km pe an, ar trebui să-și vadă kilometrajul scăzând în continuare odată cu sosirea în curând a unor vehicule electrice mai versatile ... Ne gândim chiar să ne lipim de un vehicul termic și să închiriam unul dacă este nevoie.
moimart1 a scris:Personal nu cred, în special mașinile electrice actuale, dar certarea nu ajută.
Dimpotrivă, dezbaterea face lucrurile. : Arrowl:
Ce vrei să spui prin „mașină electrică actuală”:?:
moimart1 a scris:Ceea ce face ca lucrurile să se întâmple sunt oamenii care iau măsuri și care, de exemplu, iau „conducerea” reîncărcându-și mașina cu o sursă de energie regenerabilă.
Stiu cateva. : Arrowu: Un prieten motorist electric deține o moară pe un pârâu foarte mic ... : Idee:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 214