Casa solara cu panouri termice de mare putere si stocare termica tampon termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
dede021385
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 91
Înregistrare: 20/08/10, 18:14
x 3




de dede021385 » 23/08/10, 21:53

Bună ziua Christophe
A trecut ceva timp de când mă interesează instalarea ta și îmi pun câteva întrebări.

Cât de mult îți iei tamponul?
În cât timp aproximativ? Δt
cam cate luni reusesti sa acoperi?
Panourile dvs. reușesc să crească temperatura tamponului dvs. în timpul iernii sau este prea strâns?

merci : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79384
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/08/10, 23:52

Voi încerca să răspund:

a) Am urcat la 62 ° C vara trecută, după ce m-am oprit câteva zile pentru că pompează degeaba (nevoie mică vara și câștig al zilei = pierderi noaptea).

b) Luați +4 până la 5 ° C pe zi într-o zi frumoasă de vară (6 până la 7 ore de pompare)

c) Acoperim câteva săptămâni, depinde de prea multe lucruri, trebuie mai degrabă să ne uităm la consumul anual al suplimentului ... În kWh / m².an suntem sub 50 kWh / m².un ... și suntem la o altitudine de 400m în Ardenele belgiene. De fapt, dacă această casă ar fi în sudul Franței, există șanse mari ca aceasta să fie 100% autonomă ... (mai mult câștig solar și mai puțină nevoie de încălzire)

Capacitatea energetică a tamponului este de 200 până la 300L de păcură. Hei, da, asta e tot. Fără soare pentru o perioadă prelungită, aveți nevoie de plus, nu există niciun miracol ...

d) Bineînțeles că ajută ... când soarele strălucește, îmi amintesc în februarie 2009. Vremea a fost super frumoasă, soarele s-a transformat mult. Am încălzit apa cu lemn suplimentar pentru doar câteva zile ... ceea ce înseamnă că în toată luna februarie tamponul a fost la mai mult de 35 ° C (dedesubt este prea mult pentru a face duș), a fost folosit și pentru încălzire, desigur.

T ° pe care îl dau sunt cel de la 2m adâncime. La etaj este mai cald.

ps: cu îmbinare și curățare, performanța în timpul iernii ar trebui îmbunătățită, am eliminat și prizele de aer (reci) ale purjatoarelor automate montate la nivelul fileului punând supape cu bilă (chiar am închis din nou acest canal de scurgere dar nu mai aspiră niciun aer) ... vom fi bine în această iarnă!
0 x
dede021385
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 91
Înregistrare: 20/08/10, 18:14
x 3




de dede021385 » 24/08/10, 19:13

Bună,
iti multumesc pentru raspunsurile tale rapide 8)

Sunteți pe încălzire prin pardoseală sau radiator?
Cum pierdeți căldura peste 62 ° C, tamponul dvs. nu are izolație?

300L de păcură nu sunt într-adevăr uriașe.

merci
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79384
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 24/08/10, 19:32

Există 40 cm de polistiren pentru izolare ... dar nimic nu este perfect izolat.

Da PC-ul este obligatoriu pentru încălzirea solară ...

300L nu este uriaș de aceea ai nevoie de soare pentru a reîncărca periodic. Un sistem solar „modern” cu un tampon de 1000L este 10L de combustibil de stocare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GAZAFON
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 18/02/11, 16:51
Locul de amplasare: Goblen
x 1




de GAZAFON » 22/03/11, 20:49

Christophe a scris: Am îndepărtat și prizele de aer (reci) ale purjatoarelor automate montate la nivelul fileului punând supape cu bilă (chiar închise ca golirea din nou dar nu mai aspiră aer) ... vom vedea bine iarna asta!


1) cum explicați că se mai scurge?
2) sistemul dvs. este deci un sistem închis acum?
3) pompa ta este scufundată în pivniță?

in orice caz chiar ai o instalatie extraordinara! :şoc:

EDIT:
4) întrebare despre senzorii dvs. (pe care nu am găsit-o :? "ar putea fi ei: http://www.hebco-thermique.com/ ? ")
Sunt bine de tip meandru în sus în jos în jos ..... etc ... cum reușesc să se scurgă complet? !!?! :şoc:
De asemenea, am citit că aceste instalații nu au fost „frumoase” pentru că a fost necesar să se lase o pantă (în comparație cu orizontală) pentru curgerea canalului de scurgere .... aici nu vedem nimic ! ?! :?:

Vă mulțumim anticipat! :D
1 x
Anul 1er al mențiunii complementare în energiile regenerabile vă mulțumește pentru ajutor! Și și profesorul!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79384
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 22/03/11, 22:23

Da în afara normei, acesta este cuvântul potrivit!

1) bine ... nu o explic bine ... poate pentru că „cavite” (sau altele?) În timpul coborârii = bulă de aer = posibil golire?

În orice caz, există încă bule în timpul coborârii ... pentru că încă face zgomot (dar mult mai puțin) ...

2) nu mai există aspirație a aerului exterior, se încălzește (puțin) mai bine aparent (aspirăm mai mult aer rece).

3) nu, este o pompă de grădinărit auto-amorsantă (vezi fotografiile de mai sus), 660W, dar conform abbaque-urilor am de două ori prea multă energie solară / m². Așa că încerc să reduc puterea cu aproximativ jumătate (dar dacă mai puțină putere = mai multă cavitație = mai multă golire = problemă ...)
0 x
phiphi42
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/04/11, 20:42
x 1




de phiphi42 » 13/05/11, 17:11

Christophe

Pentru problema pompei de suprasolicitare
(în plus, mă întreb dacă totul este supradimensionat cu tine, brusc)
Ați încercat să puneți o diafragmă la ieșirea pompei:
va limita debitul
acest lucru va crește căderea de presiune la ieșirea pompei și, prin urmare, va limita riscul de cavitație ...

Un weekend plăcut

Phiphi din 42
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1

Re: Fotografii ale casei solare: panouri de mare putere




de antoinet111 » 03/07/16, 11:03

Bună ziua, Christophe.

Aș dori să vă întreb dacă ferestrele dvs. sunt întărite, cred că nu, este în cadrul unui ansamblu de aer solar termic.

Mă tem că va ieși în caz de scurgere din cauza unei schimbări bruște a temperaturii.

Vă mulțumesc anticipat.
Antoinet111
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79384
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Fotografii ale casei solare: panouri de mare putere




de Christophe » 04/07/16, 11:33

Răspunsul este aproape clar: unele sunt îmbibate (pentru că am văzut ruperea tipică a sticlei călite), iar altele nu (am înlocuit ferestrele cu un singur geam) ...

Pentru dilatarea termică, trebuie asigurat spațiul necesar ...

Pentru dușuri: nu am mai avut grindină mare din 2007 ... dar în 2013, la 10 km, era dimensiunea unei mingi de ping pong care spargea obloane și ardezii de acoperiș și siding ... Nu sunt sigur că scufundarea de 4 mm ar fi rezistat!
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Casă solară și panouri solare termice de mare putere




de phil59 » 20/07/21, 23:46

Tocmai am citit acest subiect foarte interesant.

Care sunt noutățile din 2016, despre instalarea dvs.?

Mă întreb cât sunt panourile, „tamponul”, schimburile, care sunt enorme.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91