Generator de apă de ploaie

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2

Generator de apă de ploaie




de netshaman » 29/03/11, 14:39

Uitându-mă la funcționarea pluviometrului meu, mi-am imaginat un generator care funcționează pe același principiu.

Un fel de cupă conectată printr-o centură la o contragreutate magnetică alunecând într-un solenoid, această contragreutate cântărind suficient pentru a contrabalansa greutatea cana goală și permițându-i să se ridice cât de repede coboară când este plin de apă.
Când plouă cupa, care este ținută blocată de un izvor la calibrarea presetată, se umple cu apă, dintr-o anumită masă de apă la bord, blocarea este dezactivată: masa de apă conduce întregul spre apă. contragreutatea magnetică crește în solenoid și acest lucru generează un curent.
Odată ajuns în partea de jos, cupa se golește brusc datorită unui sistem care o face să se încline: contragreutatea coboară din nou, blocarea se angajează și ciclul începe din nou.
Desigur, acest sistem poate funcționa bine numai atunci când ploaia este suficient de densă.
Punând mai multe dispozitive în paralel și sincronizate, va fi posibil să se genereze un curent continuu care va încărca un acumulator.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 29/03/11, 14:59

Mecanismul pare ingenios (deși nu cred că l-am înțeles pe deplin).

Pe de altă parte, un mic calcul al cantității de energie recuperabilă:

Pentru un acoperiș cu o suprafață de 100m².
Acesta primește aproximativ 1000 de litri pe m² anual (în Franța).
Presupunând că deplasarea magnetului este de 1 metru (ceea ce face deja un bun solenoid), energia recuperabilă este:
100 * 1000 * 9,81 * 1, sau aproximativ 1 MJ sau 278 Wh pe an :|

Destul de mult pentru a încărca un telefon mobil.
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 29/03/11, 15:25

A fost doar o idee de genul asta.
Într-adevăr, nu prea face.
:|
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 29/03/11, 15:40

La fel de mult, în cel mai bun caz, montarea rezervorului mare de apă de ploaie pe acoperiș este golirea acestuia atât de plină, acest m3 rapid într-o turbină cu un alternator electric de bună eficiență, cel mai scăzut nivel posibil la nivelul canalului 5-10m diferență de nivel ), ca EDF pe baraje mari, care colectează apa de ploaie peste zeci de km2 și sute de m de căderi, ceea ce schimbă complet ordinea de mărime ...
Dar la Paris sunt 60cm de ploaie pe an, 600l / m2 și 100m2 de acoperiș pentru 5m de diferență de nivel dând 60m3 pe an, obținem 600x100x9,81x5 = 2943KJ împărțit la 3600s dă = 0,817KWh sau o economie de 0,1 €! !

Chiar și cu 10 milioane și mai mult, este dificil să depășești economia în euro.

Deci energia hidraulică este într-adevăr scăzută atâta timp cât nu luăm km2 și 100m !!

O putem vedea și ca o dovadă că energia curentă nu este deloc scumpă, măsurată în muncă manuală !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273