Un cazan revoluționar KWB ... cu excremente!

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Un cazan revoluționar KWB ... cu excremente!




de phil12 » 01/04/11, 10:10

Imagine

bonjour,
Funcționarea este simplă: folosiți excrementele locuitorilor unei case pentru a crea energie care, transformată în căldură, face posibilă susținerea cazanului convențional pe gaz. „Ca urmare, gazul este mult mai puțin utilizat, iar economiile de energie sunt semnificative” subliniază Walter Humlet, CEO al KVB, o companie cu sediul la câțiva kilometri nord de Graz.

Tot ce trebuie să faceți este să conectați scurgerea toaletei la cazan pentru a profita imediat de această energie gratuită. Cazanul în sine macină materialul, îl usucă și îl comprimă sub formă de pietricele perfect combustibile. "Oriunde a fost instalat cazanul nostru, rezultatele sunt impresionante. Mai ales în familiile numeroase", spune Walter Humlet. "Putem realiza chiar și o economie de energie chiar mai mare de 5% prin adoptarea unei diete bogate în fibre." Aveți grijă, totuși, Walter Humlet admite pe jumătate că coeficientul de performanță al creației sale pare să scadă în perioadele de gastroenterită. Încă un motiv pentru a vă spăla bine mâinile iarna.
Cazanul va fi comercializat la sfârșitul anului 2011 de către KVB Austria.
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 01/04/11, 10:24

Nu-i așa KWB? : Mrgreen:

Am găsit 1 cred
0 x
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156




de phil12 » 01/04/11, 10:56

Nu, acesta este KVB! : Cheesy:
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 01/04/11, 11:08

Ah subțire, dar ești sigur că nu este KKB? : Cheesy:

La naiba am schimbat titlul degeaba, s-ar putea să nu-i placă lui KWB ... ei bine ...
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 01/04/11, 11:10

se pare că de astăzi sunt echipate mai multe pescari : Mrgreen:
mediul este excrement : Cheesy:
LV13R
0 x
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 01/04/11, 11:12

Am o întrebare, energia cheltuită pentru măcinarea și uscarea excrementelor nu este mai mare decât cea eliminată din proces?
0 x
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique




de ggdorm » 01/04/11, 11:13

hopa, nu am fost atent la data de azi, am impresia
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/04/11, 14:07

Nu o zi a lui Fool April, pentru că este perfect posibil prin recuperarea căldurii de uscare prin recondensarea vaporilor de apă înainte sau după ardere.
Nu înțeleg de ce nu facem acest tip de cazan automat de pre-uscare fără pierderi, în loc să spunem că lemnul umed arde prost, pentru că nu recuperăm căldura din vaporii de apă.

Recuperăm aproximativ energia cheltuită de corpul uman pentru a trăi sau 100W până la 200W per capita aproximativ într-o evaluare simplistă !!
sau 4KWh pe kilogram de excremente foarte uscate !!! (cum ar fi lemnul uscat)
Foarte bine pentru o casă cu un consum foarte foarte mic.
Tocătorul bine proiectat cheltuie mult mai puțină energie.

Acest cazan trebuie să ardă și lemnul umed eficient și, prin urmare, este foarte interesant pentru toate materiile vegetale brute, iarba în loc să polueze prin focuri deschise !!!!!!
Un link-ul de Internet pe cazanele care arde eficient orice lucru foarte umed ar fi util, în loc să se spargă în păcură !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 01/04/11, 17:08

dedeleco a scris:perfect posibil prin recuperarea căldurii de uscare prin recondensare a vaporilor de apă

Problema este că atunci când spălați toaleta, amestecul este foarte, foarte, foarte umed ...
Vezi de asemenea și: http://forums.futura-sciences.com/habit ... naire.html
Ne vedem anul viitor, aceeași dată, pentru a vedea cum a evoluat produsul ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/04/11, 17:32

De fapt vântul o face cu efectul foen !!
Iar toaletele uscate sunt mai puțin umede !!

Recondensând vaporii evaporați prin încălzire la 40 ° C, pentru a usca ceea ce este plin de apă, nu se pierde energie.
Acest fapt științific este adesea ignorat și utilizat foarte puțin în uscătoare, ceea ce reprezintă o risipă și o economie semnificativă de energie posibilă, în cazul în care cazanele sunt bine proiectate cu o uscare eficientă cu recondensare.

De fapt, vântul o face spontan cu efectul foehn care recuperează energia de uscare a aerului !!!!
Acolo amestecul este într-adevăr foarte, foarte umed pe o parte a muntelui și foarte foarte uscat pe cealaltă (provoacă cele mai puternice deșerturi de pe pământ!)

http://fr.wikipedia.org/wiki/Effet_de_foehn
Imagine


Ne vedem anul viitor, aceeași dată, pentru a vedea cum a evoluat produsul ...

Cu siguranță, produsul va fi avut timp să se usuce bine la soare într-un an și va fi perfect pentru ars, precum caca de câine pe trotuare !!
Dernière édition alin dedeleco 01 / 04 / 11, 17: 38, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221