Istoria păsărilor orașelor și câmpurilor

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Istoria păsărilor orașelor și câmpurilor




de lejustemilieu » 06/04/11, 08:21

Bonjour à tous,
Un lucru mă deranjează : Cheesy: de-o vreme...
Locuiesc la țară și dimineața, mă trezesc la ciripitul păsărilor. Grozav...
Dar soția mea vorbește în fiecare zi cu fiica ei care se află într-un oraș mare din Germania și de fiecare dată îmi spune „aud multe păsări la ea ... (mai mult decât la mine la țară) :şoc:
Ea îmi repetă asta atât de des, încât mă deranjează.
Am opinia mea personală cu privire la acest subiect și vă cer părerea.
După părerea mea, aceasta este aceeași problemă ca și în apicultură, albinele din oraș se descurcă mai bine în orașele mari decât în ​​mediul rural.
Motiv? pesticide după părerea mea.
Deci .. Sunt de acord sau nu? :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 06/04/11, 11:42

Bună întrebare.

Răspuns: nici unul, nici celălalt, dimpotrivă! :D

Am auzit întotdeauna studii contradictorii pe această temă ...

Pe de o parte, absența pesticidelor favorizează viața păsărilor în oraș, iarna beneficiază de pierderile termice ale orașelor și ale insulei de căldură urbane, risipa de hrană poate fi mai accesibilă decât în ​​mediul rural? Absența prădătorilor trebuie să fie, de asemenea, un factor pozitiv.

Dar, pe de altă parte, orașul poate fi un coșmar pentru unele păsări: poluarea luminii nocturne care le perturbă complet ritmul, benzenul din benzină sau altă poluare care le otrăvește direct sau prin lanțul alimentar (cred că vrăbii ...)

Există, de asemenea, anumite cartiere (cu parcuri?) În care anumite păsări non-native au fost introduse și au devenit invadatori nedoriti.

Cred că există un caz la Bruxelles, dar nu-mi amintesc deloc detaliile. Ar putea fi cazul cu cartierul soției tale?

Pe scurt: păsări de oraș sau de câmp? Trebuie să depindă de specie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 06/04/11, 13:08

Totul depinde de un set de parametri și în niciun caz nu trebuie generalizată o situație.
Într-adevăr, există zone în care fauna a reușit admirabil să se adapteze la viața urbană, acest lucru poate fi cauzat, așa cum a menționat Christophe, de factori precum absența prădătorilor, o sursă de hrană „oportunistă” (coșuri de gunoi, deșeuri etc.). .) sau în locuri adecvate de cuibărit (clădiri etc ...).

În zonele situate în „câmpiile de cereale”, distrugerea crângurilor, parcelarea din insulele de verdeață, utilizarea pesticidelor și transformarea regulată a siturilor (agricultură intensivă, recoltare) a transformat unele dintre campaniile noastre în adevărate deșerturi care fac viața din ce în ce mai dură a florei / faunei.

Cu toate acestea, a spune că viața s-ar dezvolta atât în ​​oraș, cât și în mediul rural, dacă nu chiar mai bine, așa cum sugerează unele mass-media, este o exagerare!
Orașele sunt foarte în mare parte poluate, în plus, modernizarea multor districte a eradicat locurile de cuibărire ale multor specii (rândunele, swift-urile).
La rândul meu, trăind în mediul rural (pe deal, cu numai creșterea vitelor și silvicultură), nu am nimic de reproșat în ceea ce privește biodiversitatea!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 06/04/11, 13:34

Dar totuși, vă rog :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 06/04/11, 14:04

sen-no-sen a scris:Cu toate acestea, a spune că viața s-ar dezvolta atât în ​​oraș, cât și în mediul rural, dacă nu chiar mai bine, așa cum sugerează unele mass-media, este o exagerare!


Ei bine, nu cred: totul depinde de ce viață ... șobolani de canalizare, de exemplu?

Cred că s-a spus că erau la fel de mulți șobolani (înțelese ca canalizări) la Paris, cât erau francezi în Franța ...

Controlul șobolanilor: raport despre o campanie de combatere a șobolanilor condusă de Institutul Pasteur din Saint Jean de Luz cu ajutorul populației: producerea unui virus care este fatal pentru șobolani, dar inofensiv pentru oameni în laboratoarele Institutului Pasteur, distribuție către populația unei doze de otravă amestecată cu momeala, răspândirea produsului în canalizare, stații, pe maluri, docuri, bărci


http://www.ina.fr/economie-et-societe/e ... es.fr.html

La Paris, proliferarea șobolanilor s-a oprit în Les Halles și s-a mutat la Rungis ...

http://www.ina.fr/economie-et-societe/v ... 52.fr.html
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 06/04/11, 21:36

Am auzit o conferință de la Hubert REEVES în timpul căreia a explicat de fapt că orașele devin un refugiu pentru biodiversitate.
El a atras chiar o anumită satisfacție, pe care o presupun relativă, pentru că altfel mi se pare deosebit de tulburătoare.

Pare evident că orașele, în ciuda dezavantajelor menționate mai sus, sunt scutite de utilizarea armelor de distrugere în masă a naturii care ne afectează zonele rurale (cele unde prosperă „marea cultură”).

Prin urmare, Parisul este favorabil creșterii albinelor care găsesc flori suficient de scutite de chimie.

În ceea ce privește șobolanii, această specie fiind un însoțitor uman, există o relație între numărul celor 2 specii.
Aceste animale inteligente și sociale joacă, de asemenea, un rol foarte util în reducerea volumului de deșeuri de la canalizările din Paris.
Numai proliferarea lor necesită reglementarea populației lor.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 07/04/11, 10:17

Biodiversitatea poate fi încurajată și în orașe, a se vedea cazul Bruxelles-ului: http://www.bruxellesenvironnement.be/up ... leu_FR.pdf

Aceasta se numește „plasă verde”, adică nu numai că creează zone precum parcurile, dar promovăm și comunicarea între diferitele zone (prin plantarea de-a lungul drumurilor, ajutarea la amenajarea grădinilor în case private, dezvoltarea în jurul infrastructurii - stadioane, linii de tren etc.).

Ne dăm seama că fauna și viața în general nu au nevoie de mult pentru a înflori discret și că este ușor să lăsăm câteva colțuri foarte aproape de noi. Numai că este o noțiune pe care am pierdut-o, obișnuiți că trebuie să luăm tot spațiul și să ne facem agitație fără respect pentru ceea ce (ux) care ne înconjoară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 07/04/11, 13:26

Faptul că biodiversitatea este încurajată în orașe este un lucru excelent, cu siguranță, dar acestea nu ar trebui să ascundă viața în afara structurii urbane.

Christine a scrie:

Aceasta se numește „plasă verde”, adică nu numai că creează zone precum parcurile, dar promovăm și comunicarea între diferitele zone (prin plantarea de-a lungul drumurilor, ajutarea la amenajarea grădinilor în case private, dezvoltarea în jurul infrastructurii - stadioane, linii de tren etc.).


Același principiu ar trebui dezvoltat în mediul rural francez, unde fragmentarea habitatelor naturale este foarte importantă.
Motivul este adesea monocultura intensivă care a văzut dispariția peisajelor gardurilor vii în favoarea „deșerturilor agricole”.
Revenirea la policultură ar fi un pas înainte clar.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 223