Pelete și pelete: ce viitor pentru prețuri?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 25/04/11, 17:32

amuzant:
Cred că viitorul este luminos pentru peleți ...


Și mai strălucitoare pentru deșeurile de lemn libere aruncate peste tot sau arse în aer liber poluându-mă, așa cum fac unii dintre vecinii mei!!!
(A trebuit să mă enervez în a treia zi de fumat!!!)

Uleiul nu este suficient de scump pentru a te deranja să colectezi acest lemn gratuit!!

În caz contrar, mulți cumpărători de peleți se pot grupa pentru a cumpăra o fabrică de peleți cu un randament bun și să le aibă mult mai ieftine!!

Pentru 5000€ poți avea o mică mașină de șlefuit care produce peleți personali în Germania (vezi videoclipul pe econologie)!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/04/11, 09:58

1) Da, ceea ce ieri a fost „deșeuri” de care am scăpat a devenit o materie primă energetică. Este cazul rumegușului, care valorează acum în jur de 60 de euro pe tonă de la fabrică de cherestea... În Germania, volumele de rumeguș au scăzut...

Același lucru este valabil și pentru deșeurile „metanizabile”: ieri, companiile au plătit (scump) pentru a scăpa de ele. Astăzi, în Alsacia, stațiile de mecanizare le scot gratuit și vând... electricitate și căldură... În Germania (cu mult înaintea noastră, peste 2 de stații de metanizare), garicultorii produc porumb pentru a-l metaniza sau... cumpără risipa!

2) Deci da, era energiei mai scumpe a început, cu un nou mod de gândire care urmează să fie implementat! Ceea ce a fost risipă ieri este energie astăzi!!! E greu sa te obisnuiesti...

3) În Germania, ponderea lemnului zdrobit în peleți este în creștere, cu un cost: cel de colectare și zdrobire. Este mai mare decât prețul rumegușului la 60 de euro pe tonă. Acest lucru explică tendința ascendentă a peleților în Germania... [astăzi, indicele DEPV este cu aproximativ 15 euro pe tonă peste anul trecut]

http://www.depv.de/startseite/marktdaten/pelletspreise/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ludo_76
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 06/02/10, 23:20
Locul de amplasare: Seine-Maritime

Achiziționarea în grup de pelete




de ludo_76 » 26/04/11, 10:33

beduinul a scris:@roy

Aș vrea să te cred ... dar lăcomia va duce la o creștere a nivelului, prin prețul hidrocarburilor.

Singurul bastion al acestei speculații ar fi să-l interzicem, dar nu am căutat ...

Deci ne putem grupa (prin internet putem face lucruri grozave) pe zeci, pe sute, pe mii ca consumatori și putem astfel negocia cu aceste cutii mari și vom avea ajutorul producătorilor de cazane industriale.


bonjour,

De un an, ne-am unit forțele în departamentele Seine Maritime și Eure pentru a achiziționa pelete de calitate NF sau DIN plus.
Cautam un pelete de calitate pentru ca un pelete prost va fi intotdeauna prea scump.

Care este costul peleților care ies din fabrică?Nu știu astăzi.

Peleții sunt o alternativă la gaz, electricitate dar pentru cât timp mai mult pentru că cu 40€ în plus dau o creștere mai mare decât gazul!

CDT
Ludovic
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/04/11, 15:23

Peletul este o pompa de bani absurda prin a face cumparatorul dependent, pentru ca nu mai incalzire daca nu cumpara!!
De fapt, plantele și lemnul gratuit abundă peste tot, în centrele de reciclare și sunt aruncate, arse în aer liber, în toată Franța sau transformate în compost în cel mai bun caz!!
Și am putea proiecta și vinde cazane la fel de eficiente ca și cazane pe peleți la același preț, arde orice, efectuând automat uscare economică (prin recuperarea căldurii de condens din apa de uscare) dacă ne doream, dar lemnul liber nu aduce nimic înapoi și de aceea nu găsim decât cazane mari la preț maxim.

Același lucru pentru căldura solară de pe acoperișurile noastre, care este irosită vara, când ne-ar putea încălzi iarna stocată sub pământ în loc de lemne:
http://www.dlsc.ca/DLSC_Brochure_f.pdf
http://www.dlsc.ca

Și după aceea ni se spune că nu există alternativă la energia nucleară!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 26/04/11, 15:42

Dédé, pe acest subiect ai un PM.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 26/04/11, 16:30

dedeleco a scris:.... o absurditate de pompă de bani ..... lemnul gratuit abundă peste tot, ..... se irosește vara când ne-ar putea încălzi iarna depozitat sub pământ


nu s-a putut abține, e bolnav, nu știu dacă se poate vindeca :x
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/04/11, 16:54

dar nimeni nu o spune si nu actioneaza!!
La naiba si la naiba!!

Văd lemne de foc gratis ardând în jurul casei mele, începând cu vecinul meu care m-a afumat timp de 3 zile ardând în aer liber până m-am enervat a treia zi!!

Iar centrul de reciclare este plin cu acest lemn pentru a-l arde in aer liber putin mai departe!!

iar un cazan bine facut care arde in timp ce il usuca automat inainte, economic, ramane aproape imposibil de gasit decat la un pret astronomic!!

Si nimeni nu stocheaza in pamant caldura solara irosita de vara si chiar intelege ca se poate si ni se spune din nou ca nu putem iesi din nuclear la TV (Jancovici)!!

Iar Dirk Pitt nu pare să fi înțeles asta nici doar văzând peleții și refuzând soluțiile vânzând Tshorts în vârful uleiului imaginar în loc de soluții reale!!

În fine, acest lucru se poate vindeca prin punerea pe piață a acestor cazane eficiente la prețul celor cu peleți și a mijloacelor de stocare a căldurii de vară în subteran și perforatoare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ludo_76
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 06/02/10, 23:20
Locul de amplasare: Seine-Maritime




de ludo_76 » 27/04/11, 13:53

dedeleco a scris:dar nimeni nu o spune si nu actioneaza!!
La naiba si la naiba!!

Văd lemne de foc gratis ardând în jurul casei mele, începând cu vecinul meu care m-a afumat timp de 3 zile ardând în aer liber până m-am enervat a treia zi!!

Iar centrul de reciclare este plin cu acest lemn pentru a-l arde in aer liber putin mai departe!!

iar un cazan bine facut care arde in timp ce il usuca automat inainte, economic, ramane aproape imposibil de gasit decat la un pret astronomic!!

Si nimeni nu stocheaza in pamant caldura solara irosita de vara si chiar intelege ca se poate si ni se spune din nou ca nu putem iesi din nuclear la TV (Jancovici)!!

Iar Dirk Pitt nu pare să fi înțeles asta nici doar văzând peleții și refuzând soluțiile vânzând Tshorts în vârful uleiului imaginar în loc de soluții reale!!

În fine, acest lucru se poate vindeca prin punerea pe piață a acestor cazane eficiente la prețul celor cu peleți și a mijloacelor de stocare a căldurii de vară în subteran și perforatoare.


bonjour,

Cumpără un cazan care arde totul: ok

Folositi bucatele de pepiniera, paleti, alte deseuri.... ok
Acum este disponibil lemn tocat de calitate

Care este puterea calorică a acestor deșeuri?Care este randamentul acestor cazane?

Sunt de acord să economisesc energie, dar și să păstrez inima mică a bancherului meu!!!

În așteptarea acestor cazane ideale, am preferat să investesc în:
mai întâi izolația
apoi soba pe peleti
Următoarea investiție, o unitate de recuperare a căldurii (poujoul)?
(cine poate să-mi dea informații despre acest colecționar (bine?)

Soba pe peleți rămâne accesibilă, iar căldura confortabilă
Pretul peletilor, sper sa ramana si asa.
Pentru a face acest lucru, trebuie să favorizăm lanțurile scurte de aprovizionare (pelete fabricate local) și să ne regrupăm.

(Pentru a economisi bani, de multe ori trebuie să cheltuiți puțin mai mult)

CDT
Ludovic
Grupul de cumpărare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 27/04/11, 19:06

Prietenul nostru dedicat, 1) va încălzi una din cele două case ale sale cu depozitul subteran despre care ne vorbește atât de multe; 2) va încălzi cealaltă casă cu energie regenerabilă... și poate aș vrea să dau un pic de credit obsesiilor lui... Între timp, el provoacă... face probleme!

1) Desigur, folosirea lemnului lăsat anterior în pădure a început cu mult timp în urmă; Rosheim - satul în care locuiesc, dar nu am nimic de-a face cu asta - are o centrală colectivă cu așchii de lemne care, pe lângă un grup școlar și o mediatecă, încălzește un grup de case cu.... ramuri” rezultate din întreruperile de curent.păduri ale pădurii municipale.

Deci Dede poate predica... Din fericire, sunt oameni care au idei și care le fac să devină realitate!

2) Pentru deșeurile „umede”, obsesia pentru dédéléco (cazanul „ard-all”) nu este relevantă, deoarece o bună parte din energie va merge în uscare. Iar emisiile vor fi greu de controlat... Bună dioxine și alți „compuși ciclici de carbon”...

3) În acest caz, în afară de lemn (care este „indigerabil”), este mai bine să treci prin digestie anaerobă (metoda umedă). La locul meu de muncă va începe construcția unei unități electrice de 150 kW / termică de 250 kW. Digestorul va transforma în energie electrică (150 kW) și în căldură deșeurile agricole (dejecții de grajd, resturi de culturi etc.), deșeuri industriale (abatoare etc.), deșeuri urbane (deșeuri de cosit com mow) și resturi de la supermarketuri/cantine/restaurante. (vândut unui industrial, înlocuind gazul natural)) (250 kW)... Acolo, am ceva de-a face cu asta.

Deci nu-l așteptăm pe Dede!

4) După cum este indicat, mormanul de frunze sau crengi pe care îl arde vecinul care fumează mult și care îl enervează atât de mult pe Dede este o sursă de energie neglijabilă în comparație cu crengile lăsate în pădure sau tăieturile din parcuri și grădini, un teren de fotbal etc. .. comunitățile...

5) Revenind la peleți, care îl enervează atât de tare și pe Dede (dar ce nu-l enervează?):

a) fie că uscați reziduurile de lemn într-o fabrică (din biomasă așa cum fac mulți producători serioși - sau chiar cogenerare) sau dacă ardeți aceste reziduuri în cazanul dvs., rezultatele sunt aproape identice: de fapt, dacă ardeți așchiile (sau rumeguș) fără a le usca, puterea calorică este pur și simplu mai puțin bună. Prin uscare în cazan, așchiile (sau rumegușul) „pompează” caloriile care ar fi „pompate” prin uscare în fabrica de peleți... Aceste calorii lipsesc apoi... În final, rezultatele sunt aproximativ aceleași (cu peleți, purtăm puțin mai puțină apă!).

b) simțim puțină tensiune pe prețuri, dar nimic de-a face cu alte energii. Cu siguranță, puțin oportunism unde concurența nu este suficientă..

În orice caz, depozitul din Franța este de ordinul „ce ar fi nevoie pentru a încălzi 1 până la 2 milioane de locuințe”, ținând cont de alte utilizări (panouri din PAL etc.)... este foarte foarte departe...

Ceea ce nu înseamnă că nu sunt „tensiuni strânse” în anumite momente: înainte de lansare, companiile așteaptă până sunt instalate suficiente centrale termice și pentru a cumpăra cazane, persoanele fizice vor să fie sigure că sunt destui peleți...

Dovada: Germania instalează peste 100 de cazane pe peleți pe an și rămâne un exportator net de peleți...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/04/11, 22:35

Did67 are idei false, înșirate ca niște perle, preconcepute, despre ce se poate face cu metode științifice prea des ignorate și este victima minciunilor și înșelăciunii obișnuite.
Scapă de refuzurile prin convenții false obișnuite ale unora pe econologie care nu au înțeles că sunt păcăliți de societatea noastră de consum înșelătoare!!
Îmi propun să câștig câteva decenii de progres, ca acum 30 de ani am fi putut deja sa izolem mult mai bine, mai gros in loc sa construim case termice cu sita cu curenti de aer, cu incalzire electrica (pe care am refuzat-o mereu) care in prezent sunt deliciul ferestrelor impermeabilizatori care abordeaza escrocherii prin telefon ( înșelătorie, pentru că au pus ferestre duble la case fără izolație valabilă)
Et încă mai construim case frumoase fără coșuri !! ca cele 2 frumoase noi de langa casa mea!!

Pentru deșeurile „umede”... pentru că o bună parte din energie va merge în uscare....
Prin uscare în cazan, așchiile (sau rumegușul) „pompează” caloriile care ar fi „pompate” prin uscare în fabrica de peleți... Aceste calorii lipsesc apoi... În final, echilibrul este aproximativ același (cu peleți, purtăm puțină apă!).

este arhivă ca o idee înșelătoare, atât de bine conceput prin recuperarea căldurii de condens din apa evaporată, care uneori se realizează fără a se ști prin uscarea lemnului său pe o sobă și condensarea acestei umidități pe pereții interni reci ai casei care primesc această căldură de condens, cunoscută în vreme ca efectul foehn!!
http://fr.wikipedia.org/wiki/Effet_de_foehn
Într-adevăr, radiația solară, care a furnizat căldură și a permis apei să se evapore la nivelul solului, este returnată în aer prin „căldura latentă”


Vindem cazane de condens pentru a economisi 5%, o mișcare, dar fără uscare condens pentru a recupera 30 până la 70% la instalațiile umede gratuite care ard eficient dacă recuperăm această apă prin condensare!!

Iar Did67, înșelat de umplutura cu cranii, crede în ceea ce i se spune fără a fi conștient de posibila realitate științifică pentru viitor și care se va întâmpla când planeta va fi prea fierbinte, mările prea sus, cu mult înainte de vârful petrolului suficient de imaginar, dar bine după dispariția metalelor rare care va avea loc în 20 până la 25 de ani, ea, și fără un vârf!!
Mult mai mult De asemenea, puteți usca bine la soare gratuit., chiar și algele umede care ies din mare, așa cum se discută în această postare:
https://www.econologie.com/forums/post164108.html#164108
https://www.econologie.com/forums/post184711.html#184711
https://www.econologie.com/forums/post184717.html#184717

Avem mare grijă să nu creăm și să vindem un cazan ieftin, care să ardă totul eficient. iar dacă ne dorim, este necesar să o inovăm și să o proiectăm, să o mâncăm și să o construim singur!!

Nu sunt în Alsacia, dar unde sunt în diverse locuri, văd o cantitate uluitoare de lemne și plante libere, suficientă pentru a încălzi destul de multe case complet pierdute, începând cu toți vecinii mei care aruncă sau ard în aer liber, pline. din aceste plante, tunderea gardurilor vii, lemnul, in aer liber poluand de moarte, chiar si langa mare lemnul plin de sare care apoi produce de o mie de ori mai multa dioxina, pe care o respir si o mananc in gradina mea fara sa stiu!!
Și asta în toată regiunea PACA și regiunea Paris!!
Nu știu dacă în Alsacia sunt mai inteligenți, dar având în vedere reacțiile lui Did67, mă îndoiesc foarte mult!!

Pentru deșeurile „umede”,.... este mai bine să treci prin metanizare (metoda umedă)

este si o idee inselatoare pentru ca energia disponibila este aceeasi (sau chiar mai mare) cu extractul uscat decat dupa metanizare!!
Si asa putem arde si acest extract uscat dupa simpla uscare la soare sau prin uscare prin condensare in cazan, chiar si frunzele!!
Digestia anaerobă are unicul interes de a furniza gaz pentru un motor cu gaz, dar nu este esențială pentru furnizarea de energie pentru plante (care, în plus, au adesea lemn și, prin urmare, sunt risipite și aruncate în compost de către centrele de reciclare).
După cum am indicat, mormanul de frunze sau crengi pe care îl arde vecinul care fumează mult și care îl enervează atât de mult pe Dede este o sursă de energie neglijabilă în comparație cu crengile lăsate în pădure sau tăieturile din parcuri și grădini, terenuri de fotbal etc.. comunitățile...

este totusi o idee total falsa, pentru ca pe parcursul vietii fiecarui copac si arbust se produce o greutate de frunze si ramuri uscate mult mai mare decat lemnul nobil considerat bun pentru un semineu!!
Vad cantitatea pe care o adun in gradinile mele, artar, eucalipt, pini si diverse garduri vii, combinata cu vecinii este enorma!!!!
De ce nu adunăm ramuri în pădure, identice cu tunderea gardului viu, în loc să le abandonăm, în timp ce masa lor uscată cumulată pe durata vieții copacului este de zeci de ori greutatea lemnului care formează trunchiul (perfect vizibil pe copacii și gardurile vii din grădina mea, cu arțar, pin, eucalipt etc. cu sau fără frunze și ace, pe care le tai în fiecare an pentru a le limita dimensiunea, în timp ce cresc o armadă de ramuri la 4 m înălțime la fiecare an!
Acest lemn liber se pierde si pentru a fi ars nu are nevoie de forma peletelor, daca am proiectat cazane bine proiectate si nu prea scumpe cu uscare prin condensare incorporata.

Peleții și chiar napolitanele fac clientul captiv de furnizori care își bazează prețul pe maximul pe care clientul este de acord să îl plătească, puțin sub alte energii.
Și acest client captiv aruncă sau arde toate deșeurile de plante energetice gratuite din grădina lui în cantități enorme, fără să conștientizeze această absurditate, pentru a plăti scump păcură sau peleți, captiv cu absurdul DIN și standardele, care prind clientul, cu sobe menite sa incolteze clientul daca vrea sa-i arda plantele zdrobite din gradina lui!!!
In regiunea PACA am mult prea multa lemne in gradina mea (si si cea a vecinilor care ard in aer liber sa ma afume cu dioxinele lor) sa ma incalzeasca.
În altă parte, în regiunea Parisului, am în jurul meu petrecând cu vecinii o mulțime de copaci abandonați în urma furtunii de la sfârșitul anului 1999, mult mai mult decât am reușit să ard în 11 ani!!
În Landes, având în vedere dezastrele, lemnul pierdut este mai rău!!

Deci este o totală absurditate să nu colectezi aceste plante gratuite cât mai simplu pentru încălzire și metoda peleților nu este cea mai simplă posibil (pompa de bani), pe lângă risipa prin abandonarea majorității producției naturale de plante (cenusa ar trebuie returnate).

Uscarea bine concepută nu este o risipă de energie, dar este greu de încadrat în macara, având în vedere cazanele prost proiectate!!

în cele din urmă
Prietenul nostru dedicat, 1) va încălzi una din cele două case ale sale cu depozitul subteran despre care ne vorbește atât de multe; 2) va încălzi cealaltă casă cu energie regenerabilă... și poate aș vrea să dau un pic de credit obsesiilor lui... Între timp, el provoacă... face probleme!

uita că singur, pensionar, nu pot realiza asta ușor în grădina mea, pe cândam irosit sute de miliarde de euro pe cercetare pentru dezvoltarea energiei nucleare cu pericol și poluare subestimate în mod sistematic, care vor ajunge să provoace cu certitudine un Cernobîl-Fukushima în Franța, iar Did67, disprețuitor, îmi cere să găsesc câteva milioane de euro pentru a dezvolta această soluție bună, simplă și eficientă, neglijată și eliminată sistematic, pentru că este liber cu căldura verii să încălzească iarna și cu cea mai ieftină exploatare a plantelor aruncate peste tot. .cu un cazan eficient si simplu!!
Dar Did67, mai puțin departe decât mine de Fessenheim, chiar în șanțul de prăbușire al Alsaciei, va fi bine plasat pentru a primi radiația și a evacua întreaga regiune, în timpul unui mare cutremur, inevitabil, mai devreme sau mai târziu, în Alsacia, aceeași forță 8 la 9, în ciuda minciunilor lui C Allègre, că Franța tremură mai puțin decât l 'Italia.
În cele din urmă, mi-am dat seama recent că nu foarte departe La 100 km sud de Köln, se află un imens supervulcan care a explodat acum 12500 de ani, dovadă că regiunea tremură la fel de mult ca în jurul supervulcanului Vezuvius!!
Prin urmare, ne aflăm într-o perioadă foarte înșelător de calmă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 342