Amortizarea cu apă pe Mercedes C 250 TD IIBP 1997

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Tibo1987
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 30/07/10, 19:51
Locul de amplasare: Toulouse

Amortizarea cu apă pe Mercedes C 250 TD IIBP 1997




de Tibo1987 » 10/03/11, 13:34

Bună ziua tuturor,

mă numesc thibaud, am 24 de ani, locuiesc în Toulouse, am schimbat mașina recent, alerg deja în bicarburare cu ulei vegetal reciclat și aș vrea (de fapt, VREAU) să-l stimulez cu apă cu un ansamblu generator de abur + reactor.

Cred că motorul meu va fi în galeria de evacuare chiar în fața orificiului de evacuare a chiulasei (aici este conexiunea EGR originală); Trebuie să demontez pentru a verifica dacă este accesibil în spate. (și faceți poze).

Apoi, pentru generarea de abur, fără bule, pentru că nu este loc și nu-mi place foarte mult inerția acestui sistem; Mă gândesc la 2 lucruri: un adevărat GVI pe de o parte; dar mi-e puțin frică să nu-mi ucid eșapamentul (nu știu cum să lipesc!) sau un sistem cu o bobină de cupru în jurul vasului (bla) sau un generator de abur prin nebulizator cu posibilitatea de a activa / tăiați nebulizatorul (e) cu cursa cablului acceleratorului.

Aici am nevoie de opiniile voastre pentru a-mi rafina proiectul.

Salutări
Dernière édition alin Tibo1987 10 / 03 / 11, 15: 38, editate 1 ori.
0 x
Puneți niște ulei!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 10/03/11, 13:58

Nu știu să sudez

Poate fi mai ușor de învățat ???
Este dificil să ai contacte termice bune fără lipire.
0 x
Tibo1987
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 30/07/10, 19:51
Locul de amplasare: Toulouse




de Tibo1987 » 10/03/11, 15:31

Bună dedeleco,

bine observat, face parte din proiectele mele din acest an: să investesc într-o poziție mică și să învăț cum să-l folosesc.

După aceea, sunt un fan al celui mai mic masacru posibil pe piese originale, ceea ce este o garanție a fiabilității în opinia mea și mă gândesc, de asemenea, la revânzare și revenire la origine.
0 x
Puneți niște ulei!
DAVIO
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 14/02/05, 21:17
x 1




de DAVIO » 25/04/11, 20:58

Ți-ai dat drumul la tibo!
M-am uitat peste tot pentru a vedea dacă cineva a încercat să-și gestioneze pantonul cu o supapă EGR pentru a controla debitul în funcție de temperatură, dar nu a putut găsi nimic.
Păcat că funcționarea EGR ar putea ajuta la reglarea alimentării cu vapori în loc de gaze de eșapament, dar aparent nimeni nu a încercat experimentul.

Bine, mă întorc să-mi termin dublul combustibil ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Dopajul cu apă pe Mercedes C 250 TD IIBP din 1997




de Flytox » 25/04/11, 21:27

Tibo1987 a scris:Apoi, pentru generarea de abur, fără bule, pentru că nu este loc și nu-mi place foarte mult inerția acestui sistem; Mă gândesc la 2 lucruri: un adevărat GVI pe de o parte; dar mi-e un pic frică să nu-mi omor evacuarea (nu știu să sudez!) sau un sistem cu o bobină de cupru în jurul vasului (bla) sau un generator de abur prin nebulizator cu posibilitatea activării / tăierii nebulizatorului cu cursa cablului acceleratorului.


Bine ați venit la clubul Tibo1987. Pentru bobina de cupru din jurul tufișului, am încercat și nu am reușit să o pun în funcțiune. Lipiturile s-au crăpat în mod regulat, iar schimbul de căldură este mai mult decât media .... Mai mult, dacă diametrul cuprului este mic (4 mm până la 6 mm în interior) aburul împinge pachete mici de apă în fața acestuia și funcționarea nu este cea mai obișnuită ... pe lângă faptul că nu produce aburul „bun” :se încrunta: :P

Pentru nebulizator, suntem repede limitați de debitul de apă pe care suntem capabili să-l „aburim” chiar și înmulțind numărul de nebulizator. (calculați pentru a face 1 litru oră ....)
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 25/04/11, 21:29

Pentru masacrul pieselor originale, am luat obiceiul de a le sacrifica pe cele duplicate pe care le-am găsit în șantier. Gata cu starea de spirit ... : Mrgreen: Și ușor înapoi.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
alaniesse
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 19/03/11, 10:47
x 2




de alaniesse » 26/04/11, 00:44

Exact
pentru generatorul de abur, unul dintre cele mai bune sisteme este ceața electrică:
1 cap: 1/3 dintr-un litru de apă pe oră (motor de ordinul a mai puțin de 2 litri de cilindree)
3 capete: 1 litru de apă pe oră (motor de ordinul a 5 până la 6 litri de cilindree)
folosiți numai apă distilată / cu osmoză inversă (o instalație de osmoză inversă la Auchan / distribuție mare: 50 euro) și aveți un recipient cu apă de osmoză inversă în portbagaj pentru a completa.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 26/04/11, 22:07

alaniesse a scris:pentru generatorul de abur, unul dintre cele mai bune sisteme este ceața electrică:
1 cap: 1/3 dintr-un litru de apă pe oră ( motor de ordinul a mai puțin de 2 litri de cilindree)
3 capete: 1 litru de apă pe oră ( motor de 5 până la 6 litri de cilindree).


De unde obțineți aceste valori? Ați făcut o reducere și ne puteți arăta, cum ajungeți cu aceste numere? :?:

folosiți numai apă distilată / cu osmoză inversă (o instalație de osmoză inversă la Auchan / distribuție mare: 50 euro) și aveți un recipient cu apă de osmoză inversă în portbagaj pentru a completa.

Ați încercat apă de la robinet sau apă de ploaie?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 264