Construiți un gazificator

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Avatar de l'Utilisateur
Matos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 20/05/07, 16:24
Locul de amplasare: Nantes

gazificatorul meu




de Matos » 11/07/09, 11:02

Bonjour à tous!

Am făcut un mic Blog, unde arăt puțin cum mi-am făcut gazificatorul. Totul este proaspăt, încă nu am avut timp să-l fac să funcționeze. Poate că nu funcționează.
În mod normal, îl voi începe curând!

Te voi informa


http://green-life-project.over-blog.fr/

++

Thomas
0 x
SERREvitude
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/07/09, 13:11

nu este nevoie să căutați stoichiometrie într-un gazificator: dimpotrivă, este necesar un exces de carbon, prin urmare un debit de aer limitat la strictul minim

la nivelul arzătorului amestecul aer-gaz trebuie reglat stoichiometric

problemă, proporția de azot combustibil gazos în gazul gazificator este foarte variabilă: prin urmare, setarea arzătorului trebuie să fie reglată permanent în funcție de calitatea gazului

gazificatorul este bun pentru o instalație de gazare fixă ​​și automatizată, nu văd interesul mobilului: focul vechi de lemn bun va fi mai eficient: și cărbune chiar mai bun este cel mai eficient, deoarece este rapid la lumină și, de asemenea, ușor de stins pentru a colecta cărbune neutilizat

desigur cărbunele trebuie făcut prin piroliză prin recuperarea tuturor subproduselor combustibile

un gazificator mare pentru lemn poate fi modificat pentru a produce puțin cărbune cu un randament super
Dernière édition alin chatelot16 12 / 07 / 09, 13: 56, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 12/07/09, 10:44

Bună Chatelot16
chatelot16 a scris:gazul de la ieșire va trece printr-un tip de cazan pentru a abur și încălzi cât mai mult aerul aspirat

atunci este necesar să se răcească gazul pentru a condensa metanolul și gudronul: din păcate, condensarea nu este niciodată suficientă pentru a scăpa de particulele fine de gudron: nici măcar barbotarea în apă sau trecerea prin apă în ploaie nu este suficientă nu

trebuie să filtrați: filtrele de hârtie sunt potrivite, dar trebuie să vă schimbați des

ideea mea este să trec gazul printr-un teanc mare de rumeguș sau cărbune: pe măsură ce acest teanc se murdărește, este consumat ca combustibil în benzină și înlocuit cu un nou

Chai nu, dacă am înțeles, cu acest sistem îți filtrezi / reciclezi particulele de gudron (excelent!). Dar, de asemenea, trebuie să vaporizați apa din combustibil (rumeguș, cărbune), nu? Chiar dacă spuneți că este necesar să adăugați vapori de apă la combustie, asta nu va cauza probleme de aprindere a acestui combustibil, de eficiență?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/07/09, 12:07

noul combustibil care servește drept filtru se va uda desigur

alimentarea cu apă a combustibilului din gazificator este complet inutilă: apare direct ca vapori în gazul produs

prin urmare, este absolut necesar să răciți gazul și să condensați cât mai mult posibil înainte de a trece prin filtrul de rumeguș

cea mai mare parte a apei și a gudronului se vor condensa în condensator: filtrul de rumeguș este esențial pentru toate particulele fine care refuză să se condenseze și ar pune motorul jos
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/07/09, 12:28

Ascanio a scris:Pe de altă parte, aș dori să știu mai multe despre crăparea vaporilor de apă



dacă furnizăm un gazo cu aer, o facem
C + O = CO
problema este că în aer există 4/5 azot care epuizează gazul
mai degrabă avem
C + O + 4N = CO + 4N
sau mai exact 2C + O2 + 2N2 = 2CO + 2N2

În plus, arderea C la CO este energie pierdută, care supraîncălzește benzina

dacă dăm gazului puțini vapori de apă, căldura descompune această apă
H2O> 2H + O
în general descompunerea apei prin căldură este inutilă deoarece nu știm cum să separăm oxigenul și hidrogenul, dar carbonul incandescent folosește imediat oxigenul pentru a produce CO și părăsește hidrogenul pentru a îmbogăți gazul
H2O + C> H2 + CO
produce gaz fără azot

prin urmare, introducerea vaporilor de apă face posibilă exploatarea căldurii care s-ar pierde dacă benzina ar circula în aer și pe lângă reducerea cantității de azot din gaz

este necesar să se controleze cantitatea de abur în funcție de temperatura benzinei: pentru că dacă punem prea mult abur îl oprim complet

în gazificatorul industrial exista un fel de cazan cu abur în jurul șemineului: dacă temperatura scade, aburul produs scade și găsește singur proporția corectă de abur

Prefer ca focarul să fie izolat cât mai mult posibil de materiale refractare, să facă aburul prin căldură recuperată în alt loc și să controleze cantitatea de abur printr-o reglementare electronică
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14142
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 841




de Flytox » 12/07/09, 12:41

Chatelot16, nu vă puteți prezenta benzina mai complet, dacă nu sunteți un proces de brevetare etc. :P E minunat ce ne spui ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/07/09, 13:52

nu este nimic de brevetat: totul s-a făcut deja între 1900 și 1920: proiectul meu este să fac același lucru într-o dimensiune mai mică și cu tehnologia actuală

în 1900 nu am putut să-l facem prea mic pentru că nu exista automatizare: totul a trebuit să fie monitorizat în mod constant de personalul dvs.: ceva prea mic nu ar avea rentabilitate

azi sper sa fac o mica benzina pentru un generator de cativa kw: puterea necesara cogenerarii la scara unei case
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gerald
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 04/09/05, 07:51
Locul de amplasare: lac mic de munte

Am nevoie de un constructor de gazeificatoare




de Gerald » 23/05/11, 16:02

hi
Am o gateră care produce multe deșeuri. Nu sunt conectat la rețeaua EDF, rulez cu un generator de păcură. Consum anual 4500 € de combustibil. Prin urmare, am combustibilul și finanțarea! Te interesează cineva?
Gérald
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NiWiDea
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 28/04/09, 09:48
Locul de amplasare: Ille et Vilaine

Re: Am nevoie de un constructor de gazeificatoare




de NiWiDea » 23/05/11, 17:03

gerald a scris:hi
Am o gateră care produce multe deșeuri. Nu sunt conectat la rețeaua EDF, rulez cu un generator de păcură. Consum anual 4500 € de combustibil. Prin urmare, am combustibilul și finanțarea! Te interesează cineva?
Gérald


hi,

Dacă aveți finanțare și aveți combustibil,
Voi fi voi, voi merge la această soluție:
http://www.gekgasifier.com/

oferă un generator de gaso + pentru 17 k $, generator de 10kwh, cu un păr de adaptare puteți adăuga cu ușurință o recuperare de căldură.

Dacă nu aveți bugetul exact, proiectul este „open source” (designul deschis ar fi mai bine ales ca nume), puteți construi singur toată partea de gaz și puteți cumpăra doar generatorul.

în cele din urmă aici pentru contribuția mea

Nico
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Am nevoie de un constructor de gazeificatoare




de pumnal pitt » 23/05/11, 18:26

gerald a scris:hi
Am o gateră care produce multe deșeuri. Nu sunt conectat la rețeaua EDF, rulez cu un generator de păcură. Consum anual 4500 € de combustibil. Prin urmare, am combustibilul și finanțarea! Te interesează cineva?
Gérald


cu kitul TOTTI pe care îl prezintă pe pagina citată de niwidea, aveți tot ce aveți nevoie pentru prețul unui an de combustibil. Trebuie doar să puneți în urmă că un generator cumpărat la mâna a doua pe care îl furnizați cu gazul produs de gazificator și carcasa este închisă.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123