Prăjirea nichelului în reactor

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

Prăjirea nichelului în reactor




de bob_isat » 06/04/06, 11:27

Bună tuturor,

A testat cineva prezența unei rețele de nichel între tijă și reactor?

Un obișnuit al quanthomme îl recomandă cu tărie în aceste 2 ultime realizări:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/04/06, 15:06

bonjour

În prezent, am rulat o mică plasă din oțel inoxidabil sau nichel, dar nu pot certifica dacă este nichel pur, este o plasă de înaltă calitate, apa lichidă foarte fină trece cu dificultate, a fost folosită în industria pulberilor metalice, nu am observat nicio schimbare majoră nici pentru bine, nici pentru mai puțin, am vrut să o îndepărtez, dar totul este blocat în reactor, ceea ce mă face să fiu forțat să lucrez cu el până data viitoare când reactorul este demontat, când pot găsi o bară de 200% nichel pur 99.

Nu știu la ce oră va avea timpul corect la feedback?

Căutarea de nichel care face tot ceea ce refit doar pentru a descoperi că este la fel poate deveni frustrant. În cele din urmă, vreau să schimb decalajul și forma tijei, așa că voi folosi niște nichel, dacă asta nu o face mai bună, nu ar trebui să doară,
Nichelul pur este mai puțin magnetic decât fierul, unele din oțel inoxidabil nu, sau slab magnetic, nichelul și cobaltul sunt foarte magnetice.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 06/04/06, 15:47

Nu știu, ai făcut-o mai mult decât mine.

Ai observat un succes mai bun între cei care folosesc tije de nichel și ceilalți?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/04/06, 17:22

bonjour
Cei care utilizează tije din oțel inoxidabil de calitate diferită
că sunt mulți, eu primul.
Cei care lucrează cu nichel serie 200 nu ar trebui să fie legiune doar pentru a obține o bară de nichel pur
trebuie să te uiți și totuși locuiesc în țară, care este un mare producător de nichel, există încă un ansamblu de bucăți de 10ç, acestea sunt în nichel pur, seria din 1968 până în 2000, celelalte sunt din oțel placat.
Pentru 20 USD, care face o tijă cu diametrul potrivit ... sau aproape.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 08/04/06, 10:55

bob, linkurile tale din coloana mea sunt toate în engleză; Am vrut să comand, dar nu am putut comanda ceea ce am vrut, așa că am renunțat.
Lângă casa mea am descoperit o mică companie care lucrează cu industria aerospațială, în principal bobine de sârmă din aliaj.
Voi avea un răspuns în scurt timp pentru tija care ar fi produsă în Germania, nichelul 200 pe care l-am cerut este de 99,6% concentrat, restul este fier și PPM al altor elemente.
Dacă nu este posibil, deoarece posibilitatea persistă, voi cumpăra benzi de nichel și o voi topi cu o torță puternică pentru ao turna într-o matriță și a face o tijă ... Nu vă voi spune despre meserie ..
Pentru puristi, dacă există, nichel 100% pur, cel utilizat în unele electrolize, este nichel 270
După cum spune André, dacă am ști că merită cu adevărat, mai trebuie să știm care aliaje funcționează cel mai bine? Cum ar fi un amestec de cobalt cu mangan într-o tijă de nichel pentru panton?
Dacă bara este disponibilă, nu știu cât mă va costa, totuși începe să facă o mulțime de runde pe care le cheltuiesc pentru cercetare :|
Pentru a spune că unii au titlul de dezvoltator și cu greu îi vedem pe forum, cu excepția să se plângă sau să îi critice pe alții.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 08/04/06, 11:50

Bine văzut.
---------
De ce să topim nichelul?
O foaie groasă de nichel înfășurată pe o tijă obișnuită și brazată, pentru lipire și îmbinare. Apoi ușor rectificat cu virajul ... Și ai o tijă plină de nichel ...
Ceea ce contează este contactul cu reacția (catalizator).
Mă gândesc la asta, trebuie să fie posibil să zincezi o tijă de fier, să faci o placare. Cele vechi de peste 300 de ani), au făcut-o bine pentru placarea cu aur ... Cu o baterie de baterii de oțet, deoarece 3 volți trebuie să fie suficiente. Lustruire, curățare, degresare, primul strat de cupru, apoi următorul, în funcție de electropozitivitatea metalelor (poziția nichelului?)
M-am întâlnit în februarie, un industrial-constructor original de utilaje pentru grădină; construiește, de altfel, și Pantone.
Pentru barbotaj și reactor, acesta folosește doar oțel inoxidabil 310 (mai mult de 50% nichel-crom).
Pentru tija reactorului: tungsten.
Deșeurile metalice provin din recuperarea companiilor care lucrează în Toulouse, pentru industria aerospațială.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 08/04/06, 12:03

hi
Am vorbit prea repede.
Dominique, tipul cu neon Chrysler, mi-a răspuns astăzi pentru întrebarea:
Cum obțin o tijă de nichel?
Răspuns:
De la orice furnizor de oțel inoxidabil.
Am tastat „vânzător de nichel” pe „paginile galbene .fr” și am găsit o mulțime de vânzători de tot felul de metale în apropierea casei mele, dar nu sunt specializați în nichel.
Trimit un e-mail către o companie Aștept răspunsul.
Întrebare:
Vindeți bară de nichel rotundă de 14 mm pentru persoane fizice?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 08/04/06, 12:06

Vă mulțumim pentru sfatul gegyx 8)
Tipul tău folosește o tijă de tungsten și un tub de 310 (24% crom și 19% nichel) ... pentru ce rezultate?
groapă dacă vrei nichel, specifică exact ce vrei, există nenumărate calități.
deocamdată André a plecat să instaleze unul, nu va dura mult pentru mine și acum pentru tine. Imaginați-vă dacă ne înșelăm prost, nu arătăm proști
:şoc:
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 08/04/06, 13:30

Ah da, dar aici sistemul meu este bun.
Pentru că tot ce trebuie să fac este să modelez o tijă lungă de 20cm cu 6 puncte de sudură pentru centrare, un dop de oțel de 15-21 și o bucată de tijă filetată de 3X150mm și gata.
Îmi pot schimba în câteva minute tije, oțel 12x15mm sau oțel inoxidabil 14x200mm și în curând nichel 14x200mm.
Acesta este interesul tijei detașabile. 8)
Și îi mulțumesc din nou lui André pentru că, inspirându-mă din editarea sa, am reușit să fac asta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 08/04/06, 14:12

Despre André, el spune că o tijă gratuită dă rezultate mai bune decât o tijă centrată.
Tocmai am testat o tijă filetată și un pic de fier cu 2 crestături la bază, aseară am cumpărat o bară de oțel inoxidabil de 2 m degradată, 18 mm în greutate cu 16 €, o voi rectifica pentru a avea un fier de călcat între 0,5. Care este cel mai bun compromis pentru motorină: 1mm sau 0,5mm? rezultă în curând!

Tocmai am citit citez: „În industria petrolieră, reformarea aburului constă în transformarea încărcăturilor ușoare de hidrocarburi în gaz de sinteză (H2, CO, CO2, CH4, H2O) prin reacția cu aburul de apă pe o catalizator nichel. Această transformare are loc la temperaturi ridicate (840 ° până la 950 ° C) și la presiune moderată (20 până la 30 bari). Poate fi urmată de operații diferite care conduc la producerea de hidrogen sau combustibil sintetic. "
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82