Furnizor de energie electrică curat și ieftin în Franța

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/07/11, 11:09

1) Practic, electronul nu are culoare! Să mergem de acolo.

2) Toată producția, verde sau nu, nucleară sau nu, este trimisă prin aceleași conducte.

3) Deci, atunci când cumpărați energie electrică verde, de fapt cumpărați energie electrică de la un producător care a plătit „cel puțin” cantitatea pe care ați cumpărat-o de la el către „producători de surse regenerabile” (el însuși sau alții - de exemplu producția acoperișului dvs. fotovoltaic). ).

4) Să transferăm asta către EdF, care produce aproximativ 20% hidro și 80% nuclear.

Deci nimic nu împiedică EdF să vândă până la 20% din producția sa ca „verde” fără a schimba nimic.

Totul se întâmplă ca și cum electricitatea livrată celui care plătește mai mult pentru ea pentru că este verde provine din baraje în timp ce cel care are un contract „obișnuit” va avea 100% energie nucleară (teoretic).

Înainte, toată lumea avea 80% nucleară / 20% regenerabile. Acum, unul are 100% regenerabile (mai scump) iar celălalt are 100% nuclear (la același preț - ei bine, nu vorbesc de creșteri!).

Vezi: http://entreprises.edf.com/offres-edf-e ... 46966.html

NB: în Franța, Mc Do arată clar că folosesc doar „electricitate verde 100%”

Căutați eroarea: nu există. Doar un „un anumit mod de a prezenta” lucrurile.

5) Altceva ar putea fi achiziții de la Enercoop, care nu poate cumpăra decât surse regenerabile și, prin urmare, poate „impulsa” piața dacă cererea crește. Nu le-am verificat situația.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 20/07/11, 11:32

Bună, pentru informații: cât mai mult plătiți de fapt cu un contract verde în Franța? Preț all inclusive per kWh?
Cu cine sunteţi?

Întreb pentru că prefer să aud o mărturie adevărată decât o simulare... „vino la noi”
: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 22/07/11, 16:09

Am de gând să te dezamăgesc: nu am un „contract verde” [vezi mai sus convingerea mea: plătește mai mult pentru același lucru; se rezumă la o segmentare a ofertei, asta-i tot!]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 197