Izvoarele misterioase ale efectului RE rebound

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 16/09/11, 09:29

dedeleco a scris:Ești foarte optimist, să crești nivelul mării pentru copiii și nepoții noștri de 70 de metri inevitabil în următorul mileniu !!!
Exact la fel de inevitabil, cum ar fi ascensiunea de 120 m între 15000 și 7000 de ani în urmă !!!


Nu ar fi un subiect?
0 x
sspid14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 141
Înregistrare: 28/12/08, 22:11




de sspid14 » 16/09/11, 13:07

+ 10% pe grad a fost cifra anunțată în revistă. Dar vorbim mai des de 7% într-adevăr. Și, după cum spune Christophe, această valoare se poate schimba în funcție de caz.

elefantul a scris:2) parțial fals, mai ales că anumite cheltuieli preced economia: izolarea casei, schimbarea cazanului, achiziționarea unui vehicul nou etc.

Majoritatea oamenilor vor face o investiție mai mare numai dacă rentabilitatea investiției este mai mare și, prin urmare, un câștig mai mare de bani în cele din urmă, care va fi reinvestit în ... CO2 sau altele. Exemplu: își vor permite să meargă puțin mai departe în vacanță sau mai des.
Acesta este efectul de revenire ...

elefantul a scris:Dar, pe de altă parte, am face bine să îi încurajăm pe unii (de exemplu, chinezii) să producă produse mai solide și, prin urmare, mai scumpe. Ar vinde mai puțin, cu mai mult profit: ecuația poate fi reechilibrată într-un mod câștig-câștig.

De ce să-i încurajăm pe chinezi, de exemplu, să producă diferit dacă există, de exemplu, cererea de la europeni? Este mai bine să faci contrariul și să îi încurajezi pe europeni să consume mai solid.
Dar consumul mai solid nu necesită mai multă energie și material?

Consumul de bine nu este foarte bun pentru pământul nostru, nu este mai bine să consumăm servicii. Exemplu: masaje pentru relaxare : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/09/11, 17:14

sspid 14 a spus (cu motiv)

Este mai bine să faci contrariul și să îi încurajezi pe europeni să consume mai solid.
Dar consumul mai solid nu necesită mai multă energie și material


Mi se pare foarte dificil din cauza apelului de preț: o mulțime de oameni:

fie cumpărați pentru că li se oferă un preț extrem de mic
fie cumpără cele mai ieftine pentru că nu au mulți bani :strigăt:

Dar, presupunând că produsele mai ieftine sunt mai scumpe, deoarece sunt mai robuste ....

reînviați concurența (sănătoasă) și cumpărăm pentru alte criterii: mai frumoase, mai potrivite etc.

Acestea fiind spuse, europenii sunt uneori nebuni: pentru o funcționalitate egală, un microfon Neumann (KM140) este cu siguranță mai bun decât un Behringer (C-2), dar de 30 de ori mai scump! Și nu mult mai puternic.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/09/11, 22:41

Nu ar fi un subiect?

nu, deoarece vrem să reducem creșterea CO2 și este imposibil în realitate cu această observație:
Toți banii pe care îi economisim în energie îi vom cheltui în altă parte ... și întrucât fiecare cheltuială are un impact asupra mediului și a resurselor ... este un cerc care poate fi foarte vicios. ...

și cu acest vicios, CO2 continuă să explodeze astfel încât nivelul mării să crească, inexorabil, odată ce a trecut pragul, care este slab definit, dar scăzut, deoarece climatul pământului este instabil, din ce în ce mai mult, în ultimele milioane de ani !!!
0 x
sspid14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 141
Înregistrare: 28/12/08, 22:11




de sspid14 » 19/09/11, 13:03

Efectul de revenire nu este nici optimist, nici pesimist ... Este o observație că, în ciuda eforturilor unora, inerția acestei creșteri de CO2 este destul de dificil de oprit. În cel mai bun caz, poluarea este deplasată ...

Dacă, de exemplu, Belgia reușește să reducă aceste importuri de petrol, va fi în beneficiul chinezilor care vor putea consuma mai mult.

Atâta timp cât nu există o schimbare profundă în această societate, aceasta va continua să crească.

Personal, sunt în mod natural optimist și îmi spun că acest lucru se va schimba într-o zi * (sper să nu fie prea târziu) și că în ziua în care apare această scădere, va exista un impuls care o va face să scadă și mai repede. Dar, uneori, când văd lumea din jurul meu, îmi spun că sunt mulți dintre ei care nu dau naibii.

* în opinia mea, această schimbare se va întâmpla atunci când petrolul devine rar și scump ...
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 19/09/11, 13:40

Încă îți poți „cheltui mai bine” banii, de exemplu cumpărând produse care respectă mai mult omul (condițiile de muncă) și mediul (poluarea), care sunt adesea mai scumpe.

De asemenea, putem „munci mai puțin pentru a trăi mai mult”.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 19/09/11, 16:06

a scris:De asemenea, putem „munci mai puțin pentru a trăi mai mult”.


Dar, ca și în societatea noastră, „a trăi” este echivalat cu „a consuma” ...
... și consumul nu umple golul existențial
... nu munca te împiedică să trăiești
... este corect să nu fi învățat să trăiesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 19/09/11, 16:59

+1 (000 ...) pentru amândoi *

Fără îndoială, în anumite țări, legiuitorul a dorit să cumpere producția de energie a persoanelor fizice ... Astfel, ar exista o modalitate de a reglementa consumul de energie în funcție de preț.

Ar necesita apoi o scară tarifară cu geometrie variabilă.
Sub o anumită cotă, energia ar fi ieftină per persoană, dincolo de suma ar fi exponențială. Chiar dacă, pe de altă parte, ar fi nedrept să impozitezi pe cineva care a făcut deja efortul de a produce / acumula propria energie (deci nu este atât de ușor în practică să găsești echitate ...)

Pentru că am putea spune că acest lucru ar însemna a da dreptul de a polua celor mai bogați și de a crea un clivaj social în funcție de consumul de energie. Dar acest argument eșuează, deoarece este deja cazul (cel care are o capacitate cubică mare, un 4x4 lacom etc. consumă mai mult, dar el plătește în mod necesar mai mult și nu toată lumea are mijloacele de a „achiziționa acest tip de vehicul). .. Acolo am putea face distincția de preț prin suprasolicitarea a tot ceea ce este de origine fosilă sau nucleară.

În această perspectivă, ar fi un mare stimulent să lucrați pentru a economisi energie sau chiar pentru a recolta / produce energie.
Astfel, cel care își produce propria energie nu ar plăti nimic până la nivelul cotei (pentru a-i permite să își deprecieze instalația).

Dar, mai presus de toate, este o problemă de educație ... Exact!
Pentru mulți dintre noi, nu ne-ar trece prin cap să consumăm mai mult pentru că este gratuit, îl folosim doar pentru că avem nevoie de el și ne uităm la cheltuieli atunci, nu?

* PS: De asemenea, îmi place foarte mult ceea ce a spus Aerialcastor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/09/11, 18:12

Christine a scris:
a scris:De asemenea, putem „munci mai puțin pentru a trăi mai mult”.


Dar, ca și în societatea noastră, „a trăi” este echivalat cu „a consuma” ...
... și consumul nu umple golul existențial
... nu munca te împiedică să trăiești
... este corect să nu fi învățat să trăiesc


Practic, într-adevăr, comportamentul nostru este destul de prost. Faceți testul de climatizare reversibil într-un spațiu public colectiv (unde părțile interesate nu plătesc). Împachetați zapeta (telecomandă)

Inconfundabil:

a) vara: aerul condiționat este în poziție de aer condiționat, temperatura afișează 19 sau 20 °

b) iarna, aerul condiționat este în modul de încălzire, temperatura afișează 25 ° ...

Explicați-mi prin ce spirit remarcabil de condicțiune colectivă, avem nevoie de 19 ° vara, dar de 25 sau 27 iarna ????

Acum, mă grăbesc să adaug că nimeni nu trebuie să fie prost ... Biroul MEU este urcat la 27 ° (după aceea, sunt în suferință cardiacă) și încălzit la 21 ° (în ciuda unui „picior rece” continuu și dureros din cauza beta blocante ...). Și când conduc cu C1-ul meu în loc de C5, continuu să încerc să consum cel mai puțin, prin provocare personală ... Și împart consumul aproape la doi (aproximativ 5 l de GPL echivalent cu 4 l de benzină la 100) .

Mai serios: putem înlocui un consum redus de energie (și emisii scăzute de COXNUMX) pentru un consum care este, la un buget constant. Doar un exemplu: arderea combustibilului în cazan sau construirea unei terase din lemn cu economiile făcute prin trecerea la pelete, acest lucru nu este neutru ...

Cred că revenirea depinde foarte mult de motivație: când citesc toate dezbaterile privind „profitabilitatea” unei soluții de încălzire date în comparație cu o astfel de altă soluție, suntem deja pe un „ban” net ... Nu e de mirare că nici rebota la sfarsit! Încălzirea este „un rău necesar”, nu o activitate care se judecă după rentabilitatea sa !!! Dacă motivația este să fie „mai puțin rea”, nu este aceeași.

Mai serios, de asemenea, dacă consumul total crește în timp ce fiecare casă consumă mai puțin, este și pentru că suntem mai mulți ...
0 x
sspid14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 141
Înregistrare: 28/12/08, 22:11




de sspid14 » 20/09/11, 12:27

Did67 a scris:Inconfundabil:

a) vara: aerul condiționat este în poziție de aer condiționat, temperatura afișează 19 sau 20 °

b) iarna, aerul condiționat este în modul de încălzire, temperatura afișează 25 ° ...

Explicați-mi prin ce spirit remarcabil de condicțiune colectivă, avem nevoie de 19 ° vara, dar de 25 sau 27 iarna ????


Acest lucru poate fi explicat en partie prin faptul că temperatura afișată nu ia în considerare toți factorii pentru un sentiment de bunăstare:
- Pereții, ferestrele neizolate, ... devin reci iarna -> senzație de frig de pereții reci
- Curenți reci în timp ce vara este cald.
- gradul de umiditate poate varia, de asemenea.
- ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 270