Calculul pompei de sondă (putere, căderi de presiune etc.)

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/09/11, 16:46

Did67 a scris:Dacă umpleți 100% cu apă neelastică, presiunea va fi la zero de îndată ce primul litru este extras... [în acest caz, umplerea nu este simplă - supapă de decompresie?]

Dacă umpleți ca un balon de reglare a presiunii, cu capul în jos, de fapt comprimați aerul care apoi servește drept „presurizare”... Da, aveți dreptate... Dar capacitatea se va reduce...Trebuie să lase cel puțin 1/ 3 de aer sub presiune...


Evident, dar când vorbește despre un balon de presiune îmi imaginez că este un balon de reglare a presiunii, ca un supresor cu membrană și aer compresibil! De aici și prima mea remarcă la vârf...

Nu are rost să presurizezi un balon standard...

Ulterior nu cunosc detaliile la nivelul volumului de aer/apa respectiv. 30% spui? BINE.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/09/11, 16:48

Complet de acord cu macro cu o cameră de aer suplimentară mare pentru a menține presiunea pentru o lungă perioadă de timp.
O barca gonflabila ieftina de plaja, sub o greutate mare, poate face un balon cu aer mare sub presiune medie pentru a scurge apa impinsa de aer!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 02/10/11, 16:51

OK, deci: nu înțeleg totul.

In sfarsit un rezervor de 1000l si un rezervor de rapel? (pe care nu l-am gasit pe site-ul indicat)...

Dar încă nu înțeleg cum va funcționa asta cu o singură pompă:

- pe de o parte, rezervorul de 1 l, este în interesul dumneavoastră să îl umpleți la cel mai bun ritm posibil al pompei dumneavoastră (deoarece energia este rară); presiunea va fi înălțimea totală + pierderile de sarcină

- pe de alta parte, balonul tau de rapel, presiunea necesara va fi aceeasi + presurizarea balonului...
0 x
Fam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 29/01/10, 09:45




de Fam » 04/10/11, 12:26

Pentru a reactiona la ultima postare

Am rezervorul de apa de 1000l, dar nu este alimentar.
Va fi mare și dă apă prin gravitație (dar nu voi avea 1 bar)
Sistemul avut în vedere este de a opri umplerea imediat ce se atinge înălțimea dorită (ca o spălare a toaletei)

Pentru informații despre rezervorul de rezervor sub presiune (A se vedea punctul 39 din linkul propus sau direct: http://lokistagnepas.canalblog.com/arch ... 24310.html)

Balonul va fi controlat de un kit manometric.

Avantajul rezervorului este că este un rezervor de alimente iar apa sub presiune îmi permite și să folosesc un încălzitor de apă pe gaz
(Presiune peste 1 bar (1,2-1,5) și faceți un duș.

Apa utilizabilă sub presiune ar fi mai aproape de 30% din volumul rezervorului, dar este posibil să se pună rezervoare în paralel, dacă este necesar.

În privința asta încă nu m-am hotărât problema mea inițială.
0 x
„A vorbi despre asta este un lucru, a-l face altul.
Am facut alegerea mea "
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 04/10/11, 12:53

Ok deci e bine, așa cum am crezut de la început: un balon în stil supresor.

Aveți idee despre costul unui rezervor sub presiune de 100 L? Care este volumul mort?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 04/10/11, 13:38

Christophe a scris:Aveți idee despre costul unui rezervor sub presiune de 100 L?
Costă în jur de 250 de euro pentru o presiune de lucru de 5 până la 10 bari.

Christophe a scris:Care este volumul mort?
volumul util depinde în esență de diferența dintre presiunea min și max.

Dacă presupunem că balonul este plin cu 100 l de aer la început (la 1 bar), la 1,2 bar, balonul conține 16 litri de apă.
La 1,5 bari, contine 33 de litri de apa.

Cantitatea de apă utilizabilă între aceste două presiuni este deci de 17 litri.

Este indicat sa cresteti cat mai mult presiunea maxima (in limitele rezistentei balonului si pompei).
Cu o presiune maxima de 3 bari de exemplu, putem aspira 50 de litri inainte de a ajunge la presiunea minima de 1,2 bari.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 04/10/11, 15:43

Evident depinde de presiune, cand am pus intrebarea era subinteles...pentru 100L de apa la 3 bari...multumesc ca ai detaliat calculul :)

Deci 50L util nu este 100L...acum trebuie să vedem dacă: producătorii de baloane ar putea vorbi în volum util...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 04/10/11, 16:55

Christophe a scris:acum trebuie să vedem dacă: constructorii de baloane pot vorbi în volum util...
Pentru ce delta de presiune :?: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 04/10/11, 17:21

Pfff, caută-l! : Cheesy:
Nu stiu: 3 bare delta?

În orice caz, balonul nu este o soluție bună pentru a alimenta ceva care are nevoie de 3 bare continuu...

Pompa de 12V încă mi se pare cea mai bună soluție...
0 x
Fam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 29/01/10, 09:45




de Fam » 04/10/11, 19:33

Baloanele sunt vândute pentru capacitatea lor brută. De aici referința mea la 30 sau 40% volum util sub presiune.

Nu am nevoie de 3 bari continuu ci de mai mult de 1 bar pentru a putea folosi un încălzitor de apă pe gaz.

Soluția de pompă de 12V are avantajele sale, dar și dezavantajele sale: Uzura bateriei și necesită achiziționarea unui rezervor suplimentar de apă potabilă.
Deci este cea mai scumpă soluție, și care va consuma cel mai mult.

Cu sistemul pe care îl folosesc, grupul funcționează câteva minute pe zi pentru a pompa apa și a o pune sub presiune.
0 x
„A vorbi despre asta este un lucru, a-l face altul.

Am facut alegerea mea "

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 240