Construirea unei turbine eoliene la un cost mai mic

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
baptist
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 17/10/11, 11:31

Construirea unei turbine eoliene la un cost mai mic




de baptist » 20/10/11, 18:58

bonjour,

Lucrez la un TPE Sunt în primul SSI și am un proiect de construire a unei turbine eoliene la un cost mai mic cu materiale reciclate. Desigur, avem un buget care este al nostru
: Idee:
care ar trebui să fie inventarul nostru? :?
care este cea mai bună soluție pentru o turbină eoliană de grădină?
sau dacă este posibil ne-a luminat :?: :?: :?: :?:

Vă mulțumesc pentru ajutor : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 20/10/11, 19:51

Nu facem teme
0 x
baptist
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 17/10/11, 11:31




de baptist » 20/10/11, 20:03

Nu este întrebarea, dar în scop educațional, întrebarea nu este: „le putem răspunde”, dar știu că mă adresez oamenilor care cunosc subiectul pentru a avansa în proiectul nostru
și dacă este posibil
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 20/10/11, 20:58

Bună seara
deci, pentru a începe: „google poate fi prietenul tău”> cuvintele cheie precum moara de vânt DIY ar trebui să îți inspire ...
printre altele, există asta http://www.onpeutlefaire.com/construire ... e-vertical
de asemenea, tip turbine eoliene "piggott"
Mult noroc!
0 x
baptist
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 17/10/11, 11:31




de baptist » 20/10/11, 21:26

Da, am căzut deja pe el și am găsit deja câteva asemănătoare cu aceasta, dar problema care apare și cu ce material poate fi folosit pentru a face "catargul" turbinei eoliene, de exemplu pentru a face lamele putem folosi cutii (de ex. cutii de combustibil din oțel) tăiate în patru putem folosi un fost alternator pentru scuter, motocicletă .... am avut mai multe idei, dar pentru partidul central :?:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 20/10/11, 22:31

Există o armată de posibile turbine eoliene de configurații foarte diferite !!!
Google și econologia răspund foarte bine la întrebări !!!!

proiect de construire a unei turbine eoliene la un cost mai mic cu materiale recuperate

este probabil să varieze în funcție de ceea ce obțineți sau aveți ieftin și de munca pe care sunteți de acord să o faceți !!

Nu ai doar turbine eoliene în vârful catargului cu axă orizontală și pale subțiri !!
Știți de ce sunt așa și care sunt avantajele și dezavantajele lor? (întrebare de bază adresată de un examinator de proiecte de genul meu !!)

Turbinele eoliene vechi din Evul Mediu sau chiar înainte sunt remarcabile, morile de vânt bine cunoscute sunt simple ca material și mai multă muncă pentru a le construi !! Au fost destul de eficiente în sensul timpului pentru a măcina boabe sau a pompa !!

Aveți turbine eoliene simple cu axa verticală, ca un carusel, ușor de construit !!

Uită-te la toate variantele și la cele pentru țările subdezvoltate.

Cel mai simplu mod de a aprinde este o lampă cu manivelă LED ieftină alimentată de o mică turbină eoliană cu pânze de țesătură !!

Un catarg de bambus și giulgi este o soluție chineză !!!!

Un catarg format dintr-un copac viu cu turbina eoliană deasupra este o soluție care necesită să înveți să urci un pin sau stejar de 25 m înălțime !!

Recuperarea agitației din vârful copacilor de către vânt cu frânghii și scripeți, ca și valurile de pe mare, este o soluție originală care trebuie brevetată, care face turbina eoliană invizibilă în pădure până la punctul în care vecinii nu pot protesta, eficiența sa scăzută fiind compensată de suprafața copacilor în vânt și de partea ecologică estetică. !!

Deci, acest proiect este pentru a vă testa imaginația și alegerile !!!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Re: Construcția unei turbine eoliene la un cost mai mic




de lejustemilieu » 21/10/11, 07:07

baptiste a scris:bonjour,

Lucrez la un TPE Sunt în primul SSI și am un proiect de construire a unei turbine eoliene la un cost mai mic cu materiale reciclate. Desigur, avem un buget care este al nostru
: Idee:
care ar trebui să fie inventarul nostru? :?
care este cea mai bună soluție pentru o turbină eoliană de grădină?
sau dacă este posibil ne-a luminat :?: :?: :?: :?:

Vă mulțumesc pentru ajutor : Cheesy:

bonjour,
Am răspunsul tău : Cheesy:
Vizavi de aeroportul Charleroi din Belgia, două turbine eoliene au fost instalate pe acoperișul unei clădiri guvernamentale.
Nu au lucrat niciodată!
Dă-i primarului un telefon pentru a-l recupera :D
Editat pentru a insera fotografia:
http://www.charleroi.be/SiteResources/D ... d-3933.htm
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
baptist
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 17/10/11, 11:31




de baptist » 21/10/11, 08:21

bonjour,

Pentru o turbină eoliană privată, ideea turbinei eoliene din vârful unui copac este grozavă, dar trebuie să prezentăm un model de aproximativ 4 metri, avem o mulțime de soluții, dar axa centrală rămâne o întrebare. Ești sigur că bambusul va face trucul? :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 269