Vată celuloză sau nu? Sare de bor și sănătate?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 26/10/11, 20:16

Salut maestru !!

Ei bine, da, sunt foarte motivat !!! subiectul este fierbinte și trage o linie de sulf în spatele ei ...

Telefonez, cine mă va ajuta să găsesc DOT la cel mai bun preț și în cantitate suficientă?

Miaaaaooooouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuo :?
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/10/11, 23:12

Mulțumesc Lietseu, pisica, pentru aceste informații !!
Ce parere aveti de acest site comercial pe care l-am citat pentru vata din lemn si celuloza fara fungicid sau bor :?
http://www.nature-et-developpement.com/ ... 9-C63.html
Poate o soluție la problema ta imediată ??????

http://www.nature-et-developpement.com/ ... 0-C63.html
http://www.nature-et-developpement.com/ ... 6sisch.pdf
http://www.nature-et-developpement.com/ ... 0Fiche.pdf


Borul individual nu este periculos, dar dacă îl punem cu toții peste tot va fi enervant!!
http://www.eswoodtreatment.com/pdf/espt ... rocess.pdf
http://www.building-products.com/readAr ... px?ID=2371
Este absurd să-i blochezi vânzarea pentru etichetare non-standard !!!
Continuăm să aruncăm 5 mg de mercur în fiecare bec fluorescent spart cu o mulțime de pământuri rare în natură!!
Când eram tânăr, trăiam cu toții în mercur medical, mercurocrom, dezinfectant, medicamente cu 2,5 g de mercur pe tub etc.
În prezent este înlocuit cu iod (betadină) atât de masiv !!
Continuăm insecticidele masiv prea des !!

dar borul nu este simplu:
"Boratii nu ucid la contact, cum ar fi pulverizarea pe o cutie de Raid. Acţionează ca un agent de uscare; usucă interiorul unei insecte, astfel încât aceasta nu mai poate mânca."
„Dacă fixați borați în permanență în lemn, experiența ne-a arătat că conservantul pentru lemn nu va fi eficient”, este de acord Dick Jackson, președintele Pacific Wood Preserving Cos., Bakersfield, Ca. „Boratul trebuie să fie mobil în lemn. pentru ca acesta să fie eficient împotriva cariilor și termitelor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/10/11, 19:49

Buna dedelco, cred ca e DOT diluat, nu am vazut preturile, prea ocupat momentan, dar ma indoiesc ca va scadea mai jos decat cele pe care vi le dau in curand!
informatia este si ea foarte detaliata, dar trebuie spus ca aproape totul s-a spus :D

Ca reamintire, Boraxul este o sare naturală care ar avea doar o influență „asupra funcțiilor de reproducere”, cu condiția ca cineva să fie expus la concentrații foarte mari... vezi link-ul de mai jos!
Nu, nu vreau să discut, domnii care sunt prea ageri trebuie doar să se mulțumească cu asta, : Evil: în Franța, sute de oameni își tratează termitele cu mult ulei uzat și alte amestecuri de petrol... fără să-și facă griji pentru apa pe care o vor bea proprii copii în 20 de ani : Evil:

http://www.materiaux-naturels.fr/fiche- ... -bore.html
și nu ratați PDF-ul excelent din aceeași fereastră, aici este linkul pentru cele mai confuze: http://www.materiaux-naturels.fr/images ... /n_157.pdf

iată un extras din PDF a cărui adresă precede:
Reproducere / dezvoltare: studii pe animale,
implicând ingestia de doze mari de către mai multe specii,
indicați că boratele afectează reproducerea și
dezvoltare. Un studiu privind expunerea profesională a
praful omului de borat nu a demonstrat niciun efect
nefavorabil la reproducere.
.

Bucurați-vă de lectură :P
și mănâncă pe toți :P :P :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/10/11, 20:02

dedelco scrie:



Curios, ultimul link vorbește despre ulei dur, nu știu decât unul care devine ulei tare în mod natural, ulei de in și sunt ocupat să fac un test pe termen lung asupra eficienței sale ca înlocuitor pur și simplu pentru lacurile sintetice, care sunt aproape toate concentrat pe „materiale plastice”
care accelerează putrezirea lemnului sub stratul de vopsea sau lac ... CQFD

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/10/11, 22:05

Acest pdf indică compoziția:
Ulei de soia, emulgator vegetal, apă
Conservant cu etichetă ecologică fără biocide

http://www.nature-et-developpement.com/ ... 0Fiche.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/10/11, 22:26

Ei bine, da, când l-am citit, am văzut compoziția acestui ulei ...
Rapița în fază apoasă? amestecarea rapiței cu apa?


Miau...
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 27/10/11, 22:30

... sincer, nu văd nici un rost să relansez această dezbatere făcând-o la nesfârșit complex...

În rate similare de izolare, acolo este polistirenul expandat... Așa că ar trebui să oprim aceste discursuri lungi...

Aici am dat adresa unui chimist de bună-credință:
https://www.econologie.com/forums/post195311.html#195311

Informațiile au fost verificate și verificate de mai multe ori ...

Eșecul de a argumenta serios cu sprijinirea referințelor științifice care ar demonstra contrariul Borul este inofflipicios într-o construcție, așa cum este amestecată cu vată de celuloză, a cărei proporție nu este excesivă, contrar a ceea ce sugerează un post de mai sus). Este un produs bun cu un echilibru economic favorabil: punct!

Singurul caz în care borul ar putea pătrunde în pământ ar fi în caz de incendiu, când apa ar scurge produsul, sau dacă ar fi totuși ars (chiar dacă ar arde foarte rău) și cazurile sunt rare... Din fericire .

Pe de alta parte, folosirea vatei de celuloza prezinta UN ANUMIT interes, in TOATE CAZURI...

Deci să nu mai atacăm soluții dovedite... Pentru că altfel ar trebui să oferim alternative, ca PE... dar apoi... stratul de ozon...
Dernière édition alin Obamot 28 / 10 / 11, 13: 13, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/10/11, 22:54

100% sunt de acord cu tine obamot (la fel de des ...)

Mulțumesc pentru părerea chimistului care, de altfel, m-a împins să-mi pun bobul de sare ... bor!

miau
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 28/10/11, 08:47

Obamot a scris:...Eșecul de a argumenta serios cu sprijinirea referințelor științifice care ar demonstra contrariul Borul este inofensiv într-o construcție, așa cum este amestecată cu vată de celuloză, a cărei proporție nu este excesivă, contrar a ceea ce sugerează un post de mai sus). Este un produs bun cu un echilibru economic favorabil: punct!
Ha Mulțumesc Obamot. 8)
Mi-am izolat mansarda cu vată de celuloză luna trecută și începeam să deprim... Ne străduim să facem tot ce putem și de îndată ce am făcut asta v-am spus că e rău...

Pentru moment, am senzația că casa a fost transformată de munca mea de vată de celuloză VMC DF +.
Temperatura rămâne peste 18° cu încălzirea oprită și nu mai suferim de mirosuri sau umiditate.
: Mrgreen:
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 28/10/11, 11:36

Sfârșitul sfârșitului va fi încălzirea aerului de intrare al VMC Double Flux cu fumurile de la soba cu peleți .... într-o zi :-)
0 x
Un bientôt!

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221