Proiect: Casă verde

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 17/04/06, 09:12

hi,

Super proiect, dar atenție, există o mulțime de lucruri care funcționează într-un model, dar care se dovedesc a fi zero în realitate.

Un mic lucru pe care l-am văzut în partea casei: o recuperare a apei cu rezervoare sub acoperișuri: folosiți acest spațiu mort și, mai presus de toate, vă hrăniți rețelele de la parter prin gravitație (nu este necesară o pompă). Aceasta este autonomia.

De asemenea, cred că panourile solare termice sunt destul de vizibile. În acest punct, turbină eoliană, mini centrală hidroelectrică, cogenerare de la biomasă, cositoare solară pentru grădină (aceste mici cositoare autonome pe care le-am vândut acum câteva ori), grădină organică desigur (autonomie alimentară).

Un alt punct de evidențiat într-o astfel de casă: absența substanțelor chimice: săpun de Marsilia pentru rufe, cristale de sodă, oțet alb și săpun negru pentru curățare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 17/04/06, 12:23

floriane a scris:în caz contrar,
Știți cu cine ar trebui să vorbesc pentru a asambla mecanisme precum turbina eoliană, panourile solare etc ... într-o casă mică? Ar trebui să cerem cooperarea unui inginer cu un producător de modele ...? Sau cu un electrician? cu un arhitect?

Și cât ar trebui plătiți acești oameni pentru un astfel de proiect?


Cred că dacă cunoașteți pe cineva care este un bun muncitor, nu ar trebui să fie prea complicat pentru el
cel mai bun cred că este să ai pe cineva care să facă un model redus și care să acopere disciplinele avioanelor, ambarcațiunilor și mașinilor și care să asambleze totul de la A la Z (necesită să fii politehnic în multe domenii și a fi priceput manual)
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 17/04/06, 14:56

floriane a scris:în caz contrar,
Știți cu cine ar trebui să vorbesc pentru a asambla mecanisme precum turbina eoliană, panourile solare etc ... într-o casă mică? Ar trebui să cerem cooperarea unui inginer cu un producător de modele ...? Sau cu un electrician? cu un arhitect?

Și cât ar trebui plătiți acești oameni pentru un astfel de proiect?


hi

Trebuie să o faci singur : Idee: ; pentru că inginerii care nu știu cum să strângă un șurub sau să sudeze o sârmă „ponde du concept”, îi supără pe bieții băieți responsabili de fabricarea și întreținerea acestuia și nu fac nimic profitabil (înainte de a proiecta un motor trebuie să fii deja capabil reparați unul).

Abilitatea de a gândi și de a proiecta este foarte importantă, dar să știi cum să o faci într-un mod „utilizabil” este cu atât mai mult. vor învăța : Evil:

Pentru dvs. adăpostiți un panou fotovoltaic, un colector de flotă și 2 sau 3 cote și capete ar trebui să fie suficiente; pentru editare, corectarea lecțiilor din anul IV și 4 minute de stagiu la instalatorul local ar trebui să fie suficiente. : Lol:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Floriane
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/04/06, 23:14




de Floriane » 17/04/06, 16:23

Vă mulțumesc foarte mult, dar pentru moment, nu trebuie să realizez această casă, trebuie doar să mă gândesc la pașii pentru realizarea ei.
Pe de altă parte, nu cred că pot trimite unei organizații (care în cele din urmă ar fi de acord să comercializeze trusa) un produs pe care l-aș fi asamblat eu însumi ... (?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 17/04/06, 16:38

zac a scris:Trebuie să o faci singur : Idee: ; pentru că inginerii care nu știu cum să strângă un șurub sau să sudeze o sârmă „ponde du concept”, îi supără pe bieții băieți responsabili de fabricarea și întreținerea acestuia și nu fac nimic profitabil (înainte de a proiecta un motor trebuie să fii deja capabil reparați unul).
Abilitatea de a gândi și de a proiecta este foarte importantă, dar să știi cum să o faci într-un mod „utilizabil” este cu atât mai mult. vor învăța : Evil:
Vă mulțumim pentru intervenția dvs. asupra viitorilor ingineri ...
Mâncărim de ani de zile, dar nu intrați în controversă, deoarece spiritul de corp va cădea peste mine, încă o dată ...
Sunt tehnician de întreținere și suntem mereu deranjați de mașinile de prelucrare a hârtiei (autoeditare), din ce în ce mai zgomotoase, urât mirositoare, obositoare pentru operatori. Pentru întreținere, nimic nu este ușor pentru accesibilitate, logica de funcționare a ansamblului sau demontarea și întreținerea.
Totul se face prin asamblarea cotelor și a scopurilor.
Atunci când un inginer (care poate nu știe să conducă un cui) proiectează o mașină, el proiectează ansamblul conform specificațiilor.
Apoi ia catalogul de piese necesare, celule, motoare, ambreiaje, role, surse de alimentare, compresoare, filtre și alege, pentru a reduce prețurile.
În ziua D, compania clientă verifică operațiunea conform specificațiilor sale, notează că rulează mai mult sau mai puțin și este ok pentru serviciu. Da, ar trebui să mutăm un buton de oprire de urgență ...
Întreținerea în următoarele săptămâni, am observat că a fost o mizerie, din motivele pe care le-am indicat mai sus și că nu este atât de fiabil ...
Ce conteaza! Ierarhiei nu îi pasă! Fișierul este închis. Nimic nu va apărea. Suntem conștienți de faptul că s-au făcut aranjamente la un nivel înalt și acesta rămâne acolo.
Rahatul este pentru productiv.
În ultimii ani, am modificat cablurile electrice, piesele și am proiectat foarte mult, pentru a facilita întreținerea sau a ușura șoferul, pentru fiabilitate, costul redus al reînnoirii. Mașinile erau într-o întreținere internă totală și au funcționat bine ... cu excepția faptului că a strigat mai sus când nu a fost reparată în decurs de o oră (din nou directori care nu știau cum să strângă un șurub).
Acum, trebuie să degresăm (scădem masa salarială, acesta este răspunsul prost al vremii). Deci mașinile sunt cumpărate, cu „întreținere externalizată” (cum se spune), cu un contract de întreținere totală, care merită pielea feselor, dar nu sunt aceleași bugete. Și ni se face să înțelegem că nu mai suntem utili și că suntem prea scumpi. Abia acum, ei văd, mașinile pot fi pe drum timp de jumătate de zile întregi, dar nu le supără, ca și pentru noi după o oră.
Deci, au avut ideea de a ni se alătura, de a-și controla munca și de a face întreținere în orele extreme ale contractului de întreținere externă (pentru că în cele din urmă costă mulți bani ..). De fapt, servim, pentru a instrui tehnicieni externi, pentru a le furniza echipamente sau pentru a le depana cu frezare, strung și sudare. Acest lucru va dura atâta timp cât sunt operaționale și după aceea de către bătrânii obraznici care și-au iubit slujba.
Atât de mult încât în ​​prezent, există mașini pe mașini susceptibile de a fi modificate ... Și am grijă să nu-l ating, pentru că avem încă o mică mândrie.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 171