De ce 1 miliarde de oameni sunt înfometați? Nici o problema!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 06/11/11, 21:49

Janic a scris:
Ce propui ?

prin alegerea mea de viață, soluția ar fi radicală, dar inaplicabilă fără uriașe răsturnări sociale, economice și umane.

În acest caz, ce interes?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 06/11/11, 21:53

Janic a scris:aceasta înseamnă, o creștere semnificativă a prețului cărnii pe tarabe (sau pentru a strânge crescătorii și mai mult de gât) și, în orice caz, mai puține deșeuri de vândut, prin urmare, alegerea prin bani și mormăitul consumatorilor care nu iau în considerare în niciun fel reduceți consumul de carne.

Acest lucru ar putea, de asemenea, să reînvie, ca în trecut, animale mici pentru consumul personal de către gospodării.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/11/11, 00:44

Mancam deja carne lipita sau reconstituita fara sa stim asta !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 07/11/11, 11:03

dedeleco a scris:Mancam deja carne lipita sau reconstituita fara sa stim asta !!!


Corect, dar este carne de origine animală.
Carnea genică va fi in vitro!
Este, de asemenea, o chestiune de celule lactate conținute în silozuri, care va face posibilă crearea „produselor lactate” ... desigur, toate acestea vor fi automatizate și vor vedea dispariția pură și simplă a țăranilor noștri (ei bine, ce rămâne din ei)!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 07/11/11, 15:36

Janic a scris:PS pentru moduri: cele trei măști de gaz din stânga: este un mesaj subliminal? : Cheesy:

Noii înregistrați au doar măști, care ca și când intervențiile lor se transformă în flori etc. Acești domni moderatori petrecuseră mult timp lustruind chestia în acel moment ...


În caz contrar, sunt surprins că nu menționați OMG-uri, de exemplu, care sunt desemnate ca fiind esențiale pentru creșterea producției de cereale:
1- să faci carne și să aduci bani
2- pentru bărbații care nu își permit carnea și aduc bani și comunică umanist în treacăt
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 07/11/11, 16:28

Bună, Christine, ar fi trebuit să vorbești despre asta în răspunsurile tale, deoarece este și subiectul tău.
În caz contrar, trebuia să vii duminică la maghiran, a avut loc această proiecție
http://www.commentnourrirlavenir.com/
Și o dezbatere ulterioară unde au fost menționate OMG-urile, precum și problema b12 pentru cei care sunt preocupați (ei bine, nu știu dacă este foarte hrănitoare, dar am rămas înfometat după răspuns.

În plus, au fost lucruri interesante de descoperit și am putut să-mi asigur lucerna.

Singura critică nu este suficientă conferință, e adevărat că trebuie să dureze 9 zile.
a + claude
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 07/11/11, 17:44

salut christine
noii înregistrați au doar măști, care se transformă treptat în flori etc. Acești domni moderatori petrecuseră mult timp lustruind chestia în acel moment ...

Mi-am spus, de asemenea, că de ceva timp respiram mai bine!
clasou hello too
Și o dezbatere după sau OMG-urile au fost evocate. La fel ca și problema b12 pentru cei care sunt în cauză (ei bine, nu știu dacă este foarte hrănitoare, dar mi-a fost foame de răspuns.)

Ah, B12! Pe un site VG pe care îl parazitez (sau nu) suntem la peste 1.000 de intervenții și toată lumea rămâne pe pozițiile lor, dar subiectul este totuși interesant!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 07/11/11, 20:42

pentru cei care doresc să știe cum ar putea să-și mănânce 1 miliard de oameni
http://www.vegplanete.com/#9
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 08/11/11, 09:26

Totul este bun în porc ...

În mod aleatoriu:

Veg 84 / Este nevoie de 2 de litri de apă pentru a produce 000g de carne de vită.

Veg 88 / este nevoie de 10 de litri de apă pentru a produce 000g de carne de vită.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 08/11/11, 09:54

Extremismul vegetarian este o prostie la fel de monumentală ca și consumul excesiv....

Mai puțin cancer..C-ul meu...Cunoșteam câțiva (3) vegetarieni tari care aveau vârsta mea..Au murit de cancer...Cu mult înaintea mea, care era ușor supraponderală și nu prea sportivă...Omnivor.

Cu toate pesticidele și alte murdării aruncate asupra fructelor și legumelor ... evitați să beți apă de bulion și chiar păstrați-o până la buruieni în jurul casei ...

Este nevoie de tot ceea ce suntem intenționați să mâncăm ... Fără abuz asta este tot ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 306