Căutați martori care locuiesc lângă un parc eolian

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 11/11/11, 21:38

În plus, dacă vorbim doar despre zgomot, o centrală nucleară este destul de zgomotoasă. Există un zumzet continuu, care este departe de a fi plăcut.
mă marcase când mergeam să văd prieteni care locuiesc lângă Cattenom.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/11/11, 21:50

Aburul iese și motoarele, este zgomotos, uneori suflă puternic la câțiva kilometri distanță !!
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 12/11/11, 12:27

Christophe a scris:
Maximus Leo a scris:Atenție, totul depinde de turbina eoliană pentru că există turbine eoliene foarte zgomotoase precum cele instalate în Cap Corse, le puteți auzi la câțiva km distanță! Și există turbine eoliene foarte silențioase, precum cele de la parcul eolian Bouin din Vandea, însă mult mai mari, care fac foarte, foarte puțin zgomot în ciuda diametrului de 85 m și a 2,5 MW.


Cei din Cap Corse au, din câte știu eu, deja un vârstă de 20 de ani ... Cred că proiectul datează din 1991 ... de verificat.

Am trecut de mai multe ori acolo și zgomotul nu m-a șocat ... (cel puțin de la D80), în Bouin am trecut și eu și am fost acolo la poalele turbinelor eoliene și acolo putem auzi un fel de „fluier alternativ „... cu care, chiar și într-un cort amplasat la poalele turbinei eoliene, cu care ne-am putea obișnui destul de repede, cred ...

Cuicui a scris:Sensul: căutarea martorilor cine traieste lângă un parc eolian (un verb, nu un adjectiv). Dar hei, cred că toată lumea a luat-o.


+1

Cap Corse sau Bouin este Nordex! Același constructor.

În Cap Corse datează din 2000:

http://www.thewindpower.net/champ-eolien-83.php

Și Bouin din 2003:

http://www.thewindpower.net/windfarm_fr_1_bouin.php

La Cap Corse, AMHA, zgomotul nu provine din lame, ci din utilaje. La moara Mattei, la 1500 de metri, (măsurat pe Google Earth), zgomotul trebuie să fie între 40 și 50 dB la pifometrul neponderat (adică între 0,28 și 2,8 wați acustici). Este în regulă, dar poate deranja bătrânele bătrâne dacă mediul este calm.

Parcul Cap Corse văzut de la Moulin Mattei (iulie 2011):

Imagine

În cazul parcului Bouin, unde turbinele eoliene sunt gigantice, trebuie să fii cu adevărat la picioarele lor pentru a auzi ceva.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 14/11/11, 09:56

jlt22 a scris:Argumentele lor sunt, în opinia mea, uneori îndepărtate.


Și mai presus de toate vezi CV-ul fondatorilor, liderilor și membrilor acestei asociații ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185