Încălzire solară: clădire cu tampon termic în Elveția

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 25/11/11, 09:44

dedeleco devii mega greu acolo ... la limita trollului ... : Evil:

fthanron a scris:1000x vă mulțumesc și pentru această postare și linkurile Christophe, aceasta este o veste pozitivă dimineața!
PS: Mi-am permis să împărtășesc postarea pe Facebook și Google+ ce crezi?


a) Sunteți binevenit, Econo este aici pentru asta!
b) Pentru partajare, nu pot decât să îl încurajez: econo nu este publicat suficient pe rețelele de socializare.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 25/11/11, 11:36

Amuzant, nu faci un studiu bibliografic serios, (există și alte soluții), pentru că descoperi acest sistem elvețian pe care l-am văzut cu mai mult de un an în urmă, pe care l-ai fi putut prezenta de mult timp și având în vedere prețul unui un singur rezervor foarte mare, (de 3 până la 5 ori cel al lui Christophe, 70m3), necesar pentru o singură casă veche dificil de izolat mai bine, problema franceză de bază care favorizează energia nucleară, am pus deoparte această soluție !!

Terenul este gratuit, fără un rezervor de 300m3, adesea cu scurgeri atât de ieftine și, prin urmare, rămâne cea mai bună soluție !!
Mai ales în grădinile mele, pentru a nu fi demolat cu camioane și macarale uriașe, așa cum se arată în fotografiile de construcție ale acestei soluții elvețiene, care are un rezervor necesar pentru o singură casă veche slab făcută !!! (cazul aproape tuturor francezilor, nu suficient de bogat)

Ați cuantificat prețurile ??

Christophe, ca și mine, nu vrea să investească între 50 și 100 de ani și mai mult în încălzire într-un astfel de sistem !!!
Și așa își păstrează sistemul de încălzire a lemnului !!
La fel ca mine s-a recuperat lemnul gratuit !!

Ceea ce contează este prețul real, cu cele mai ieftine soluții și deseori nu foarte scumpe zero emisii !!!
Energia nucleară profită de acest preț excesiv pentru a spune că există doar energie nucleară realistă !! O nebunie.

Suplimentul de gaz pentru ACM www.dlsc.ca , ceea ce te face să respingi în mod peremptoriu această soluție simplă este de a menține prețul scăzut și poate fi ușor îndepărtat (în special la altitudini mai mici) sau înlocuit cu lemn.

Oricum problema mea este să găsesc forajul ieftin la 10m adâncime folosit de Uretek sau Geosec în ciment adânc !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 25/11/11, 16:10

Într-adevăr, depozitarea cu rezervor de apă este dificil de prevăzut în renovare, cu excepția și trebuie să îndrăznească să o facă: învelirea și inundarea unei încăperi din pivniță! Muncă posibilă, dar titanică! Ne putem imagina, de asemenea, folosind o parte din spațiul de accesare cu crawlere.

Și după aceea, zecile de m² necesare și rețeaua hidraulică vor trebui încă așezate!

Deci, în renovare, cu excepția unor condiții foarte speciale, mi se pare dificil și, chiar dacă este vorba de economisirea energiei primare, poate că este mai bine să favorizați izolația ...

Altfel, în renovare: ne putem imagina realizarea unei extensii / anexe care să conțină tamponul și panourile solare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/11/11, 20:56

Bein woui, dar de aceea raționamentul lui Dédé nu ține apă!

Dacă un balon termic, rezultat din calcule precise și o tehnologie de zbor mare (deși extrem de simplu în design) reușește doar să funcționeze cu o casă pasivă de ultimă generație, cum intenționează să realizeze acest lucru prin prinderea energiei sale? Recuperată sub mult mai puțin condiții convingătoare: la o adâncime teoretic mai puțin favorabilă, fără o izolație puternică pentru a conține căldura și cu o dimensionare a repausului de instalare realizat cu pifometrul ... (Indiferent de încărcătura importantă de energie necesară încălzirii, așa cum ne dăm seama când încălzim cu combustibili fosili!)

=> și mai mult, pentru a restabiliza o construcție veche ...!

Nu impinge !!! : Mrgreen:

Este deja minunat ce reușim să facem! Prin urmare, este puțin normal că trebuie să sapăm adânc pentru a găsi condiții similare construcțiilor JENNI, pentru ca un balon termic ad hoc să joace rolul pe care îl așteptăm ... Pentru că vă las imaginați condensul pe care „efectul stivă” „ar produce dintr-un design slab dimensionat, ceea ce ar fi inevitabil cazul condițiilor de depozitare precare (realizate astfel aproape de suprafață). Nu mă îndoiesc că există un câștig, ceea ce mă îndoiesc este că este suficient!

Astfel, toată lumea va înțelege rapid puterea schimburilor de căldură pe care le poate avea la această adâncime (cu excepția unei instalații complexe, căutarea în săptămâna mică compromite imediat o astfel de abordare) ....

Ei bine, bine, sper că, puțin câte puțin, se face lumină asupra acestei probleme și că bunul simț preia.
Ultimul punct: costul!

Sunt casele pasive atât de scumpe?

Calcul rapid în colțul meu, pentru o clădire veche, dar totuși izolată cu gallendaje din cărămidă de teracotă. Rezultat: 4 EUR de încălzire pe an!

Peste 60 de ani, asta plătește jumătate din casă!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 26/11/11, 02:24

Obamot încă nu a înțeles difuzia căldurii și, având în vedere explicațiile mele repetate, nu va înțelege niciodată și nu va crede că mergi la fundul pământului va fi mai bine, cu un balon uriaș !!

încă www.dlsc.ca oferă dovada că funcționează, cu stocare fiabilă, deloc precară, dar Obamot motivează doar cu sentimentele sale și nu științific !!

De asemenea, tot ce trebuie să fac este să găuriți, să faceți clătinări simple, fără un balon mare de 500m3 de preț astronomic, pentru prețul încălzirii anuale a casei la 4000 € încălzire anuală, mult mai mult filtru termic decât cea mai proastă casă a mea! !

Apropo, cea mai ușoară cale este de a pune casa sub 3 până la 6 m de pământ pentru o schimbare de fază de 4 luni care păstrează căldura verii pentru iarnă, la un preț pe cel al săpăturii cu excavator de pământ liber.
Poate pune totul foarte cald la fundul unei fântâni mari de câțiva km adâncime, ca în minele de diamante din Africa de Sud, singura metodă care rezistă conform lui Obamot !!
0 x
roy1361
x 17




de roy1361 » 27/11/11, 08:59

Buna,

Cred că în această dimineață Dédé trebuie să aibă durerea de cap după o noapte de sărbători:

Imagine

Duminica buna...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 27/11/11, 10:53

Mulțumesc Roy pentru informații, copiat aici https://www.econologie.com/forums/post217405.html#217405 și pe tweeter.

Așa cum m-am gândit de la început, chiar și în Drake, nu este acoperită 100% din energie, așa că avem nevoie de un supliment ... spre deosebire de ceea ce dede ne-a lovit de luni de zile! Aceasta nu este o critică a tehnologiei utilizate; 80% este deja grozav dar proiectul elvețian, cu un tampon de apă, pare să se descurce mai bine ...

Nu-i așa?
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 27/11/11, 11:22

Este simplu, DD trebuie să ne găsească un caz specific, viabil din punct de vedere financiar și care funcționează, pe scurt, un exemplu ca în Elveția.
:D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/11/11, 13:28

Este uimitor că nu știi cum să vezi științific și cu bun simț, cele mai ieftine soluții simple și judecătorii acestui premiu sunt mai talentați decât tine !!

Este atât de simplu încât toată lumea o poate face acasă cu un burghiu, jucând cu grădina lor și puțină imaginație !!

A www.dlsc.ca funcționează dacă uitați ACM sau dacă vă mulțumiți pentru băile și dușurile cu apă la 20 ° C ca mine !!
Dacă dlsc.ca ar fi în sudul Franței în loc de 1000m altitudine în regiunea continentală cu -20 ° C și mai mult, ar fi 100% !!

Ați văzut prețul rezervorului de 200 până la 500m3 necesar unei singure case tipice din Franța ???
În timp ce câteva găuri ca o fântână adâncă sunt suficiente !!
Deraiezi complet !!

În economie, ești la fel de blocat ca majoritatea francezilor care continuă să se grăbească cu energia nucleară cu 60 de ani de inerție direct într-un inevitabil, sigur și sigur dezastru Fukushima-Cernobîl, mai devreme sau mai târziu, având în vedere că bărbații nu sunt infailibili în perpetuitate! !

Ești la fel de blocat, ca un francez obișnuit care a adunat o mulțime de lemn gratuit de la ultima furtună pe o plajă de lângă mare ieri și care, când i-am explicat că arzând acasă acest lemn plin de sare de mare cu clor pentru a face dioxină, s-a inundat, copiii săi și tot cartierul cu dioxină, m-au insultat, au negat riscul de cancer multiplicat (ca sub fumurile unui incinerator de gunoi fără filtru), că era tânăr, nu risca nimic etc. .
Așadar, respirați cu toții dioxina vecinilor voștri, care arde orice, iar singura soluție ieftină este să copiați simplu www.dlsc.ca
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/11/11, 14:29

citiți pe pagina web net în loc de minitel:
http://realinfos.wordpress.com/2011/11/ ... ns-mouais/
http://www.romandie.com/news/n/_Le_Prix ... 111311.asp

și în detalii:
http://www.energyglobe.com/news/details ... 2/id/1823/

Și îl poți pune aproape peste tot simplu și cu puțină imaginație !!
În special în fundațiile cu grămezi de clădiri mari pe care le văd peste tot în Franța !!
Arhitecții nu își dau seama că atunci când fundațiile au nevoie de grămezi de 10 sau chiar 20m adâncime, acest lucru constituie un rezervor magnific de căldură de vară pentru iarnă pentru aproape nimic mai mult decât efortul de a înțelege, aproape și a îndrăzni !!


Premiul mondial Energy Globe revine Alberta / Canada, Drake Landing Solar Community - Mai mult de 40 de națiuni sărbătoresc la ceremonia de premiere a Energy Globe World din Wels, Austria

Austria / Wels - TPremiul mondial Energy Globe din anul său revine Alberta / Canada pentru proiectul „Drake Landing Solar Community” reprezentat de Doug Mc Clenahan. 52 de case ale comunității solare Drake Landing din Okotoks, Alberta profită de un sistem ingenios în care căldura de la soarele de vară este stocată sub suprafața pământului. Iarna este folosit pentru a satisface 80% din întreaga nevoie de energie a comunității. Proiectul a fost, de asemenea, câștigător la categoria „foc”.

Publicul a avut cuvântul final și a ales câștigătorul premiului din cinci categorii individuale, căruia i s-a oferit Statuia de aur a Globului Energiei de către ministrul austriac de economie Reinhold Mitterlehner și fondatorul Globului Energiei, Wolfgang Neumann. Zâmbete strălucitoare, încântare și aplauze entuziaste au însoțit ceremonia pe scena Wels. „Mulțumesc Austria, încă nu-mi vine să cred ...” În mijlocul unei rafale de lanterne, Mc Clenahan a afișat trofeul Energy Globe de 15 kilograme. Participau la ceremonia de premiere a Energy Globe, în speranța de a primi premii pentru munca și eforturile lor minunate în favoarea unui mediu mai bun.

Reprezentanți din peste 40 de țări, peste 1000 de invitați care fuseseră invitați la ceremonie, vorbitori laudatori de top și o mulțime imensă de reprezentanți ai presei și televiziunii s-au adunat la Centrul de conferințe Fair Grounds din orașul austral superior Wels pentru anul acesta de mediu Gala superlativelor. „Toate aceste proiecte reprezintă soluțiile de mâine. Acest mare spirit de pionierat al inovației va asigura că planeta noastră va rămâne și o casă utilă pentru copiii noștri”, este convins fondatorul Energy Globe, Wolfgang Neumann. Proiectul său Energy Globe care atrage anual participanți din 100 de țări și mai mult de 1000 de proiecte individuale demonstrează public modul în care energia poate fi utilizată într-o manieră eficientă oriunde în lume. Aceasta arată cum se poate obține o calitate mai bună a vieții, creând în același timp un impuls pentru economie.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 400