Izolarea termică a unei uși

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 07/12/11, 11:30

Tocmai am luat un burghiu mic de 2 mm și am găurit în cea mai subțire zonă a ușii,
apoi forez și simt un gol, continui să forez și nimic,
Deschid ușa să verific și... eram deja pe partea cealaltă,

prin urmare, cea mai subțire zonă a ușii este mai mică de 8 mm.

Cred că cea mai subțire zonă, pe partea coridorului, va fi umplută cu spumă în expansiune, apoi acoperită cu nu știu ce,

S-ar putea să mă duc să cumpăr o bombă în după-amiaza asta
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 07/12/11, 11:34

Uite, mai puțin de 1 cm grosime... e chiar mai rău decât credeam...

Pentru spuma expandata trebuie sa faci un cofraj inainte altfel nu va fi omogen... Cred ca va fi mai usor sa lucrezi cu polistiren extrudat!

Vezi cât de gros îl poți pune/partea cea mai groasă...
0 x
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 08/12/11, 12:34

Bun ,
Am cumpărat două cutii de spumă expandabilă,
dar mă întreb dacă ar trebui să modific ceea ce mă gândeam să fac (umplerea completă a golului ușii din partea coridorului cu spumă expandabilă),
de fapt, am impresia că bombele cu spumă vândute acum sunt o porcărie mare, se pare că la sfârșitul anului 2010 a fost o nouă reglementare, dar constat că spuma nu se umflă atât de mult am făcut-o cu vechile bombe cu spumă. ...

deci trei soluții, încă încerc să umplu golul cu bombă, sperând că se umple complet,

ou

Asez pe usa o placa de placaj, placa in care se vor gauri niste gauri pentru a trece spuma in expansiune (nu cred ca este o idee buna, deoarece spuma risca sa se umfle putin si sa deformeze totul)

ou

Iau un panou din polistiren expandat, pe care îl voi așeza în scobitura ușii pe partea de coridor, apoi care va fi fixat pe laterale prin spuma expansivă, iar în final placa de placaj va fi așezată pe ușă pentru a ascunde toate acea

Acolo, ce crezi?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/12/11, 15:45

Poliuretanul expandat este toxic, așa că pentru a fi mai puțin toxic, probabil este mai puțin expansiv!!
Nu e bine de respirat deloc cancerigen!!
Nu este nevoie să pui aceste lucruri toxice, pune doar un perete care lasa aerul linistit mai putin de 1 cm, ca la termopan!!
Așa că 2 foi de placaj cu pene cu hârtie înfiptă în ele, (cum ar fi cutii de ouă din carton moale) pentru a imobiliza aerul vor fi mult mai puțin nocive și la fel de eficiente!!

Chiar și cel mai ușor PAL posibil (fără formaldehidă) va funcționa cu un spațiu de aer similar (6 mm până la 9 mm cu carton cu pastă de cutie de ouă interstrat).
.
0 x
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 08/12/11, 20:05

bun dedeleco, am ratat răspunsul tău, de când eram cu tatăl meu făcând ușa,

soluția aleasă a fost tăierea plăcii de placaj la dimensiunile ușii
atașați această placă la ușă cu câteva șuruburi în jurul marginii și în mijlocul ușii
s-au făcut găuri în mai multe locuri, pentru a trece de țeava bombelor de spumă și, în același timp, pentru a vedea dacă spuma se potrivește peste tot

Cred că, după ce am făcut mai multe găuri, am redus presiunea spumei permițându-i să iasă

reglementările par să fi eliminat riscurile asociate acestor produse

au fost folosite două mărci diferite, cu două rezultate diferite, una dintre bombe pare să crească în timp prin umplerea golului, ceea ce a deformat placajul care este curbat,
cealaltă bombă pare să se răspândească fără să crească prea mult în timp ce umple golul și practic nu deformează placajul

multumesc pentru ajutor ,
iar următorul mesaj pentru restul
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/12/11, 21:17

reglementările par să fi eliminat riscurile asociate acestor produse

redus?, dar neeliminat, nu respirati in acest coridor cateva luni ventiland-l puternic, timpul sa eliminati vaporii toxici!!

care a deformat placajul care este curbat,

care nu poate fi pus la loc, fără a sparge totul, în timp ce câteva șuruburi și bucăți de carton în spațiu ar fi fost suficiente.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 09/12/11, 10:12

O a doua usa din lemn masiv asezata la exterior ar fi solutia....pentru ca mai ai o usa fragila si prost izolata si totodata deformata de muschi care nu ar fi trebuit sa se imprastie peste tot.
Soliditatea și masa de aer între ele.
În regiunile reci, ferestrele duble au fost folosite de mult timp.

JC
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 09/12/11, 18:10

manet42 a scris:O a doua usa din lemn masiv asezata la exterior ar fi solutia....pentru ca mai ai o usa fragila si prost izolata si totodata deformata de muschi care nu ar fi trebuit sa se imprastie peste tot.
Soliditatea și masa de aer între ele.
În regiunile reci, ferestrele duble au fost folosite de mult timp.

JC


Așa este și în România, de fapt un tip deștept din Franța le păstrează pe cele vechi în timp ce le instalează pe cele noi.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
sebarmageddon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 01/02/07, 11:16
Locul de amplasare: Franţa




de sebarmageddon » 23/12/11, 11:35

izolarea ușii funcționează, am mai puțină senzație de frig pe partea ușii nou izolate.
faptul că placa așezată pe ușă este curbată nu este important, deoarece izolația funcționează.

tocul ușii este acum una din zonele slabe de izolare, cred că contactul dintre exterior și lemnul tocului care nu este suficient protejat de perete provoacă această umiditate, așa că, mă întreb dacă protejând tocul ușii punând lemnul din față (din exterior, prin urmare) ar putea ajuta la reducerea acestei slăbiciuni.

fundul acestei uși nu are nici un fel de jgheab ceea ce înseamnă că apa poate trece pe dedesubt, ar face una cu lemn rezistent să împiedice apa să treacă pe sub ușă?

Am postat fotografii, dar mesajul meu nu a trecut, așa că fotografiile sunt în serverul de econologie, dar nu știu cum să le găsesc, sau ar trebui să le pun înapoi?


Așa că iată ultimele noutăți, cu izolația ușii funcțională.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 23/12/11, 12:38

sebarmageddon a scris:Am postat fotografii, dar mesajul meu nu a trecut, așa că fotografiile sunt în serverul de econologie, dar nu știu cum să le găsesc, sau ar trebui să le pun înapoi?


Da, cu excepția cazului în care ați indicat adresa de e-mail la încărcare... (linkul fișierului este trimis prin e-mail în acest caz)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 326