Încălzire variată: cazan de biomasă

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Încălzire variată: cazan de biomasă




de Christophe » 03/02/10, 15:08

O cooperativă pariază pe miscanthus

Cooperativa Coopédom cu sediul în Domagné din Ille-et-Vilaine (Franța) este specializată în deshidratarea furajelor. Acest
Această activitate este relativ costisitoare din punct de vedere energetic: în fiecare an se consumă în jur de 10 de tone de cărbune pentru tratarea a 000 de tone de furaje.

Din 2006, cooperativa caută o soluție de autonomie energetică locală. Cooperativa a optat în cele din urmă pentru miscanthus. Astfel, s-a echipat cu un cazan pe biomasă care funcționează pe lemn și „iarbă de elefant” 1.

În același timp, a lansat un program de plantare: astăzi există peste 300 de hectare de miscanthus în jurul Domagné. Această unitate relativ scumpă (aproximativ 3000 € / ha) este subvenționată pe jumătate de Consiliul General Ille-et-Vilaine și de cooperativă.

Obiectivul acestuia din urmă pentru 2010 este de a realiza o autonomie energetică de 30% cu 400 de hectare de miscanthus. Costul noii centrale (1.6 milioane EUR) ar trebui amortizat pe o perioadă de 5 ani, conform estimărilor Coopédom.


Sursa: AGRAVALOR, 12/09

Articolul nu spune dacă Miscanthus este transformat în pelete sau nu. Dacă nu, volumul de depozitare și manipulare trebuie să fie foarte mare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 28/04/10, 14:20

Bună Christophe.

Îmi permit să vă răspund, va fi o utilizare în așchii, amestecate cu așchii de lemn.

Intenționez să pun 1000M ² în casa mea. : Mrgreen:
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 30/04/10, 21:53

Specializarea practicilor agricole care separă crescătorii de producătorii de cereale (sau alte plante) este prima dintre neconcordanțe și conduce la „soluții” a căror logică este foarte limitată.
Îl obligă pe fermierul de cereale să recurgă masiv la chimie, în timp ce colegul său crescător aduce produse de departe dezvoltate pentru a-și hrăni turma îngrădită în tarabe și nu știe ce să facă cu materia organică reziduală.

Aceste orientări sunt posibile doar datorită unei risipi energetice formidabile pe care doar utilizarea combustibililor fosili ieftini * o permite: tendința către costuri mai ridicate ale energiei amenință în mod direct acest model.
Acest lucru explică această căutare frenetică a „soluțiilor” paliative care ar face posibilă reducerea acestui cost fără a pune sub semnul întrebării modelul urmat: aceasta este ceea ce face această cooperativă practicând o „goană de cap” clasică.

* o dezvoltare masivă a unui RE, orice ar fi, ar merge doar în această direcție.
Dernière édition alin Ahmed 01 / 05 / 10, 21: 02, editate 1 ori.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
manitou22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 19/12/07, 22:37
Locul de amplasare: Bretagne




de manitou22 » 30/04/10, 22:12

bonjour,
După ce am primit un teren după succesiunea părinților mei și am văzut constrângerile legate de contractele de închiriere rurale, atunci când operatorul actual se va retrage, ei bine, acesta va fi miscant sau negru; În prezent, trebuie să fiți o fermă pentru a închiria terenuri unui fermier: din punct de vedere financiar, chiria abia acoperă impozitul pe proprietate, contractul de închiriere este de cel puțin 9 ani, dacă doriți să vindeți unui prieten pentru calul său, prețiunea SAFER face două încornorate. Pe scurt, nu cu aceste reglementări nebune vom rezolva problemele suprafeței exploatabile!
A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 28/01/12, 08:54

Bună băieți, încă mai am planuri să plantez miscanthus, am posibilitatea de a avea aproape un Ha de sol de humus necultivabil pentru legume (este la fundul unei văi foarte mici, străbătută de un pârâu)

Deci, cu 83 MWh / ha / an, caut să stabilesc suprafața de care am nevoie pentru nevoile mele de energie (pentru moment încălzirea, apoi gazificarea pentru un generator)

casă de 200m², 4 persoane, apă caldă menajeră, cazan cu ardere inversă.

este teoretic ca estimare, dar proiectul nu o are, m-am dus să văd complotul ieri, este la 100 de metri de casă, aproximativ 25 - 50m lățime.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203