Rezistența la siloz și la șapă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.

Ce tip de siloz aveți cu cazanul dvs. pe pelete?

Sondajul a expirat pe 27 / 02 / 12, 11: 17

Siloz textil
0
Nici un vot
Siloz tare
2
50%
Nu am siloz
2
50%
 
Numărul total de voturi: 4
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 04/02/12, 21:29

Am impresia că te enervezi pentru că nu prea mult, ignorând realitatea precisă a acestui caz special ... 8)

Am văzut o mulțime de „plăci” de subsol făcute, așa funcționează *: o plasă sudată cu ochiuri pătrate este așezată la sol (cu sau fără arici preliminar, în funcție de sol), betonul este împrăștiat , spalierul este ridicat ușor astfel încât să fie în grosimea betonului (cu dinții unui greblă!), nivelul este finalizat, totul este tras cu o regulă apoi plutit ...

Fără a aduce atingere cazului examinat în acest post, nu-l numesc beton armat, ci doar beton ținut de o plasă ușoară pentru a evita crăparea excesivă.

Această plasă nu joacă un rol important în rezistența la forțe mecanice din două motive:
1- firul folosit este mult mai mic decât fierele de călcat utilizate în structură.
2- plasa este poziționată aproximativ și se află în zona de mijloc a grosimii betonului, deci la nivelul fibrei neutre (în BA locația este foarte precisă și este situată în partea de jos sau în partea de sus a plăcile sau grinzile, în zonele supuse tensiunii, niciodată la mijloc).

* cu excepția cazului unui teren instabil (aproape de pânza freatică) unde era necesară o placă reală, numită „plutitoare”: foarte groasă, puternic casată deoarece susține casa.
Cealaltă soluție ar fi fost să pui casa pe grămezi de beton conduse la un nivel rezistent, dar este mult mai scump ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/02/12, 10:59

Obamot a scris:

Vorbeam, desigur, și despre o placă așezată pe pământ, spun chiar că este necesar să se întindă beton slab pe agregate sau pe materialul comun ... etc. Pe scurt, nu o lespede!

Înțeleg ce au scris fiecare în fiecare dintre postările lor. Acest lucru nu este greșit și, în același timp, acestea sunt doar „adevăruri punctuale”!
.


Am vorbit, așa cum am spus întotdeauna, despre o lespede pe un gol ... și de două ori, ca răspuns la afirmația mea că o astfel de lespede am atras un perentoriu: „este greșit!” și apoi „tot este greșit”!

Pentru că dacă te întorci la început; înainte de a-ți vărsa știința, a existat o discuție și am explicat că a existat o confuzie: „cineva” a spus oricui a creat acest fir [porecla lui mi-a scăpat chiar acum] că placa sa va suporta 250 kg / m²; Explicasem că aceasta era „rezistența” unei plăci pe vid; că o placă pe un teren ar susține mult mai mult ... fără a putea spune cât.

Înainte ca Obamaot să-și readucă știința și să-și lanseze anatemele pe tema „nu ești inginer ...”

Toată lumea poate citi la început ...

Deci, în cele din urmă, acest lucru nu mai este greșit?

C'est tout.

[Da, există o problemă forum câteva postări în care îmi recunosc greșelile și chiar și în care îmi cer scuze ... Deci dimpotrivă, când nu este greșit, nu-mi place ca oamenii să o scrie și să o repete cu încredere!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/02/12, 11:09

Ahmed a scris:Am impresia că te supără nu prea mult, în necunoașterea realității exacte a acestui caz special ... 8)

Am văzut o mulțime de „plăci” de subsol făcute, așa funcționează *: o plasă sudată cu ochiuri pătrate este așezată la sol (cu sau fără arici preliminar, în funcție de sol), betonul este împrăștiat , spalierul este ridicat ușor astfel încât să fie în grosimea betonului (cu dinții unui greblă!), nivelul este finalizat, totul este tras cu o regulă apoi plutit ...

Fără a aduce atingere cazului examinat în acest post, nu-l numesc beton armat, ci doar beton ținut de o plasă ușoară pentru a evita crăparea excesivă.

Această plasă nu joacă un rol important în rezistența la forțe mecanice din două motive:
1- firul folosit este mult mai mic decât fierele de călcat utilizate în structură.
2- plasa este poziționată aproximativ și se află în zona de mijloc a grosimii betonului, deci la nivelul fibrei neutre (în BA locația este foarte precisă și este situată în partea de jos sau în partea de sus a plăcile sau grinzile, în zonele supuse tensiunii, niciodată la mijloc).

* cu excepția cazului unui teren instabil (aproape de pânza freatică) unde era necesară o placă reală, numită „plutitoare”: foarte groasă, puternic casată deoarece susține casa.
Cealaltă soluție ar fi fost să pui casa pe grămezi de beton conduse la un nivel rezistent, dar este mult mai scump ...


1) Da, mă entuziasmez din motivul pentru care tocmai am scris ... Alergie la nedreptate.

2) Sunt de acord cu tine; plăcile caselor „private”, asta e în general.

3) Aceasta este doar o părere, dar cred că există mii de plăci de acest tip care, fără nicio problemă, susțin mii de silozuri de pelete; cred că există câteva zeci de mii de silozuri de pelete care au fost instalate fără un „studiu structural”, cred că în toată Europa; Nu știu despre un caz transferat la un forum (Sunt mai mulți) unde nu a fost o problemă; pe de altă parte, știu o mulțime de defecțiuni ale cazanelor, circulatoarelor, supapelor cu 3 căi montate cu susul în jos, bine multe: hai să auzim, un anumit număr de cazuri!

Prin urmare, știind că aceasta este doar o opinie și nu un „studiu”, mi s-a permis să scriu că în opinia mea nu există nicio problemă, cu excepția cazului în care creatorul acestui fir (care credeam că era prea îngrijorat - dar este dreptul său) este alergic la cea mai mică fisură; pentru că, poate exista ... Și dacă casa nu este construită pe un izvor sau într-o mlaștină, nu va avea consecințe practice, aproape toate plăcile realizate după cum descrieți sunt crăpate și că acest lucru nu schimbă nimic în uz. ..

Mențin acest lucru anunț.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/02/12, 11:22

Fii așa cum spui: este "obișnuit" aceasta. Ceea ce nu înseamnă că asta este.

Did67 a scris:Acolo vă aflați într-o configurație complet diferită, placă odihnită pe pământ ...

Chiar dacă putem presupune, unde ați citit că ar fi spus asta?

Așa cum a spus Dedelco în remarcile sale, care nu au primit nici un răspuns. O placă de beton de 12 cm poate să nu se așeze direct pe sol (plăci etc.)

bnohit a scris: in al meu construcție nouă.
[...]

Instalarea completă (cazan + siloz), este planificat la subsolul meu. Placa de la subsol a fost turnată în beton de 12 cm, cu armarea ochiurilor sudate (un garaj standard pe scurt).

Aș dori să vă subliniez în treacăt că nimeni nu a menționat că este necesar să adăugați greutatea cazanului (în limitele „Sarcini permanente») ... Deci nu sunt 5 tone, ci chiar mai mult!


Nimic mai mult, pentru mine este insuficient să dau o părere clară.

bnohit a scris:Ce este un arici bun? vorbim despre calitatea drenajului solului sub placă, nu? Nicio problemă cu mine, este pietricele, sol foarte dur și foarte drenant.

Văd [posibil] o anumită contradicție între un sol foarte dur și foarte drenant ... Fie solul se scurge și este compus din pietriș / agregate de diferite mărimi de cereale și atunci da, apa poate circula foarte ușor, dar este nu "greu" ... sau altfel este greu (stâncă) și nu se scurge ... Sau, în cele din urmă, este "greu" ȘI se scurge, dar în acest caz există șanse mari să nu fie omogenă: de aici Avertizări. [Dar acesta nu este evident singurele date atât de neclare.]

De aceea nu putem spune că este „adevărat”.

Astfel, până când nu știe mai multe, tehnicianul BA tace. : Mrgreen: și atâta timp cât Bnohit nu răspunde la întrebări, nu vom putea afla mai multe, deci nu putem spune nimic: CQFD.
Dernière édition alin Obamot 05 / 02 / 12, 12: 10, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/02/12, 11:41

... și plăci în subsol ok ... dar nici o schiță transversală a terenului!

Vă subliniez în treacăt că nimeni:
- nu a menționat că este necesar să se adauge greutatea cazanului (în limitele „Sarcini permanente») ... Deci nu sunt 5 tone, ci mult mai multe! Și niciun inventar complet posibil al tuturor constrângerilor deocamdată!? Din moment ce ... nimeni ...
- De asemenea, nu știe unde și cum sunt făcute picioarele?!
- nu știu dacă există un gol tehnic?!
- nu știu care este numărul de etaje?
- nu știe ce sarcină are solul împotriva peretelui / pereților subsolului! și structura?
- nu știe cum sunt realizate ancorele.
- nu știe dacă există deja microfisuri sau fisuri în placa în cauză sau în pereții aferenți (așa cum sugerează Dedelco). Indiferent dacă este aproape de suporturi sau în centru, sau chiar în jurul cazanului, dacă acesta este deja acolo ...

Did67 a scris:3) Aceasta este doar o părere, dar cred că există mii de plăci de acest tip care, fără nicio problemă, susțin mii de silozuri de pelete; există zeci de mii de silozuri de pelete care au fost instalate fără un „studiu structural” cred că în toată Europa; Nu știu despre un caz transferat la un forum (Sunt mai mulți) în care nu a pus o problemă;


: Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

aici, chiar și fără o „încărcare” excepțională: cazuri, vrei câteva aici ...>
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/02/12, 12:37

Cu siguranță, rea-credință până la capăt (sau un simplu complex de superioritate greu de vindecat?):

- Evident, vorbeam că pe firele în care mă aflu (de la verbul „urmează”) problema cazanelor pe peleți (Franța și Germania), nu știu despre un caz raportat în care instalarea unui siloz să pună problema structuri; Evident, nu am spus niciodată că nu există case care să nu aibă probleme cu fisurile (a căror cauză o cunoașteți foarte bine în majoritatea cazurilor: construcție pe argile retractabile / zone mlăștinoase și contracție în timpul secetei în absența unui înlănțuire suficient; nimic de-a face cu silozurile cazanelor pe pelete - lasă doar să fie clar cât de departe te duce reaua credință!)

- cazanele cântăresc în jur de 300 kg pentru energie electrică și sunt bazate pe patru puncte; nu sunt așezate în același loc cu silozul; mi s-a părut important să insistați asupra greutății cazanului! Pe scurt, pentru a vă crede înainte de a instala un congelator în garaj și de a-l umple, aveți nevoie de un studiu structural (nu putem spune că nu vă apărați slujba!)

- pe de altă parte, pe aceste fire, se menționează multe alte probleme

- postările noastre nu sunt niciodată „studii” (doar tu trebuie să scoți marele joc aici), ci păreri simple sau mărturii, concluzionez, în beotian simplu, că dacă bnohit se îndreaptă spre o alegere de cazan pe pelete, există șanse mari să nu existe nicio problemă și, dacă există o problemă, există șanse mari să fie o altă problemă decât silozul sau silo-ul care se scufundă 'se prăbușește ...

- Susțin că au existat alte modalități de a răspunde, mai puțin marcate de superioritate, decât de a arunca peremptorii „este fals”; „încă greșit” în prima linie a postării [când nu era!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/02/12, 15:35

Evident, în era „prevenirea precoce»Cine (?) Ar putea face altfel decât să mențină acest lucruPrevenirea este mai bună decât vindecarea. 8) Plănuiești din timp?

Did67 a scris:complex de superioritate greu de vindecat?

Iată-ne :şoc: : Roll:

Nu mai face rău, eh ... :|
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193