Centralele care funcționează cu peleți

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
leboncaramel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 04/01/12, 17:28




de leboncaramel » 05/01/12, 19:19

haa aici este deja ceva de abordat :) merci beaucoup
0 x
leboncaramel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 04/01/12, 17:28




de leboncaramel » 08/02/12, 18:28

Dacă cineva are întrebări despre funcționarea fabricilor de peleți, mi le puteți trimite și voi întreba mâine pentru că voi vizita fabrica Awirs;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 09/02/12, 11:19

O întrebare poate fi dificilă, dar care este echilibrul de CO2 sau energia întrupată necesară pentru a transforma rumegușul (produsul recuperat) în pelete?

O întrebare pe care mi-am pus-o de multe ori, la scară industrială, care sunt temperaturile și parametrii de ardere ai arzătoarelor pentru lemn, napolitane sau pelete, pentru a le compara cu păcura, gazul natural, diversul biogaz, cărbunele.

Philippe despre ce turbină vorbești?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 09/02/12, 11:35

Dificultatea cu „energia gri” este cum să o numărați și cât de departe să o numărați:

- tăiați raberele cu ferăstrăul cu lanț: neglijabil
- derapaj: puțin mai puțin
- transport la gater: depinde
- debit: masă mică nu zero

Și toate astea pentru a avea cherestea; rumegușul este doar deșeuri: cum să distribuiți energia gri ??? În proporție cu masa? Proporțional cu valoarea de piață ???

Am citit deseori cifra de 3 până la 5%, cu excepția uscării.

Schimbul, în instalații bine proiectate, se face cu biomasă (dar există unele unde este gaz).

Dar uscarea este doar un „transfer”: PCI a peletelor este clar mai mare decât cea a lemnului tocmai pentru că sunt uscate. Lemnul se usucă în cazan (care, prin urmare, dă mai puțin cameur și ... fumează mai mult!). Pelete într-un uscător ...

Cred că uscarea este cu aproximativ 10% mai multă energie încorporată (dacă, prin urmare, se usucă cu combustibil fosil).

Zic că cred pentru că am citit date, dar memoria mea, odată cu vârsta, este mai fragilă. Ordinele de mărime trebuie să fie corecte.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 09/02/12, 11:42

Cred că există centrale electrice cu pelete în Suedia. (memoria unui raport).

În opinia mea, interesul peletelor este:

a) există pelete de calitate slabă (rumegușul din anumite păduri provoacă probleme) care „merg prost” în cazanele individuale, sensibile la aceasta; deci ai putea să le folosești la fel de bine ...

b) faptul că este uscat, cu o combustie mai bună și mai puține emisii [dar sunt de acord că este mult mai ușor de tratat într-o centrală electrică decât cu un cazan individual!]
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/02/12, 19:47

O plantă bine proiectată poate arde orice !!
Pentru că prețul tehnologiei arzătoarelor și al sistemelor automate de manipulare a combustibilului nu depinde de debitul a ceea ce este ars !!

Așadar, arderea peletelor este atunci un absurd, în timp ce se poate arde direct, rumegușul, așchii, buștenii, deșeurile, toate venind foarte ieftin !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/02/12, 20:13

cu excepția faptului că fiecare combustibil necesită un șemineu adecvat: nu puteți trece lemnul de bușteni printr-un arzător de ulei!

vechile cazane pe cărbune aveau șeminee cu bandă transportoare: ar fi putut arde orice, chiar și servind drept instalație de incinerare

actualele cazane mari pe cărbune sunt pulverizate cu cărbune zdrobit ... se pare că se adaptează bine la măcinarea peletului ... Cred că ar putea măcina și trombocite, dar nu o pot ști exact fără informații mai precise

micul cazan modern cu pelet arată foarte sensibil la calitate, nu suportă nici cea mai mică proporție de pământ din rumeguș: face prea mult clincher

dacă rumegușul este depozitat pe pământ fără precauție, este posibil să fie inutilizabil să se producă peleți buni, doar bine să treacă în acest tip de cazan mare

dacă rumegușul trebuie transportat pe o distanță lungă, nu umple camioanele, este prea voluminos: introducerea rumegușului în pelete poate fi profitabilă doar pentru a economisi transportul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 09/02/12, 20:48

minguinhirigue a scris:O întrebare pe care mi-am pus-o de multe ori, la scară industrială, care sunt temperaturile și parametrii de ardere ai arzătoarelor pentru lemn, napolitane sau pelete, pentru a le compara cu păcura, gazul natural, diversul biogaz, cărbunele.

Philippe despre ce turbină vorbești?

Pentru eficiența de 60%? turbine noi de la GE și Siemens. Nu am parametrii exacți, unii vorbesc de 1800 ° pentru arderea peletelor.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 09/02/12, 20:57

Chatelot16 a scris:
... dacă rumegușul trebuie transportat pe o distanță lungă, nu umple camioanele, este prea voluminos: rumegușul de peletizare poate fi profitabil, doar pentru a economisi la transport ...

Pe scurt, câștigăm pe de o parte ceea ce pierdem pe de altă parte! : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/02/12, 21:14

eficiența unei singure turbine este foarte bună, destul de aproape de 100%

eficiența întregului ciclu, motor cu abur cu turbină în funcție de temperatura maximă a ciclului

pentru centralele nucleare temperatura este limitată din motive de siguranță ... avem o eficiență sub 40% din cifra de memorie care trebuie specificată

pentru centralele termice pe cărbune, presiunea și temperatura cresc mai mult și se obține o eficiență mai mare de 60%! nu este deloc rău, nici nu văd cum am putea face mai bine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151