Alegerea sobei cu peleți

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Miles Davis
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/01/09, 16:52
Locul de amplasare: Undeva la sud de Toulouse

Alegerea sobei cu peleți




de Miles Davis » 11/03/12, 20:54

Bonjour à tous
Nu stiu daca calculul este corect, dar se pare ca peletul kw m-ar putea costa mult mai putin decat incalzirea actuala pe gaz (rezervor propan).
De asemenea, vin la tine pentru a învăța din experiențele sau cunoștințele tale.
As dori sa pun la parter o soba pe peleti care sa imi ofere in jur de 5kW de energie radiata (camera masoara in jur de 100mc) si ca soba sa imi ofere in jur de 3kW apa pentru caloriferele de la etaj (10 dormitoare, hol. , baie , birou ). Găsesc multe produse care oferă aceste puteri, dar documentația este destul de succintă. Există Ravelli HRV4 sau mijlocul Arce Circle care par să se potrivească nevoilor mele, doar că nu știu dacă puterile sunt întotdeauna 120/1 aer și 3/2 apă sau dacă putem face ceea ce ne dorește, de exemplu. , 3kW aer in timpul zilei pentru a incalzi corespunzator livingul fara a pune maxim in calorifere, dar limitand puterea in calorifere, intrucat incaperile sunt neocupate ziua.
A doua intrebare: in caz de frig extrem ca iarna asta as dori sa pot folosi in continuare centrala pe gaz in cazul in care este necesar sa se incalzeasca mai mult, sau in cazul unei absente prelungite si deci fara peleti in soba. In acest caz pot pune cele 2 circulatoare in serie, astfel incat daca temperatura apei care iese din soba este mai mica decat punctul de referinta al cazanului pe gaz, acesta din urma sa poata face un supliment?
Multumesc anticipat celor care ma vor lumina.
A bientôt
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 191