Perete solar cu masă termică de inerție?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Perete solar cu masă termică de inerție?




de FALCON_12 » 21/04/12, 14:46

bonjour,

Am văzut peretele solar realizat de domnul Perrier, aici:
https://www.econologie.com/forums/mur-solair ... t5950.html

Am o casă dotată cu podea încălzită și pompă de căldură aer-apă. Intenționez să-l echipez cu un perete solar de tipul dezvoltat de domnul Perrier, dar mă întreb despre oportunitatea adăugării unei mase termice pentru a-i oferi o anumită inerție termică și a induce o schimbare de fază cu unda de căldură solar.

Masa termică, în ideea mea, ar fi inclusă în senzor în locul foliei de aluminiu negru mat recomandată de autor. Ar putea fi o placă de piatră de săpun sau un volum de apă sau altul care ar fi încălzit de soare.

Așa că simt, fără să pot explica cu adevărat sau să demonstrez relevanța sa, nevoia de a introduce această inerție în sistem.

Știe cineva vreun motiv obiectiv pentru a face acest lucru? Sau nu.

Sunt, de asemenea, interesat de posibile sfaturi privind realizarea tehnică (sticlă sau policarbonat (mai puțin transparent, dar mai rezistent termic), cutie din lemn? Etc.)

Diagrama mea:
Imagine


cdlt.

Şoim
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 22/04/12, 07:46

Inerția este întotdeauna interesantă atunci când vine vorba de încălzirea solară.

Pe de altă parte, din motive de pierdere, nu sunt sigur că includerea acestuia în panou, adică la exterior, este o idee bună ... mai ales că inerția, funcționează în ambele adică: dimineața panoul va dura mai mult pentru a se încălzi ...

Pe scurt, cred că, pentru a fi confirmat de alte opinii, că dacă doriți să asociați un perete de inerție cu un colector solar, trebuie să îl puneți în interior.

De exemplu, dublați „peretele sudic” și treceți aerul fierbinte între cele 2?
0 x
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34




de FALCON_12 » 22/04/12, 10:33

Christophe a scris:Inerția este întotdeauna interesantă atunci când vine vorba de încălzirea solară.

Pe de altă parte, din motive de pierdere, nu sunt sigur că includerea acestuia în panou, adică afară, este o idee bună ...


Da, este adevărat, și eu mă gândisem la asta. Noaptea, masa termică va radia IR și se va răci prin geam. Pe de altă parte, dacă folosesc geam termopan, nu va pierde mai multă energie decât va pierde dacă este în interiorul casei, deoarece casa mea este izolată cu geam termopan.

A trebuit să mă gândesc și la instalarea unei mase termice în interiorul casei. Am pietre frumoase aici și mă gândeam să fac ceva frumos cu ele, care să fie supus unui flux forțat de aer de către un ventilator din sufragerie. Aceste pietre ar acționa ca un regulator termic. Sau ar putea fi coloane de apă în butelii transparente (perete de apă) etc.

Christophe a scris:mai ales de la inerție, funcționează în ambele direcții: dimineața panoul va dura mai mult pentru a se încălzi ...


Da. Și pe bună dreptate. Când este utilă introducerea inerției termice?

Christophe a scris:Pe scurt, cred că, pentru a fi confirmat de alte opinii, că dacă doriți să asociați un perete de inerție cu un colector solar, trebuie să îl puneți în interior.

De exemplu, dublați „peretele sudic” și treceți aerul fierbinte între cele 2?


Da.

Nu prea înțeleg ideea.

Mărfuri.

Şoim.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 22/04/12, 11:10

Sau, dacă faceți ca în desen, trebuie să furnizați un obturator care se închide și se deschide în funcție de lumina soarelui.
Luni, vă voi oferi referințele unei cărți foarte bine făcute pe acest subiect.
Am aflat acolo că încă din anii 70 există clădiri autonome în încălzire datorită acestor principii de stocare termică.
În Canada, au făcut chiar sere care necesită încălzire cu 30% până la 40% mai puțin decât cele convenționale.
Incredibil când știi temperatura acestei țări.
0 x
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34




de FALCON_12 » 22/04/12, 15:31

philxNUMX a scris:Sau, dacă faceți ca în desen, trebuie să furnizați un obturator care se închide și se deschide în funcție de lumina soarelui.

Da, destul. L-am desenat cu Corel Xara dar mi-a fost prea lene să fac o nouă captură de ecran!

Luni, vă voi oferi referințele unei cărți foarte bine făcute pe acest subiect.

Bine, e frumos, vă mulțumesc anticipat.

Am aflat acolo că încă din anii 70 există clădiri autonome în încălzire datorită acestor principii de stocare termică.
În Canada, au făcut chiar sere care necesită încălzire cu 30% până la 40% mai puțin decât cele convenționale.
Incredibil când știi temperatura acestei țări.

Și da ... țările din nordul Europei și nordul continentului american, adică în afara culturii latine, sunt mult mai inteligente, vorbind colectiv.

cdlt.

Michael.



0 x
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec




de vinzman » 22/04/12, 17:56

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 22/04/12, 18:24

FALCON_12 a scris:
philxNUMX a scris:Sau, dacă faceți ca în desen, trebuie să furnizați un obturator care se închide și se deschide în funcție de lumina soarelui.

Da, destul. L-am desenat cu Corel Xara dar mi-a fost prea lene să fac o nouă captură de ecran!

Luni, vă voi oferi referințele unei cărți foarte bine făcute pe acest subiect.

Bine, e frumos, vă mulțumesc anticipat.

Am aflat acolo că încă din anii 70 există clădiri autonome în încălzire datorită acestor principii de stocare termică.
În Canada, au făcut chiar sere care necesită încălzire cu 30% până la 40% mai puțin decât cele convenționale.
Incredibil când știi temperatura acestei țări.

Și da ... țările din nordul Europei și nordul continentului american, adică în afara culturii latine, sunt mult mai inteligente, vorbind colectiv.

cdlt.

Michael.





Cotațiile ar trebui închise de fiecare dată când citați Falcon, altfel nu înțelegem nimic atunci când introduceți raspunsurile tale într-un alt citat ...

L-am corectat pentru mesajul tău anterior ... dar nu vreau să o fac pentru fiecare mesaj ...

Pentru a reveni la subiect: un perete solar cu aer cald funcționează cu un ventilator mic mi se pare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 22/04/12, 19:24

Salutări tuturor :P
În ceea ce privește arhitectura solară pasivă, anticii noștri cunoșteau o rază faimoasă și aceasta într-un mod empiric și practic.
Acum 35 de ani, am văzut documente video superbe create de americani care în acel moment au redescoperit subiectul, a fost pentru mine o revelație ... și, de asemenea, confirmarea că europenii au înțeles deja foarte bine utilitatea realizării pereților groși pe fațada sudică care lasă posibilitatea de a acumula calorii foarte prețioase vara

Un mic sfat pentru căutările FALCON_12 cu următoarele criterii pe net ... arhitectura solară pasivă, am pus un link aici: http://www.hainaut-developpement.be/hdt ... oncept.pdf

și veți găsi o cantitate imensă de informații făcând o căutare și în limba engleză: arhitectura solară pasivă


Cercetări bune și ...
...Miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34




de FALCON_12 » 23/04/12, 09:52

vinzman a scris:http://www.youtube.com/watch?v=mVgmYa2XMo4


Da, mulțumesc foarte mult Vinzman.

Şoim.
0 x
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34




de FALCON_12 » 23/04/12, 10:16

Cotațiile ar trebui închise de fiecare dată când citați Falcon, altfel nu înțelegem nimic atunci când introduceți raspunsurile tale într-un alt citat ...


Bine.

L-am corectat pentru mesajul tău anterior ... dar nu vreau să o fac pentru fiecare mesaj ...
Pentru a reveni la subiect: un perete solar cu aer cald funcționează cu un ventilator mic mi se pare ...


Da, domnul Perrier a planificat unul, micul său ansamblu AOP este un comparator de histerezis care controlează ventilatorul. Dar am văzut că putem folosi și o convecție simplă. Din nou, nu prea știu ce este important. Convecția simplă este practică: fără ventilator, fără circuit electronic: mai puține defecțiuni potențiale. Mai puține griji și mai puțină muncă ...

Fără un ventilator, va avea mai puțin schimb de căldură, după părerea mea. Deci, cu siguranță ar fi necesar să măsurați senzorul diferit: pentru a-i oferi o suprafață de schimb mai mare. Dar cât de mare? Nu sunt inginer termic. Pot face calcule termice la dimensiunea radiatoarelor pentru componentele electrice, dar arată diferit. Oricum, cred.

Mărfuri.

Şoim.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125