Întrebări de la unul nou!

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
De ce nu?
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 04/05/06, 18:40
Locul de amplasare: Saint Malo- Paris- Calais

Întrebări de la unul nou!




de De ce nu? » 07/05/06, 21:19

Bună ziua tuturor;

Am descoperit existența proceselor Pantone acum zece zile, m-am abonat la acest lucru forum acum trei zile, și asta e energia și mentalitatea voastră pentru voi toți m-ați convertit.

Am călărit în ulei (50%) din iulie trecută (cu o pauză din ianuarie până în aprilie, din cauza temperaturii scăzute a iernii).

Am deja mâzgălit idei qq extrase din experiențele voastre pentru a-mi pantoniza atmo-ul Golf II Diesel, care totalizează 416 km și este folosit în mod regulat pentru a conduce (în jur de 000 km / lună). Cred că utilizarea mea este ideală pentru acest proces, deoarece nu fac excursii scurte cu el. Când îl încep, trebuie să fac cel puțin 2000 km cu el.

Dar, ca orice începător, am câteva întrebări „stupide” de pus:

Proiectul meu:

- Dopajul cu apă.
- O tijă de 14/200
- Un tub de 16/300
- Un barbotor separat de reactor
- reactorul introdus direct în evacuare imediat după galerie.
- ...

Primele mele întrebări:

- Ar trebui să se încălzească bubblerul și cât?
- Gazele care ies din reactor trebuie să fie cât mai fierbinți sau nu? (pentru că în marină pe motoarele noastre „enorme” răcim aerul de admisie ...
- Înțeleg că generatorul de abur face posibilă o mai bună urmărire a cererii motorului (în comparație cu un clocot sub tensiune). Dar dacă așezăm 2 orificii de aer în bule, una lată și una îngustă permițând mai mult sau mai puțin „să colecteze” depresiunea din cauza aspirației ???

Acolo.

Iartă-mi lipsa de experiență, dar mi-am spus că, dacă voi continua să te citesc fără să particip, nu a fost prea frumos. În plus, cu ajutorul tău voi evita probabil greșelile pentru începători.
Am o mulțime de timp liber cu slujba mea și cred că voi face curând pasul ... încă mai trebuie să investesc într-o mașină de sudat ...

ultima întrebare, ajung la data controlului meu tehnic, este mai bine să mă prezint înainte de modificări sau după?

Vă mulțumesc și mecanicilor bine pentru sfârșitul acestui weekend.
A+
0 x
Felicitări tuturor, hai să ne protejăm Pământul
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/05/06, 00:01

bonjour
Golful are aproximativ același bloc ca Jetta
Există un loc frumos la ieșirea din colector, așezați-l vertical pentru a face intrarea prin cot sub rezervor, deși lungimea reactorului poate fi puțin strânsă dacă doriți să mergeți la 200 mm
150 și 200 mm, aceasta are o influență foarte mică asupra eficienței
spațiul de aer de 1 mm din jurul acestei valori + sau - este mai important
Bubblerul care trebuie încălzit cu apă de la motor este mai complicat de montat și de făcut pe vehicul, dar funcționarea reactorului este mai ușoară decât alte mijloace mai simple, cum ar fi carburatorul sau injecția ect .. au o setare. Punct mai delicat , depinde de ceea ce cauți pentru o operare simplă sau o construcție simplă .. idealul ar fi simplu peste tot, dar, totuși, îl cauți ..
În ceea ce privește controlul dopării apei în timp ce faceți călătorii lungi, vă organizați pentru a optimiza sistemul la 100 kmh și mai mult. la viteză mică, aspiră mai puțin abur, deci este autoreglabil, dacă proiectați bine sistemul de aspirație în galeria de admisie. unii prezintă o conductă simplă tăiată teșită
alții fac o ușoară restricție, alții ca mine un venturi
suficient de mare pentru a minimiza restricțiile.

orificiul de admisie a aerului din bule trebuie să fie într-o conductă 3/4 sau conductă de 20 mm și mai mult (nu din motive de restricție) din motive de bule.
Dacă este posibil să aibă un nivel constant în bule, mai ales dacă este mic, buleele mici sunt mai greu de dezvoltat, au avantajul că sunt operaționale mai repede.
Nu putem controla bubblerul restricționând intrarea aerului, dacă restricționați consumați atât de multă apă cât de deschis!
Dacă doriți să o restricționați, este la ieșirea din bule, unele le facem la ieșirea reactorului, dar reglarea se face prin aspirația motorului.

Ieșirea reactorului, căldura maximă nu este un criteriu pentru funcționarea reactorului, în jur de 120c funcționează și la 200c poate să nu funcționeze, căldura oferă o imagine de ansamblu, nu o asigurare că funcționează.
Eficiența reactorului crește odată cu puterea cerută de la motor.
Dacă conduceți mult cu motorul deschis 120 km / h și mai mult pe călătorii lungi, va fi interesant.

Vara puteți crește uleiul la 60% și + son funcționează așa, el trece uleiul printr-un încălzitor înainte de filtru. îl salvează că scade% toamna și oprește petrolul în luna noiembrie și reia treptat în luna aprilie, trăim într-o țară nordică ...

André
0 x
De ce nu?
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 04/05/06, 18:40
Locul de amplasare: Saint Malo- Paris- Calais




de De ce nu? » 08/05/06, 14:32

Mulțumesc André pentru aceste prime informații.

Mă voi gândi la toate și mă voi întoarce după-amiaza târziu.

A+
0 x
Felicitări tuturor, hai să ne protejăm Pământul
De ce nu?
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 04/05/06, 18:40
Locul de amplasare: Saint Malo- Paris- Calais

Aerul de admisie




de De ce nu? » 09/05/06, 21:12

Bună seara tuturor,

Revin la taxă cu întrebările mele ...

Nu găsesc informații despre o problemă care mă deranjează ... Îți împărtășesc cu tine:

Am înțeles că idealul era să trimitem gazul GEET părăsind reactorul direct în conducta de admisie după filtrul de aer ... Numai că am înțeles, de asemenea, că la ieșirea reactorului am avut cele mai mari temperaturi (ceea ce nu surprinde nici eu). Dar atunci, acest gaz foarte fierbinte (cât de mult ????) ar merge direct în camerele de ardere ale dieselului nostru vechi și bun ????? Cu toate acestea, mi s-a părut că este mai bine ca aerul să nu fie prea fierbinte pentru motor eficiență ... ar fi diferit cu „Pantonizarea”.

Si deasemenea,

Credeți că este necesar să măriți diametrul de evacuare acolo unde este glisat reactorul? Sau restricția permite cu precizie o accelerare a gazelor favorabile încălzirii tubului reactorului? Pentru mine am crezut că nu este bine să reducem spațiul oferit de producător pentru evacuare .... Întrucât pentru a „umfla” motoarele începem prin a pune o linie directă (evacuare)?

Mulțumesc pentru ajutor.
A+
0 x
Felicitări tuturor, hai să ne protejăm Pământul
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse

Re: admite aer




de lau » 10/05/06, 00:07

NS!

* Cred că dacă am reuși să creăm răcire artificială la ieșirea reactorului am putea avea câteva surprize: o altă idee pentru un test. André remarcase un comportament diferit al chevroletului prin difuzarea unui aer proaspăt la această priză a motorului.

* Pentru a doua întrebare, dacă facem o restricție, putem avea un consum excesiv la viteză mare și prea mult spațiu ar fi dăunător reactorului. Pe reactorul meu am făcut un corp dublu cu dublă circulație, trecerea gazelor este foarte dificilă. Nu am observat nimic special în comportamentul general și am un proiect (pentru toamnă) de a pune un reactor convențional pentru a vedea dacă există o diferență de consum.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/05/06, 04:40

bonjour
idealul este să trimiteți ceea ce iese din reactor direct în colectorul de admisie într-un mod în orificiul fiecărui cilindru chiar în fața supapelor, această poziție favorizează aspirația și dacă asta cred, produsul care vine în afara reactorului, (are o durată scurtă de viață), dacă este diluat într-un canal de admisie lung sau prin turbina unui turbo și intercooler.
Din motive de simplitate, majoritatea nu străpung colectorul de admisie pentru a accesa direct motorul, cu atât mai mult cu turbo diesel, acesta este, în general, în fața turbo-ului sau în conducta de lângă chiulasă.
Pentru dimensiunea trecerii gazelor, în mod normal, producătorii sunt limitați la trecerea supapelor și a chiulasei, așa că de îndată ce gazele părăsesc crește secțiunea, în principal pentru a relaxa gazele de eșapament pentru răcire. Pentru a promova debitul, este de preferat să aveți o conductă cu un anumit diametru și o anumită lungime, aceasta promovând mai mult debit decât evacuarea liberă la chiulasă,
în general, o conductă de 1,5 metri la ieșirea chiulasei oferă 15% mai multă putere decât evacuarea gratuită fără conducte, iar viteza de rotație intră în joc.
Toate acestea pentru a spune că o anumită restricție într-un flux pulsatil nu este întotdeauna dăunătoare.
În ceea ce ne privește, gazele de eșapament nu trebuie relaxate înainte de motor, în mod normal restricția cauzată de motor nu reduce foarte mult puterea totală a motorului.
Evident, atunci când puneți un panton de dopare a apei pe un motor, nu este pentru a obține mai multă putere, este consumul de combustibil care este vizat. În mod normal, mașinile au suficientă putere maximă încât să poată fi utilizate în condus normal la 60% din capacitatea lor.
Acum, dacă vrem mașini de competiție, uităm de Panton.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 10/05/06, 10:29

Ceea ce spui acolo este foarte interesant și se potrivește cu ceea ce spune Asgard despre cusături.
Citisem pe forum (zac cred?) care intepase pe 2 cilindri si totusi avea rezultate foarte incurajatoare.
În orice caz, problema diluării acestui gaz efemer merită să fie aprofundată. În ceea ce mă privește, am o diluare care are loc la scurt timp după ... respirator !! : Evil: De ce nu schimbăm cele 2 țevi?
Imagine
în prim-plan: conexiunea pantonă și în fundal în spatele gabaritului galben sosirea respirației.

Ce se poate întâmpla dacă îndepărtez complet recircularea respirației în aport, altfel decât, bineînțeles, o creștere a depresiei, care ar putea să-mi permită să am o clocotire și mai bună cu bara mea de fier de 0,75?
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/05/06, 16:26

Bună Lau

În mod normal, respirația vine în fața conductei pantonului, deoarece majoritatea fac o (sufocare) pentru a crește vidul, astfel încât respirația ar fi supusă unui vid prea mare, ar tinde să aspire prea mult ulei din motoarele uzate.

Ce trebuie știut este că, dacă pantonul de sosire este mai aproape de chiulasă, cu atât depresiunea va fi mai bună, este logic, restricția tubului.

Pentru respirație, multe motoare au o ventilație a carterului și o ieșire a vaporilor de ulei, pentru a ventila carterul și unele motoare au doar o ieșire a respirației, cu cele de acolo trebuie să aveți grijă dacă sunt conectate la panton, într-un anumit configurație de turație redusă atunci când motorul este fierbinte, presiunea internă a carterului poate crește și se poate roti, garniturile arborelui cotit sunt sigilate, deci este necesar să ventilați capacul de umplere a uleiului. (un capac ventilat care este standard pe anumite vehicule) Motoarele V au aproape toate o orificiu de aerisire pe un capac de basculă și o ieșire de aerisire pe celălalt capac de basculă.


André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 11/05/06, 01:31

Ok, dar intenționez să trimit orificiul de respirație direct la prag, ca la tractoare.
În acest fel nu aș mai avea inconvenientul pe care l-am avut până astăzi: după câțiva km, apar vaporii de ulei, intră în orificiul de presiune și depresia mea care este în amonte (cusături pantone) suferă consecințele! De ce nu m-am gândit la asta mai devreme? Imagine
Singurul risc de deconectare a reciclării respirației este poate ceva mai multă poluare (compensată de panton cu o depresie mai bună?) Sau un consum mai semnificativ de ulei?
* Înghițirea snifferului prin reactor nu este încă la ordinea zilei, caut un maxim de aspirație pentru a juca o reducere între fier (frecare), mai mult, sunt încă opărit de explozia de furtun pe care am avut-o de la suprapresiune carter.

@+
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2

Re: admite aer




de ZAC » 11/05/06, 09:30

De ce nu ? a scris:Credeți că este necesar să măriți diametrul de evacuare acolo unde reactorul este culisat? A +

hi
Mai ales nu
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100