Depozitarea căldurii pe Pământ de la Soare

Subiecte despre acest lucru forum și econologia în limba engleză vorbind pentru persoanele care nu sunt de înțeles limba franceză.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/05/12, 23:35

Dacă este o singură gaură, este de aproximativ 20'000.— CHF, estimat aici:
http://www.ader.ch/energieaufutur/energ ... index2.php

(16'000 € cred ...) Dar pentru o campanie de 2'500 wellbore sub contract ( :şoc: ) poate la jumătate de preț?
Dar aș vrea să știu ce se întâmplă din comunitatea site-ului web englez, despre asta?

Solara termică este o resursă gratuită care poate fi stocată în adâncurile pământului, pentru a fi folosită mai târziu în sezonul rece. La -500m este interzis pentru depozitare, deoarece o temperatură permanentă de 26 * C poate fi găsită acolo ... Deci, va fi convenabil să încălziți o casă privată pentru totdeauna și gratuit! Nu mai este nevoie să extrageți gazul de schist cu un proces ca acesta:

Imagine

Design dublu tub "U" intercalat:

Imagine

Adevărat:

Imagine

Văzut la televizor ...>

Un alt design îndrăzneț pentru o clădire (dar cred că este suficient doar un singur puț pentru o casă privată):

Imagine
Dernière édition alin Obamot 01 / 06 / 12, 00: 03, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 01/06/12, 00:08

Sunt deacord. Deci, trebuie să folosim regula și paradigma reală a pieței: oferi VS cerere.

alert.schiste a scris:Ce așteptăm?

Controlând eficiența reală a acestei tehnici!

Pentru a afla dacă este competitivă (VS energia fosilă).

Conform acestui fapt, obținerea unui preț scăzut pentru un puț de sondă (printr-un tip industrial de proces) este crucială ...

Dar dacă da ... dacă este bine evaluat etc, nu va schimba baza problemei: schimbarea gândurilor noastre.

Este doar un pas important, pentru că se grăbește, nu?! :D

PS: aici o ediție în limba engleză, adică linkul TV anterior:
http://www.viagialla.ch/viagialla/?L=1

Rezumat, glosar și formule de inginer (aplicabile tuturor tipurilor de clădiri):
http://www.vdf.ethz.ch/vdf.asp?showArtDetail=3409
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 01/06/12, 01:13

Aceasta poate fi utilizată:
http://www.foremost.ca/index_dr24hd.php

(Postat de Alain G din Canada)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/06/12, 09:08

Uau, interesant, dedeleco va fi nebun ... dar unde este subiectul echivalent francez? : Idee: :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 01/06/12, 09:57

Dede a postat peste tot "dlsc.ca" :D
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/06/12, 10:08

Lol da da! Dar nu exact la fel ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 01/06/12, 12:46

Cred că am văzut deja asta undeva pe site forum

Unde? aceasta este întrebarea

Sunt destul de sigur că dedeleco va ști :)
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 01/06/12, 13:08

"Mulțumesc mult" pentru uciderea subiectului Alerte.Schiste! (Prin tăierea majorității postărilor mele și lipirea lor aici).

Și "Mulțumiri" din nou pentru că o faci, într-un mod care nu are sens ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/06/12, 13:21

Christophe a scris:Lol da da! Dar nu exact la fel ...


Dar numai proiecte, adesea destul de scumpe, iar marele camion roșu îmi va distruge complet toată grădina din vechile mele case !!!


Este incredibil și nu este corect, că aceste linkuri și publicații nu cita niciodată realul de lucru soluție din 2007, www.dlsc.ca fără probleme și cu o soluție simplă eficientă, care poate fi extinsă oriunde, după studiul geologic și corectarea solului ..

Este o tehnologie foarte simplă și nu este periculos ca plantele nucleare, care sterilizează o regiune completă după un dezastru nucleare, care va avea loc, devreme sau târziu, deoarece oamenii nu sunt infailibili !!

Acest geotermică solară care funcționează în Canada www.dlsc.ca trebuie simplificat astfel încât prețul scade, (japonezii sunt mai eficienți pentru scăderea prețului decât noi, în Franța creștem prețul, în favoarea armelor nucleare nucleare) panouri solare ieftine foarte simple, realizate dintr-un tub flexibil simplu la soarele de vară, care trimit vara și recuperează iarna această căldură, în sau din, găuri simple de daimetru mic, de 2 până la 4 cm, care pot fi găurite chiar și prin forare manuală , în multe grădini, fără a distruge grădina cu aceste camioane mari de foraj roșu !!

Gaura sau gaura de foraj trebuie făcută nu sub case (risc de mișcare a solului, ca cea observată în vara foarte fierbinte, numită canicule în Franța și obișnuită în SUA), ci sub parcare și drum lângă aceste case !!!
Acesta poate fi, de asemenea, utilizat pentru aerul condiționat, depozitare simplă, într-un alt loc al solului, frigul iernii, pentru o mai bună aer condiționat.

Pentru mine, în grădinile mele, rămâne necesar să găsesc materailul manual simplu pentru găurirea unei găuri mici pe adâncimea de 10 metri.

Este necesar să vă răzgândiți asupra acestei soluții, foarte simplă, pentru a fi simplificată mai mult și cu fără CO2, fără poluare, fără pericole și dezastre ca armele nucleare, asta perpetuu de secole.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 01/06/12, 14:06

Vă rog, opriți această abordare prostească.

dedeleco a scris:Este incredibil și nu este corect ca aceste linkuri și publicații să nu citeze niciodată soluția reală de lucru din 2007

Silogism pur. Acest lucru nu se datorează faptului că l-au construit pe acesta acolo, a funcționat neapărat bine, așa cum ați raportat TU (numai dvs.) .. Nu am văzut niciodată un raport independent care să demonstreze asta .. Este, de asemenea, un posibil fiasco.

dedeleco a scris:Dar numai proiecte, adesea destul de scumpe, și marele camion roșu îmi va distruge complet toată grădina a vechilor mele case!

Dacă da, este doar un inconvenient temporar (mai puțin de un sezon) pentru a face doar o singură foră! Și nimic dacă o faci după recoltare.
- Vă va distruge grădina o rețea de mai multe sonde (cum ar fi dlsc)? Da, o suprafață grozavă și pentru totdeauna!
- Planta gaz pe care o folosesc în paralel îți va distruge grădina, mai mult decât un puț de sondă? Același lucru ...

Ca și pe Dedeleco, poate dlsc nu este rău: dar nu atât de simplu pe cât ai putea raporta ...
0 x

Înapoi la "Econologie forum în engleză »

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 53