Aviz cu privire la renovarea unei case din anii 60

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Coati84
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 03/07/09, 10:02
Locul de amplasare: PERTUIS (84)
x 1




de Coati84 » 15/06/12, 16:22

Multe mulțumiri lui Obamot. Toate observațiile sunt foarte judicioase.

Trebuie să primesc o propunere financiară de la banca mea la începutul săptămânii viitoare, să analizez aspectul bucătăriei noastre și să analizez toate lucrările exterioare mici pe care trebuie să le implementez în curând; șapa de ciment hidraulic în jurul fațadelor „est” și „nord” care îmi păstrează toată atenția. Mă voi gândi la toate acestea și vă voi anunța alegerile mele în termen de zece zile.

Ne vedem mai târziu și vă mulțumesc pentru colaboratori.
0 x
Coati84 - realizarea unei extensii din lemn de 40 m² a casei mele: semestrul 2 2021
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 15/06/12, 18:14

Iată firul care oferă indicații cu privire la modul de realizare a izolației fațadei (vă sugerez îmbinările cadrelor din lemn la joncțiunea cu peretele, în gudron sau silicon în funcție de tipul de acoperire, dar de preferință cu acesta din urmă pentru agățarea acestuia și deoarece nu tinde să se „scufunde” odată ce a luat):
https://www.econologie.com/forums/isolation- ... 52-10.html

Link (care funcționează) la .pdf:
https://www.econologie.info/share/partag ... cCFe5x.pdf

Întrebarea bugetului (dacă asta ajută) ... retrag ideea de a pune ferestre mari pe fațada nordică (cel puțin avea sens să fie mici în zona mai rece).

Poate că acest lucru poate fi înlocuit cu iluminare LED concentrată și direcționată pentru a crea o atmosferă confortabilă, profitând în același timp de semi-întuneric. Și apoi - chiar dacă izolarea fațadei este realizată - de un Velux mare pe acoperiș: care vă permite să procedați, după cum doriți, în etape (și în cele din urmă să decideți să faceți sau să nu faceți ... )

Astfel, bugetul alocat ferestrelor poate fi în alte scopuri și / sau poate deveni mai puțin greu ...

Încă la întrebarea bugetară: ce ar mai rămâne exact ca lucrare de făcut?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 36