Rezervor de vezică și apă de ploaie: compatibil?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
kilogram
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 04/07/12, 19:19




de kilogram » 09/07/12, 22:18

Nici o schimbare a vezicii urinare în 20 de ani ?? Trebuie să fie excepțional, la fel, nu? Sunt, de asemenea, un fan al „mai puțin electronic”, dar în principal pentru că nu știu nimic despre asta. Chiar această insistență germană cu privire la utilizarea controlului de presă m-a făcut să mă îndoiesc de validitatea alegerii mele pentru balonul de rapel.

Acum îmi spun că poate exista o soluție: instalați o pompă automată care alimentează un rezervor de 300l plasat în pod. Și acest rezervor ar alimenta toaletele prin gravitație, precum și un robinet de grădină pentru debitul foarte scăzut, celelalte robinete fiind conectate direct la pompă pentru a avea presiunea. Acolo avem avantajele ambelor lumi: rezervorul acționează ca un tampon (cu o capacitate utilă mult mai mare decât un balon vezical) pentru toalete și putem face, de asemenea, irigare cu debit foarte mic. Singura problemă: găuriți 2 plăci de beton pentru a trage țevi între subsol și mansardă ...
0 x
kilogram
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 04/07/12, 19:19




de kilogram » 09/07/12, 22:23

De fapt, par să existe 2 școli pentru utilizarea apei de ploaie: germanii și celelalte :) în Germania este interzisă utilizarea rezervoarelor vezicale, dar este interzisă și utilizarea filtrelor în aval de rezervor. . Singura filtrare are loc în amonte cu un prefiltru ... și asta deoarece filtrele sunt și cuiburi pentru bacterii.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125